Ako si vybrať baterku: praktický sprievodca

Nezainteresovaná osoba si môže myslieť, že výber baterky nie je zložitý. Naozaj, čo je na výber? Žiarovka, batéria a kryt.

V skutočnosti však nie je všetko jednoduché. Namiesto žiaroviek už dlho používa moderné LED diódy z batérií a akumulátorov rozmanitosti môže vaša hlava točiť, ale technológia a materiály použité v modernom baterku, premiestnené priamo z vesmírneho priestoru. Preto pri výbere správneho zariadenia pre vás musíte brať do úvahy veľa rôznych faktorov a charakteristík.

Účel nákupu

Po prvé, je potrebné rozhodnúť, aké funkcie má baterka vykonávať. Možno sa len musíš osvetliť v tmavom vchode. Potom by mal byť model mimoriadne kompaktný a ekonomický.

Je úplne iná vec, ak idete na prírodu alebo na večerné jazdy na bicykli. V prvom prípade je najvhodnejší model hlavy, ktorý necháva voľné ruky. Cyklisti by mali tiež venovať pozornosť prítomnosti silného lúča, núdzových blikačov a možnosti pripojenia k volantu.

Každé svietidlo je určené na použitie v konkrétnych situáciách, takže pred nákupom musíte premýšľať o tom. Napríklad populárne svietidlo Convoy C8 nie je príliš kompaktné, takže je sotva vhodné na každodenné nosenie.

ako si vybrať baterku: Convoy C8

Tento model však má trvanlivé hliníkové teleso s ochranou proti vlhkosti. Baterka má silný úzky lúč, ktorý môže svietiť na vzdialenosť až 200 metrov. Preto Convoy C8 je ideálny pre použitie v prírode, chate alebo v akejkoľvek situácii, keď je potrebné osvetliť veľmi vzdialené objekty.

ako vybrať baterku: Convoy C8: beam

Vo svietidle je niekoľko režimov jasu. Okrem toho existuje režim signálu SOS, ktorý môže byť užitočný v extrémnej situácii.

Základné parametre

Po určení cieľa by ste mali pokračovať v pozornej analýze technických charakteristík. Mimochodom, nie sú tak málo. Ak chcete porozumieť niektorým z nich, musíte obnoviť vedomosti z fyziky.

Tu je krátky zoznam charakteristík:

  • Jas určuje množstvo odchádzajúceho svetla.
  • Intenzita svetelného toku ukazuje, ako efektívne sa používa jas. Charakterizuje kvalitu optického systému: LED, reflektor, zaostrovací systém, elektronický riadiaci obvod.
  • Vzdialenosť je meraná v metroch a určuje vzdialenosť, pri ktorej sa osvetlenie udržuje na hodnote 0,25 luxu.
  • Čas prevádzky je definovaný ako časový interval, počas ktorého jas poklesne z maximálnej hodnoty na hodnotu 10%.
  • Ochrana pred vonkajšími podmienkami je určená medzinárodnou normou IEC 60529 a je označená alfanumerickým kódom. Viac informácií o úrovniach ochrany nájdete v tomto článku.

Čo hľadať prvý?

Po prvé, mali by sme mať záujem o jas zariadenia, na ktorom závisia ďalšie parametre. Je však potrebné mať na pamäti, že rôzni výrobcovia môžu používať rôzne metódy určovania svetelného toku pre svoje svietidlá. Niektoré z nich merajú svetelný tok prichádzajúci priamo zo svietidla alebo diódy bez zohľadnenia strát v optike, čo vám umožňuje získať trochu nafúknuté hodnoty.

Ostatní výrobcovia označujú svetelný tok na výstupe svietidla, pričom zohľadňujú straty reflektora, skla alebo šošoviek. Táto metóda merania je objektívnejšia, ale čísla na výstupe sú menšie ako v prvom prípade.

Aby sa veci stali v poriadku, v roku 2009 bola prijatá špeciálna norma ANSI / NEMA FL-1, ktorá umožňuje spoľahlivejšie porovnanie parametrov zariadenia. Väčšina populárnych výrobcov LED svietidiel ho teraz používa.

ako si vybrať baterku: JETBeam E10R

Dobrým príkladom je svietidlo JETBeam E10R. Má miniatúrnu veľkosť, ktorá vám umožňuje voľne nosiť vo vrecku, peňaženku alebo dokonca aj vašu kabelku. Zároveň je jas lúča 650 lúmenov, čo je v mestských podmienkach viac než dosť.

ako vybrať baterku: JETBeam E10R: lúč

Prítomnosť piatich režimov JETBeam E10R výrazne rozširuje rozsah svojej aplikácie. Takže minimálna úroveň umožňuje len osvetlenie pár metrov pred vami. Ale v režime maximálneho jasu lúč zasiahne oči tak, aby ich bolo možné použiť na ochranu proti útoku.

Ako vybrať baterku: JETBeam E10R: zobrazenie

Kryt anodizovanej lampy je spoľahlivo chránený pred vniknutím vody a môže prežiť pád z výšky až jedného metra. Prítomnosť zabudovaného nabíjania microUSB pre batériu veľkosti AA vám umožňuje nezaobjednať nákup batérií.

Napájanie

V moderných svietidlách môžu byť ako zdroje energie použité rôzne batérie a akumulátory. Typ napájania závisí od jasu svetelného lúča, času prevádzky a konečných nákladov zariadenia, takže s touto záležitosťou treba zaobchádzať so všetkou vážnosťou.

Ak je z času na čas potrebná baterka, môžete používať bežné AA alebo AAA batérie. Sú lacné a predávajú sa v každej maloobchodnej predajni.

Cena batérií je oveľa vyššia, navyše sa budete musieť postarať o špeciálnu nabíjačku. Tieto investície sa však rýchlo vyplácajú, ak používate lampu pravidelne.

Pri dobrých LED svietidlách sa najčastejšie používa 18650 batérií, ktoré sa stali obľúbenými vzhľadom na ich spoľahlivosť, bezpečnosť a dlhú životnosť. Takéto prvky poskytujú vysokú hustotu energie, vynikajú pri manipulácii s veľkými výbojovými prúdmi a môžu pracovať v širokom rozsahu teplôt.

ako vybrať baterku: EagleEye X2R

Typickým príkladom baterky s podobnou batériou je EagleEye X2R. Má stredne veľkú masívnu hliníkovú skrinku s diamantovým zárezom, vďaka čomu bezpečne ležia v dlani. Prístroj je chránený proti prachu a vode IP65.

ako vybrať baterku: EagleEye X2R: lúč

EagleEye X2R svieti so zaostreným lúčom neutrálneho bieleho svetla až do vzdialenosti 100 metrov. Existujú tri režimy jasu, prepínanie medzi nimi sa vykonáva pomocou tlačidla umiestneného na konci.

ako vybrať baterku: EagleEye X2R: nabíjanie

Na napájanie baterky sa používa jediná batéria 18650. Hlavným rysom EagleEye X2R je prítomnosť vstavanej nabíjačky. Na puzdre je zástrčka microUSB uzavretá hustou zástrčkou a vedľa nej je indikátor nabíjania farieb. Majitelia tejto svietidla môžu ušetriť na samostatnej nabíjačke a nabíjať batériu priamo v lampy.

Add a Comment

Your email address will not be published. Required fields are marked *

− 1 = 2