MacBook Pro Retina 13 “lub 15” – który z nich jest odpowiedni dla Ciebie?

Więc kupujesz Maca. I nie tylko Mac, ale jeden z niesamowitych nowych MacBooków Pro z wyświetlaczem Retina. Wydaje się, że dokonano wyboru, a sprawa pozostaje dla małych? Po prostu wybierz rozmiar – 13 “lub 15”. Ale nie wszystko jest takie proste, ponieważ wymiary nie są jedyną różnicą między tymi laptopami. Ten przewodnik od imore pomoże ci dokonać właściwego wyboru.

A propos, czym jest Retina?

Po pierwsze, dlaczego niektóre wyświetlacze są dumnie nazywane “siatkówką”? Nie jest to konkretna rozdzielczość ani liczba kolorów, ale raczej coś bardzo subiektywnego. Apple wymyślił termin “wyświetlacz Retina”, aby opisać dowolny wyświetlacz, piksele, których nie można zobaczyć gołym okiem, jeśli znajdujesz się w standardowej odległości roboczej od ekranu.

MacBook Pro ma wyświetlacze o niemal takiej samej “gęstości” pikseli – liczbie pikseli na cal (PPI – piksele na cal). W 13-calowym modelu 227 PPI, aw 15-calowym modelu – około 220 PPI. Nawiasem mówiąc, jest to mniej niż na iPhonie (326 PPI), ale prawie dwa razy więcej niż w modelach MacBook Pro z konwencjonalnym wyświetlaczem.

Zarówno MacBook Pro Retina mają znacznie wyższą rozdzielczość niż to, do czego jesteśmy przyzwyczajeni. 13-calowy model posiada natywną rozdzielczość 2560 x 1600 pikseli, choć maksymalna rozdzielczość dostępna na ekranie ustawień jest tylko 1680 x 1050. Taka sama sytuacja jest z 15-calowym starszego brata – jego natywnej rozdzielczości 2880 x 1800 i maksymalnych ustawieniach – 1920 x 1200, natywne rozszerzenie 17-calowego MacBooka Pro.

Porównanie wydajności

13-calowy MacBook Pro Retina o minimalnym koszcie 52.990 rubli. wyposażony w dwurdzeniowy procesor i5 2,4 GHz, 4 GB pamięci RAM, 128 GB pamięci flash PCI Express i zintegrowaną kartę graficzną Intel Iris.

Wymiary 13-calowej MacBook Pro Retina w zamkniętej formie mają 31,4 cm szerokości i 21,9 cm szerokości, grubość 1,8 cm, a waga 1,57 kg. To prawie 60 gramów lżejszy niż zeszłoroczny MacBook Pro Retina i mniejszy niż standardowy MacBook Pro 13. “

Za 61,990 rubli. otrzymasz dwa razy więcej pamięci RAM i pamięci flash oraz 73,990 rubli. – procesor i5 w 2,6 GHz, 8 GB pamięci operacyjnej i dysk 512 GB. W razie potrzeby można uzyskać jeszcze więcej – do 16 GB pamięci i 1 TB pamięci flash.

15-calowy MacBook Pro zaczyna się od 79 990 rubli. Za tak dużą kwotę otrzymasz procesor z częstotliwością zaledwie 2,0 GHz, ale z drugiej strony jest to czterordzeniowy procesor i7. Standardowy pakiet zawiera 8 GB pamięci RAM, dysk flash o pojemności 256 GB i procesor graficzny Intel Iris Pro.

System z 2,3 GHz, 16 GB pamięci RAM i dysk o pojemności 512 GB kosztuje 105 990 rubli. Jednak model topop jest jedyną MacBook Pro Retina z oddzielnym procesorem graficznym Nvidia GeForce GT 750M z 2 GB pamięci. W razie potrzeby system automatycznie przełącza się na mocniejszą kartę graficzną Nvidia. 15-calowy MacBook Pro Retina ma taką samą grubość jak 13-calowy “młodszy brat” i waży tylko pół kilo więcej. Szerokość i długość: 24,71 cm x 35,89 cm.

Standardowe oprogramowanie firmy Apple jest wyposażony każdy MacBook Pro – masz pakiety aplikacji iLife (iMovie, iPhoto i Garage Band) oraz iWork (Keynote, Pages, Numbers), a także Safari, Mail i kilka innych narzędzi i aplikacji. iWork i iLife otrzymał poważne uaktualnienie w październiku 2013 roku – interakcje między aplikacjami dla komputerów Mac i została znacznie ulepszona dla iOS. Wprowadzono również zmiany w interfejsie i niektóre funkcje zostały usunięte, co wywołało oburzenie wśród wielu użytkowników.

Pakiet iLife od dawna należy do “preinstalowanych” dla każdego nowego Maca, ale iWork stał się jednym tylko w październiku zeszłego roku. Warto również zauważyć, że standardowa wersja GarageBand nie jest kompletna. Aby uzyskać wszystkie narzędzia i lekcje, musisz wykonać “wbudowany zakup” za 169 rubli.

Dwa rdzenie vs. cztery: Retina MacBook Pro i najnowsze procesory Haswell

W 2013 roku Retina MacBook Pro otrzymała nowe mikroprocesory Intel Haswell, te same używane w MacBooku Air. Haswell wydajniej zużywa energię niż ich poprzednicy, co znacznie poprawia żywotność baterii – do 9 godzin w modelu 13-calowym i do 8-w 15-calowym.

