Przypomnij wszystko: 7 ćwiczeń na rozwój pamięci

Dziwne zoo

Przed tobą kilka miejsc jest miłych, w niektórych miejscach – nie, ale żywe istoty. Masz minutę, aby je zapamiętać. Po upływie minuty usuń ten rysunek i …

1
… zapisz imiona wszystkich zwierząt w kolejności alfabetycznej.

Spódnica Sinenka, wstążka w rożnie

Spotkaj się, to jest Maria, Bibiana, Mercedes i Juan. Tak, zgadzamy się, nieco nietypowe dla naszych nazw okręgów, ale nie mniej. Pamiętaj o ubraniach, przedmiotach i nazwach tych czterech dziewczyn przez 90 sekund. Następnie wykonaj stary schemat: przewiń obraz w górę i odpowiedz na poniższe pytania.

2

 1. Kto ma niebieskie kokardki na głowie: od Marii lub Bibiany?
 2. Jak nazywa się dziewczyna w niebieskich butach?
 3. Na kogo od dziewczyn huk i garnitur w groszku?
 4. Która z dziewcząt ma kotka: od Juana lub Bibiany?

Niezapomniana minuta

Poniżej znajdują się nazwiska osób i dat, które są związane z niektórymi wydarzeniami z ich życia. Powinieneś przeczytać tę listę trzy razy. A potem usuń go i zapisz w pamięci to, co pamiętasz.

 1. Vitya i Flora pobrali się 17 lipca 1976 r.
 2. Larissa urodziła się 12 maja 1987 roku.
 3. Julia obroniła swoją pracę dyplomową 21 czerwca 2013 r.
 4. Burmistrz zaplanował wielkie wydarzenie w dniu 25 lutego 2015 r.

Białe Bim Czarne ucho

Teraz masz 30 sekund na zapamiętanie tych zwierząt i ich pseudonimów. Pod koniec tego czasu zamknij obraz i spróbuj pokazać magię swojej pamięci.

3

Napisz historię

Masz 90 sekund na zapamiętanie nazwisk i dat urodzin słynnych postaci historycznych. A teraz …

4

… umieściliśmy wszystkie nazwiska i daty w ogromnym tymczasowym shakerze i pomieszaliśmy je. Znajdź właściwy rok urodzenia dla każdej historycznej osoby. Nie podważaj!

5

Prawie sowiecki dywan

Spójrz na obrazek poniżej, który przypomina nieco radziecki dywan. Spójrz na kwadraty tak długo, jak potrzebujesz. Kiedy zdecydujesz, że wszystko pamiętasz, zrób zdjęcie poza zasięgiem wzroku i odpowiedz na poniższe pytania.

6

 1. Ile kwiatów z trzema płatkami jest przedstawionych na zdjęciu?
 2. Ile czarnych kwiatów pokazanych jest na zdjęciu?
 3. Ile kwiatów na zdjęciu ma tylko pięć płatków, ale brakuje im jakichkolwiek dodatkowych elementów?

Tylko kryptografia, tylko hardcore

Jeśli poprzednie ćwiczenia wydają się dziecinną zabawą, to sprawi, że będziesz spięty. Masz dwie minuty na zapamiętanie tego tajnego kodu. Następnie mężnie (dla kobiet – kobiece) zamknij obrazek i spróbuj rozszyfrować trzy poniższe słowa.

7

Czy jesteś gotowy? Chodźmy! (Nawiasem mówiąc, jest to naprawdę możliwe ćwiczenie. Jest wystarczająco trenować przez około miesiąc codziennie, a Turinga sam będzie ci zazdrościć, bo zaczynasz ozdobny w celu zwalczania wszelkich jednostek kryptograficznych).

8

Gratulacje, idealnie naładowałeś swoją pamięć. I na koniec kilka banalnych, ale skutecznych wskazówek, jak zostać gigantem pamięci.

Bądź uważny. Idź na sport. Obserwuj porządek zewnętrzny: zawsze przechowuj często używane rzeczy w tych samych miejscach. Śpiewaj piosenki, wyjaśniaj przepisy, cytuj poezję i zapamiętaj opowieści, a następnie powiedz je swoim dzieciom lub wnuczkom. Ułóż ścieżki wizualne i powiązaj pomysły (abstrakcyjne i nie tylko) z obrazami.

Rozwiązuj zagadki, krzyżówki, odgadywanie zagadek, graj w domino i szachy. Rozmawiaj z ludźmi. Bądź optymistyczny. I, oczywiście, przeczytaj książki!

Na podstawie książki “Pamięć się nie zmienia”

Add a Comment

Your email address will not be published. Required fields are marked *

78 + = 87