Co robić, jeśli budzisz się w środku nocy i nie możesz spać

Teraz jest środek nocy, wiesz, że musisz spać, ale nie możesz. Coś nie pozwala ci zasnąć. Może twój pracownik nie chce rzucić cię bardziej na przystanek autobusowy lub twój przyjaciel powiedział coś niegrzecznego. Cokolwiek to jest, nie możesz tego wydostać z głowy, a jednocześnie musisz spać, bo jutro będzie działać.

Prawdopodobnie wszyscy doświadczyli tych okropnych wrażeń. Jeśli chodzi o mnie, to jest prawdziwa tortura. Co więcej, powód, dla którego nie możesz zasnąć, może być dość niepoważny: nieprzyjemny komentarz lub stwierdzenie, że nie radzisz sobie z pracą.

Jak szybko zasnąć

Dodaj do tego stres i niepokój, a twój mózg zaczyna biec dziko w najbardziej nieodpowiednim momencie – w środku nocy.

Wstań, wyrzuć niepokój

Nie możesz pozbyć się silnego stresu po prostu zgadzając się z sobą w swoich myślach. Im więcej myślisz o problemie, tym głębiej wchodzisz w stres i niepokój. Po prostu krążysz w kółko, coraz bardziej się martwisz. Co za sen!

Poza tym jesteś zdenerwowany, ponieważ nie możesz spać i wkrótce wstajesz. Okazuje się, że nie tylko nie śpisz, ale także martwisz się całą noc, aby rano poczuć się całkowicie zepsuty.

Po prostu uspokój się i sen nie zadziała, więc przestań torturować się – wstań z łóżka. Zrób coś – pomoże to rozproszyć i wyrzucić niepokój.

Spraw, żeby to było naprawdę ważne. Im dłużej pozostaniesz w tym stanie w łóżku, tym większe ryzyko spania bez snu przez całą noc. W końcu twój mózg przestanie postrzegać łóżko jako miejsce odpoczynku.

Pozwól swojemu łóżku ostygnąć i zaczerpnąć powietrza. Powinieneś tam wrócić, do błogiego komfortu na fajnych prześcieradłach. Wybierz się na spacer, ułóż filiżankę ziołowej kojącej herbaty lub wypij szklankę wody. Zrób coś orzeźwiającego, które uwolni napięcie od wydarzeń dnia. Oczywiście nie jest to panaceum, ale z pewnością pomoże przełamać kręgi nerwowości i emocji, i jest to pierwszy krok do zwycięstwa nad bezsennością.

Zrób coś medytacyjnego, ale rozpraszającego

Następną rzeczą do zrobienia jest uciec od zegara i martwić się o późny czas. Znajdź sobie jakiś medytacyjny zawód (niekoniecznie medytacja jako taka). Jeśli medytacja uspokaja i relaksuje – medytuj, jeśli nie – to nie jest najlepszy czas, aby się tego nauczyć.

Jeśli masz jakąkolwiek pracę w domu, zrób to. Czyszczenie (oczywiście, jeśli nie budzisz swoich krewnych lub sąsiadów), porządkowanie w szafie, na stole, czytanie w słabym świetle – te ćwiczenia są doskonałe.

Możesz dołączyć podcast lub audiobook i pozwolić przyjemnemu głosowi lub ulubionej ścieżce zabrać cię do królestwa snu.

Twój zawód powinien być interesujący i przemyślany, ale niezbyt ekscytujący. Twoim celem jest zajęcie umysłu, skupienie się na czymś innym, nie myśl o rzeczach, które powodują stres w tobie. Nie musisz całkowicie wyrzucać pytania, które martwią cię, po prostu musisz się zrelaksować, aby się uspokoić i zasnąć.

Nie spędzaj czasu przed monitorem

Staraj się unikać korzystania z komputera, smartfona lub tabletu. Jest to ogólna rada dotycząca poprawy jakości snu, ale ma również znaczenie dla naszej sytuacji. Niebieskie światło z twojego urządzenia zmniejsza produkcję melatoniny, a twój mózg uważa, że ​​nadszedł czas, aby się obudzić i nie zasnąć.

Ponadto przeglądanie poczty e-mail i sprawdzanie sieci społecznościowych jest zbyt ekscytujące dla kogoś, kto chce zasnąć. Więc odłóż swój smartfon i nie spiesz się, aby włączyć komputer.

Jeśli uspokaja cię czytanie, wybierz czytniki za pomocą tuszu elektronicznego. W przeciwieństwie do tabletu są one przystosowane do czytania, a ich ekran nie jest zbyt jasny i kontrastowy, więc twój mózg nie oszukuje o porach dnia.