Chociaż częstotliwości modeli z początku 2013 r. Są wyższe niż w przypadku marki Haswell, takie zalety, jak ulepszony dysk SSD i grafika sprawiają, że 13-calowy MacBook Pro Retina jest rzeczywiście szybszy od swoich poprzedników. W przypadku modeli 15-calowych wyjście nie jest tak proste. Operacje, które nie mają wpływu na procesory graficzne, są szybsze, ale te, które powodują poważne obciążenie, będą szybsze tylko w przypadku najdroższego modelu wyposażonego w kartę graficzną Nvidia.

Większość użytkowników będzie zadowolona z procesora dwurdzeniowego, ale ci, którzy pracują z grafiką, wideo lub 3D, będą potrzebować czterordzeniowego procesora. Jednak maksymalna moc wydawana jest tylko tym, którzy naprawdę mogą sobie na nią pozwolić. Jeśli masz ograniczone finanse, to, mówiąc szczerze, dwa dodatkowe jądra nie są najlepszą inwestycją takiej sumy.

Pamięć

Minimalna ilość pamięci RAM to 4 GB. Do tej pory wystarczy tylko do najprostszych codziennych zadań, a jeśli zdecydujesz się na zakup MacBooka Pro, to oczywiście nie zatrzymasz się na surfowaniu po Internecie. Rozsądna inwestycja pieniędzy wyniesie 8 GB, biorąc pod uwagę fakt, że w modelach Retina nie można jej zastąpić.

Jeśli jednak jesteś gotowy do wydania, zwróć uwagę na 16 GB – to będzie trwało kilka lat komfortowej pracy, biorąc pod uwagę tempo rozwoju technologii.

Dysk flash SSD

Po zakupie komputera MacBook Pro Retina opuścimy dysk twardy i przejdziemy do dysku SSD SSD. Działa szybciej, jest bardziej niezawodny, ma mniejsze rozmiary i odpowiednio waży mniej. Również system pamięci masowej został zaktualizowany. SATA zostaje zastąpiona dyskiem flash opartym na PCI Express. MacBook Retina wykonuje operacje na plikach znacznie szybciej niż ich poprzednicy.

Jednak, podobnie jak RAM, dyski SSD nie mogą być zastąpione, więc przejdź do wyboru z całą powagą. Objętość napędu jest dokładnie taka sama, gdy wybierasz, który nie powinien oszczędzać pieniędzy.

“Wejścia i wyjścia”

retina_macbook_pro_expansion

Wszystkie komputery MacBook Pro Retina są wyposażone w całkowicie identyczne wejścia – dwa porty USB 3, dwa porty Thunderbold, gniazdo słuchawkowe, mikrofon, złącze HDMI i gniazdo kart SCXC.

Po raz pierwszy w laptopach firmy Apple zastosowano Thunderbolt 2. Jedyny komputer Mac, wyposażony również w Thunderbolt 2, to najnowszy komputer Mac Pro, wydany w grudniu 2013 roku. Thunderbold 2 jest dwa razy szybszy od swojego poprzednika (20 gigabitów na sekundę).

Kto może korzystać z MacBook Pro Retina 13 “?

retina_macbook_pro_13

Podstawowy model Retina MacBook Pro 13 “jest droższy od MacBook Air o tym samym rozmiarze i ma te same cechy pamięci RAM i napędu. Ponadto waży więcej. Ale jednocześnie jest wyposażony w najlepszy procesor, Thunderbolt 2 i, oczywiście, doskonały wyświetlacz.

Dla przeciętnego użytkownika 13-calowy MacBook Pro Retina to idealny stosunek ceny do wydajności. Będzie to doskonały zamiennik dla twojego starego laptopa, ponieważ ma niesamowitą żywotność baterii. Co więcej, nie musisz wydawać na 8 GB pamięci i dysk w 256 GB – najprawdopodobniej “podstawowa konfiguracja” wystarczy do codziennych zadań przez kilka kolejnych lat.

Kto może korzystać z MacBook Pro Retina 15 “?

retina_macbook_pro_15

15-calowy MacBook Pro Retina zasłużenie przewyższa ofertę notebooków Apple. W rzeczywistości jest najlepszy we wszystkim, nie licząc żywotności baterii, ale jest to drobnostka w porównaniu do jej możliwości. Możliwości, za które będziesz musiał zapłacić znaczną kwotę.

Decyzja Apple o dodaniu dyskretnej grafiki tylko do najdroższego modelu MacBook Pro Retina wydaje się nielogiczna. Iris Pro oczywiście przewyższa to, co widzieliśmy wcześniej, ale nadaje się tylko do prostej pracy z grafiką. Dla porównania, wykresy starszego modelu z Nvidią i młodszą z Iris wykazują niesamowitą różnicę. Tak więc, jeśli jesteś profesjonalnie zaangażowany w wideo lub grafikę w wysokiej rozdzielczości i szukasz systemu, który doskonale poradzi sobie z tymi zadaniami – 15-calowy MacBook Pro z maksymalną wydajnością będzie doskonałą inwestycją pieniędzy.

Add a Comment

Your email address will not be published. Required fields are marked *

88 + = 98