Co wybrać: iPad Pro, MacBook lub MacBook Air

Jeszcze kilka lat temu nikt nie pomyślałby o rozważeniu iPada jako działającego narzędzia i porównaniu go z MacBookiem. W tym roku do klasycznego już teraz składu MacBook Air dodano nowy MacBook, który jeszcze bardziej utrudnił wybór kompaktowego laptopa. A teraz są na szpilkach iPada Pro. Jak z tej odmiany wybrać urządzenie, odpowiednie dla ciebie, powiemy poniżej.

Zwartość

Być może nie będziemy rozważać 11-calowej wersji MacBook Air, ale 13-calowy jest w tej samej klasie z MacBookiem i iPadem Pro. Wymiary wszystkich urządzeń są prawie takie same, różnice kilku milimetrów są absolutnie nieistotne, tylko waga różni się, nawet w przypadku laptopów. Różnica 400 gramów będzie zauważalna, nie wspominając już o iPodzie Pro, który w swojej wielkości waży się jak puch.

iPad Pro Macbook MacBook Air 13 “
Wymiary 305 × 220 mm 280 × 196 mm 330 × 227 mm
Grubość 6,9 mm od 3,6 do 13 mm od 3 do 17 mm
Waga 723 g 920 gramów 1,34 kg

Jeśli cenisz przede wszystkim mobilność, a waga jest czynnikiem decydującym, wybór jest oczywisty – nawet biorąc pod uwagę ciężar zewnętrznej klawiatury, iPad Pro pozostawia konkurentów daleko w tyle.

Żelazo i wydajność

Porównanie właściwości iPada Pro, MacBook i MacBook Air 13 ze sobą może nie być właściwe, ale nadal będziemy próbować. Wszystkie trzy urządzenia należą do klasy kompaktowej, a wysoka wydajność nie jest z definicji priorytetem. Jednak najpotężniejszy jest oczywiście MacBook Air, który ma bardziej “dojrzały” procesor i grafikę. Podczas prezentacji Apple był reklamowany przez nowy procesor A9X zainstalowany w iPadzie Pro, twierdząc, że nie tylko może on konkurować z produktywnością komputerów stacjonarnych, ale także przewyższać je. Niezależnie od tego, czy uda nam się tego dokonać, możemy się nauczyć dopiero po prawdziwych testach, kiedy nowość będzie w sprzedaży.

iPad Pro Macbook MacBook Air 13 “
Procesor A9X, 2 rdzenie Intel Core M 1.1 lub 1.2 GHz, 2 rdzenie Intel Core i5 1,6 GHz lub Core i7 2,2 GHz
Pamięć 4 GB 8 GB 4 lub 8 GB
Grafika Intel HD 5300 1,5 GB Intel HD Graphics 6000 1,5 GB
Pojemność dysku 32 GB lub 128 GB 256 GB lub 512 GB 128, 256, 512 GB

Bardzo trudno jest podać jakiekolwiek zalecenia w tej kwestii: trudno będzie zauważyć specjalną różnicę w prędkości przy wykonywaniu tych samych zadań, jeśli nie bierzesz pod uwagę konkretnych ciężkich programów. Jednak dla tych, którzy oprócz pracy biurowej, czasem oddają się, powiedzmy, Photoshopowi, warto spojrzeć na MacBook Air z “pełnowymiarowym” nadzieniem.

Wyświetl

W przypadku wyświetlaczy wszystko jest bardzo jasne. Najfajniejszy jest iPad Pro, tutaj jest rozdzielczość, a gęstość pikseli jest znacznie wyższa, a także dotykowy (z wyjątkiem tego, że 3D Touch nie jest). Z małą szczeliną to MacBook z wyświetlaczem Retina i nieco mniejszą przekątną, a zamyka trzy pierwsze MacBook Air 13 z już przestarzałą matrycą o najniższej gęstości pikseli.

iPad Pro Macbook MacBook Air 13 “
Przekątna 13 cali 12 cali 13,3 cala
Rozdzielczość 2732 × 2048 2304 × 1440 1440 × 900
Gęstość pikseli 264 ppi 226 ppi 128 ppi

Jeśli chcesz wyświetlać tekst i zdjęcia jakości druku w swojej pracy, musisz wybrać tylko iPad Pro i MacBook z wyświetlaczem Retina. W komputerze MacBook Air 13 można również z powodzeniem pracować, ale niska rozdzielczość nadal będzie odczuwalna.

Autonomia

Żywotność baterii będzie się różnić w zależności od obciążenia, ale MacBook Air 13, ze względu na pojemną baterię, będzie w każdym razie większy. Autonomia każdego z urządzeń wystarcza na cały dzień pracy, ale w przypadku bardziej wymagających zadań, powietrze jest bardziej odpowiednie. Chociaż w razie potrzeby iPad Pro i MacBook można ładować z zewnętrznej baterii USB, czego niestety nie da się zrobić przy użyciu MacBook Air.

iPad Pro Macbook MacBook Air 13 “
Średni czas pracy 10 godzin 9 godzin 12 godzin

Jeśli potrzebujesz długiego konia roboczego, warto wziąć pod uwagę MacBook Air. Ci sami, dla których nie wykonano kilku godzin pogody, lepiej wybrać iPada Pro i MacBooka w zależności od preferencji.

Krąg zadań

Możliwości tego narzędzia na wiele sposobów predestynują system operacyjny, więc nic dziwnego, że MacBook i MacBook Air z OS X na pokładzie są w stanie rozwiązać znacznie większy zakres zadań. Aby przeglądać dokumenty, pisać teksty, edytować tabele i tworzyć prezentacje, możesz też na iPadzie Pro, ale do mniej lub bardziej poważnego przetwarzania zdjęć i filmów potrzebujesz MacBook.