Jeśli włączysz laptopa lub tablet, zmniejsz jasność lub zainstaluj aplikacje, takie jak f.lux lub Twilight. Zmieniają temperaturę kolorów ekranu w zależności od pory dnia.

Oczywiście, nie jest to najlepszy wybór, ale bądźmy realistami: pierwszą rzeczą, wielu z nas zrobić, gdy zdają sobie sprawę, że sen nie uda – dotrzeć do smartfonu, aby sprawdzić się Twitter, sprawdzenia wiadomości na stronie „VKontakte” lub spojrzeć parę zabawnych klipów na YouTube.

Zasadniczo, jeśli pomaga to się uspokoić, dlaczego nie. Zatrzymaj się w czasie, gdy się uspokoisz, spróbuj spać i nie siedź w sieciach społecznościowych i na YouTube przez całą noc.

Używaj tabletek nasennych z rozwagą

Jeśli masz naprawdę mało czasu na sen, możesz wypróbować tabletki nasenne wydawane bez recepty, ale powinieneś zająć się (i wybrać) lek. Wiele z nich ma efekty uboczne, a to, co doskonale pomaga innym ludziom, w ogóle nie może ci pomóc.

Dlatego zanim zażyjesz tabletki nasenne, upewnij się, że naprawdę nie ma innego wyjścia. Szczególnie dotyczy to nagłych przebudzeń nocnych, kiedy budzisz się trzy noce i nie możesz zasnąć, a o ósmej rano musisz być w pracy. Jeśli weźmiesz tabletki nasenne w środku nocy, jego działanie może trwać nawet po przebudzeniu, więc przed kolacją będziesz jak śpiąca mucha.

Zwykle potrzeba około ośmiu godzin, aby hipnotyczny całkowicie przestał działać. Dlatego sprawdź okoliczności i przeczytaj instrukcje dotyczące leku, aby wybrać właściwe dawkowanie.

Możesz spróbować wziąć melatoninę, część pomaga poprawić jakość snu w nocy. Przynajmniej nie poczujesz się śpiący, jak to ma miejsce w przypadku innych leków, takich jak tabletki nasenne na bazie difenhydraminy lub doksylaminy.

Cokolwiek robisz, nie zaczynaj pracy.

Jeśli wziąłeś smartfona lub otworzyłeś laptopa, kuszące jest rozpoczęcie pracy. Nie poddawaj się!

Nie staraj się być produktywnym ani skupiać się na tym, co spowodowało stres. Nie odpowiadaj na irytującą wiadomość e-mail, nie pytaj znajomego w sieci społecznościowej, co miał na myśli, kiedy powiedział to niegrzeczność. Nie pogarszaj. Próby rozwiązania problemu mogą tylko zwiększyć poziom stresu, co oczywiście nie pomoże zasnąć. Zwłaszcza w tym stanie: zmęczony, nerwowy i zły, mało prawdopodobne jest, aby zdecydować cokolwiek.

Co więcej, jeśli chcesz załatwić jakieś relacje międzyludzkie w nocy, prawdopodobnie ci się nie uda. Nieporozumienia w komunikacji lepiej poznać podczas spotkania lub przynajmniej pisać wiadomości, kiedy dana osoba będzie w stanie odpowiedzieć na nie, a nie wtedy, gdy widzi dziesiąty sen.

Bezsenna noc jest okropna, ale trudno jest rozwiązać problem, który przeszkadza ci spać o trzeciej nad ranem. Dlatego lepiej rozproszyć uwagę i rozwiązać problemy w ciągu dnia.

Jeśli nie możesz się oprzeć, nie wysyłaj tego, co napisałeś. Zapisz wiadomość e-mail lub SMS w wersji roboczej, napisz wszystko, co chcesz powiedzieć w aplikacji notatek. Rano przeczytaj i zdecyduj, czy wysłać, czy nie. Nic dziwnego, że mówią, że poranek jest mądrzejszy niż wieczór: rano twoje żale mogą wydawać się prawdziwymi śmieciami, a ty po prostu usuniesz ten szkic.

Weź dzień wolny

Jeśli czujesz, że nic nie pomaga, poproś o pracę przynajmniej do lunchu. Wyślij wiadomość do głowy, powiedz, że źle się czujesz i chcesz wziąć dzień wolny na pół dnia. Weź rano budzik, aby zadzwonić przed rozpoczęciem dnia pracy i ostrzec, że będziesz po południu.

Myśl, że nie musisz wstawać wcześnie jutro, złagodzi pewne napięcie z faktu, że musisz spać, ale nie możesz. Najprawdopodobniej po tym spokojnie zasypiasz, a czas wolny daje ci czas na dobry sen i dogonienie po południu.

Dziel się swoimi drogami, aby pokonać nieprzespane noce w komentarzach.

Add a Comment

Your email address will not be published. Required fields are marked *

− 3 = 1