Jak poprawnie naładować akumulatory smartfonów i laptopów, aby były dłuższe

1. Nie rozładowuj urządzenia do końca

Słychać było, że bateria musi być całkowicie rozładowana, aby nie straciła maksymalnej pojemności. Pozornie urządzenie “pamięta”, ile energii zużywa się przed następnym połączeniem z siecią energetyczną, aw przyszłości nie może już dłużej przekraczać tej miary. Zjawisko to nosi nazwę “efektu pamięci” i jest typowe dla starych baterii niklowych, ale nie dla nowych – baterii litowo-jonowych.

Ponadto całkowite rozładowanie szkodzi nowoczesnym akumulatorom, znacznie skracając ich żywotność. Poniżej widać tabelę głębokości rozładowania i liczbę cykli wyładowań, które urządzenie może wytrzymać.

batteryuniversity.com

Okazuje się, że im więcej rozładuje baterię, tym mniej cykli może służyć. Organizacja Battery University, która bada magazynowanie energii, zaleca, aby nie dopuścić do spadku poziomu opłat poniżej 30%.

2. I nie nadużywaj pełnego obciążenia

Użytkownicy często ładują baterie do 100%, aby uzyskać maksymalną autonomię urządzeń. Lub, w przypadku laptopów, nie odłączaj ich od gniazd przez dłuższy czas. W takim wyzysku nie ma nic złego, dopóki nie stanie się nawykiem. Jeśli poziom naładowania jest zbyt wysoki, może to przyspieszyć zużycie baterii.

Uczestnicy Uniwersytetu Baterii podają następujący komentarz: “Częściowe ładowanie jest lepsze niż pełne.” Zgodnie z ich obserwacją, urządzenie musi być odłączone od sieci, aby napełnić baterię o 80%. Jeśli pamiętasz zalecenia z poprzedniego paragrafu, możesz sformułować prostą zasadę:

Aby bateria działała dłużej, zachowaj ją na poziomie 30-80%.

3. Ale raz na 1-3 miesiące całkowicie rozładuj, a następnie naładuj baterię do 100%

Ta rada jest sprzeczna z poprzednimi dwoma. Ale teraz wszystko wyjaśnimy. Laptopy i smartfony na Androida i iOS pokazują bilans energii w baterii w procentach, minutach i godzinach. Po dużej liczbie niekompletnych cykli licznik ten może stracić dokładność. Ale po kalibracji liczby na ekranie ponownie zaczynają odpowiadać rzeczywistemu stanowi rzeczy. Jeśli kalibrujesz baterię co 1-3 miesiące, nie zaszkodzi.

4. Nie przegrzewaj urządzenia

Wysoka temperatura negatywnie wpływa na żywotność baterii. W poniższej tablicy można zobaczyć związek między wzrostem temperatury (temperatura baterii) a spadkiem pojemności baterii (utrata pojemności stałej).

lifehacker.com

Dlatego bardzo ważne jest, aby nie przegrzewać laptopów i smartfonów.

5. Podłącz urządzenie do sieci zasilającej

Wydaje się, że może być łatwiejsze niż ładowanie gadżetu? Ale są też pułapki.

Na przykład uszkodzona lub fałszywa ładowarka może uszkodzić baterię i gadżet jako całość. Nie wspominając już o niebezpieczeństwie, jakie stanowi dla otaczających ludzi. Dlatego zawsze używaj tylko sprawdzonych i certyfikowanych ładowarek od zaufanych marek.

Ponadto, jeśli ładujesz smartfony i inne gadżety z laptopa przez USB, może to spowodować niepożądane obciążenie baterii. Aby nie wyczerpać baterii w ten sposób, upewnij się, że laptop jest podłączony do sieci elektrycznej i nie znajduje się w trybie uśpienia.

6. Ładuj gadżet do połowy, jeśli nie zamierzasz go używać przez dłuższy czas

Powiedzmy, że wyjeżdżasz na miesiąc lub dwa z domu i nie chcesz zabierać ze sobą wszystkich gadżetów. Następnie należy odpowiednio przygotować je do bezczynności. Apple i inni producenci zalecają wyłączanie urządzeń w takich przypadkach, pozostawiając około 50% baterii w akumulatorze.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

− 7 = 2