Im poważniejsze zadanie, tym więcej musisz myśleć o MacBook Air, który zapewnia nie tylko lepszą wydajność, ale także większą autonomię pod obciążeniem. Być może z czasem, gdy twórcy wyspecjalizowanego oprogramowania tworzą wersje dla iPada Pro, może on być również postrzegany jako narzędzie do obróbki obrazu i wideo. Ale w tej chwili bardziej funkcjonalny jest MacBook.

Oprogramowanie

W App Store jest mnóstwo edytorów tekstów, aplikacji biurowych, klientów poczty e-mail i innych programów, nie wspominając o narzędziach do współpracy, komunikatorach i klientach sieci społecznościowych. Brakuje profesjonalnego oprogramowania, które jest obecnie dostępne tylko na platformy komputerowe. Podobnie jak w poprzednim paragrafie sytuacja z oprogramowaniem jest dokładnie taka sama: MacBook Air i MacBooka Air stoją ponad iPadem Pro.

Jeśli jesteś niezwykle ważny dla konkretnego oprogramowania niedostępnego w systemie iOS, korzystanie z iPada Pro, bez względu na to, jak piękne, będzie trzeba odmówić.

Chips

Możliwości komputerów MacBook i MacBook Air są prawie takie same, ale istnieją różnice. MacBook Air ma więcej portów, ale MacBook jest wyposażony w gładzik z Force Touch. Oba laptopy można podłączyć do zewnętrznego wyświetlacza, chociaż jest mało prawdopodobne, aby ta opcja była często używana w scenariuszu użytkowania mobilnego.

iPad Pro, oprócz modułu LTE i rysika, oferuje obecność Touch ID, dobre kamery i ulepszony system audio. Z zastrzeżoną klawiaturą Smart Keyboard, zamienia się prawie w ten sam laptop, co jej “starsi bracia”, z tym, że nie można pracować, trzymając go na kolanach, a także nie będzie podświetlania klawiszy.

Jeśli są one dla Ciebie ważne, powinieneś rozważyć je przy wyborze.

Koszt

Tak więc doszliśmy do najciekawszych. MacBook i MacBook Air 13 są dostępne w sprzedaży, iPad Pro pojawi się tylko w listopadzie, a do czasu, gdy Rosja dotrze do tego później. Przy obecnym kursie wymiany rubla zakładamy, że koszt tabletu zaczyna się od około 54 000 rubli. Bez klawiatury Smart Keyboard po prostu nie może konkurować z komputerami MacBook i MacBook Air 13, więc odważnie dodaj kolejnych 11 000, w sumie jest to już 65 000 rubli, a przy minimalnym modelu o pojemności 32 gigabajtów. To dość niepoważne, więc dla porównania musisz wziąć co najmniej 128-gigabajtową wersję Wi-Fi, która zostanie wydana za 75 000 rubli za pomocą klawiatury.

iPad Pro Macbook MacBook Air 13 “
Cena: od 799 USD, klawiatura – 169 USD, rysik – 99 USD od 106 990 rubli od 69 990 rubli

Jeśli nie bierzesz pod uwagę przestarzałego wyświetlacza MacBook Air 13 “, wówczas można go nazwać najbardziej optymalną opcją dla kryterium ceny-jakości. Ale Retina wprowadza własne poprawki – to jest to, za co warto zapłacić, dlatego w zależności od zestawu używanych aplikacji, wybór zawęża się do dwóch opcji: bardziej przystępnego iPada Pro lub drogiego MacBooka z pełnym systemem operacyjnym.

Kto może korzystać z iPada Pro

iPad Pro będzie idealnym narzędziem dla osób, które cenią mobilność i są gotowe zapłacić za doskonałą obsługę podczas wykonywania nawet najbardziej podstawowych zadań. Ci, którzy są przyzwyczajeni do działania w ruchu i angażują się w pracę w dowolnym miejscu. Jeśli twój codzienny zestaw narzędzi roboczych nie zawiera aplikacji, które nie mają mobilnych odpowiedników – iPad Pro spełni wszystkie Twoje potrzeby, w tym kreatywne (to pomoże rysikowi).

Profesjonaliści, niestety, są jeszcze zbyt wcześnie, aby przejść na iPada Pro, ze względu na brak specjalistycznych narzędzi.

Kto będzie używać MacBooka?

Użytkownicy, którzy nie chcą pójść na kompromis, co jest ważne nie tylko dla mobilności, ale także dla systemów operacyjnych z szerszym zakresem aplikacji do pracy, zdecydowanie warto zwrócić uwagę na MacBook. Firma Apple połączyła wszystkie zaawansowane technologie, usuwając zbędne i czyniąc z niej niszowe narzędzie dla wymagających użytkowników pod względem jakości doświadczenia użytkownika, którego praca nie wymaga wykonywania zadań wymagających dużej ilości zasobów.

Kto będzie używał MacBook Air 13 “

MacBook Air 13 “nadal pozostaje” powietrznym “laptopem. Jest dość lekki, kompaktowy i ma doskonałą autonomię w wykonywaniu nawet stosunkowo złożonych zadań. Tak, jego ekran wygląda na naprawdę przestarzały w porównaniu do MacBooka lub iPada Pro, nie ma innowacyjnego gładzika Force Touch, ale to wszystko nie przeszkadza mu być doskonałym koniem pociągowym dla prawie każdego codziennego zadania. Dodatkową zaletą jest bardziej demokratyczna cena.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

+ 73 = 75