Jak wybrać nóż kuchenny, który nie zawiedzie

Dobry nóż kuchenny jest ważnym narzędziem, od którego zależy bezpieczeństwo, umiejętności i dobry nastrój właściciela. Prawidłowo dobrane noże nie wymagają częstych zmian, będą działać przez wiele lat i zapewnią wiele przyjemności w użytkowaniu.

Jakość stali

Najlepszym materiałem na nóż kuchenny jest wysokowęglowa stal nierdzewna. Carbon sprawia, że ​​ostrze jest trwałe, ale tutaj równowaga jest bardzo ważna. Zbyt duża zawartość węgla spowoduje kruchość ostrza i pojawienie się rdzy, zbyt niska spowoduje, że ostrze będzie elastyczne i nie będzie w stanie się przyczepić przez długi czas. Nie zapominaj także, że plamy rdzy o niewłaściwej pielęgnacji mogą pojawić się nawet na produktach ze stali nierdzewnej.

Kute lub kute ostrze

Kute ostrza są gęstsze, lepiej zrównoważone i nie zużywają się dłużej niż produkty kute.

Solidne ostrze (cholewka)

jak wybrać nóż kuchenny: ostrze

Z takim nożem rączka składa się z dwóch połówek, zamocowanych wzdłuż całego paska stali, co jest kontynuacją ostrza. Noże z solidnym ostrzem są bardziej niezawodne, mocniejsze i łatwiejsze do cięcia.

Antypoślizgowy uchwyt

Rękojeść noża powinna być nie tylko wygodna i dobrze ułożona w dłoni, ale także zapewniać dobrą przyczepność. Nie powinno się ślizgać nawet w mokrych rękach.

Reszta palców

W idealnym przypadku tylna krawędź ostrza powinna kończyć się ogranicznikiem, który uniemożliwia ześlizgnięcie się palców pod ostrze. W przypadku niektórych noży, takich jak noże szefa kuchni, tylna część jest po prostu płaska i wystarczająco szeroka, aby można było zrobić to bez zatrzymania.

Minimalny zestaw noży niezbędnych w kuchni

  1. Cook (nóż szefa kuchni) – duży uniwersalny nóż, który można ciąć prawie wszystko.
  2. Do mycia warzyw – mały nóż, który jest wygodny do wykonania drobnej pracy: odetnij skórkę od warzyw i owoców lub ciąć coś.
  3. Na chleb – nóż z ząbkowanym ostrzem, do którego można ciąć miękki chleb bez kruszenia go lub kruszenia.

Pamiętaj, że bezpieczny nóż to ostry nóż. Pracując z głupim nożem, musisz włożyć więcej wysiłku, a nierówne ostrze może się ślizgać w dowolny sposób. Opiekuj się nożami, potem będą służyć ci przez wiele lat.

Add a Comment

Your email address will not be published. Required fields are marked *

+ 48 = 54