8 prírodných nootropík s vedecky dokázanou účinnosťou

1. Kofeín

Káva a čaj sú najobľúbenejšie nootropiky. Zároveň je možné nájsť veľa najrozporovalejších údajov o škodlivosti a prínosoch kofeínu.

Nootropický účinok

Pochybnosť nepodlieha jednej skutočnosti: kofeín má stimulačný účinok na psychiku.

Účinok kofeínu sa objaví niekoľko minút po užití a zostáva od 20 minút do niekoľkých hodín. Človek má pocit, že sa zhoršuje životnosť, zvyšuje sa psychická pracovná schopnosť, zvyšuje sa koncentrácia. To sú preukázané účinky, a ak niekto tvrdí, že nič po jednom šálke nápoja sa necítil, potom by mal zvýšiť dávkovanie. Najmä ide o čaj, v ktorom obsah kofeínu je výrazne nižší ako v káve.

Po ukončení kofeínu príde “kocovina”: energetická striekačka je kompenzovaná poklesom síl. Musíte piť kávu na vlastnú nebezpečenstvo a riskovať. Čo je viac – poškodenie alebo prospech – prináša pravidelné používanie kofeínu, nikto nemôže povedať s istotou. Skôr to môže, ale existuje ten, kto sa bude vyjadrovať s plnou dôverou v obranu opačného hľadiska.

Či tak alebo onak, priamy a rýchly zásah do fungovania hormonálneho systému je princípom pôsobenia väčšiny liekov.

Pravidelné používanie kávy sa dokonca rozvíja v tolerancii na telo pre amfetamín, jednu z najťažších omamných látok, čo bolo dokázané v jednej štúdiiKofeín znižuje amfetamínom indukovanú aktivitu v asymetrickej interakcii. .

2. Glycín

Glycín je dobre známy ako najbezpečnejší a najbežnejší nootrop. Jedná sa o jednoduchú aminokyselinu, ktorú dostaneme z potravy, a lekárske štúdie potvrdzujú účinnosť látky.

Nootropický účinok

Vedecky dokázanéGABA a glycín. , že glycín, dostávajúci sa do mozgu, vyvoláva výbuch GABA – inhibičného neurotransmitera. Teda glycín má retardačný účinok na centrálny nervový systém. Mnohí necítia okamžitý účinok z dôvodu malých dávok lekárne. Avšak ak užívate viac ako jednu tabletku naraz, ale okamžite tucet, potom za pol hodinu, cítite relaxáciu, inhibíciu pohybov a túžbu spať. Báť sa robiť experiment, aby uspokojil zvedavosť nestojí za to: glycín je absolútne bezpečný aj pri vysokých dávkach.

Glycín tiež aktivuje aktivitu NMDA receptorovPriaznivé účinky glycínu (bioglycínu) na pamäť a pozornosť u dospelých mladých a stredných vekových skupín. , ktoré sú zodpovedné za pamäť. Takže okrem sedatívneho účinku má glycín pozitívny vplyv na duševné schopnosti. Najmä v dlhodobom horizonte.

3. Taurín

Taurín je dobre známy všetkým fanúšikom energetických nápojov. Ale môžete ho získať nielen zo sódy: látka je obsiahnutá vo všetkých živých organizmoch.

Nootropický účinok

Taurín pôsobí brzdiacim spôsobom na centrálny nervový systém, takže ak cítite nával energie z opojnej energie, kofeín obsiahnutý v nej je vinný. Pozitívny účinok taurínu spočíva v jeho schopnosti aktivovať vývoj buniek v hipokampe, ktorý do značnej miery určuje naše kognitívne schopnosti, najmä pamäť. Prinajmenšom myši z taurínu sú stále chytréTaurín zvyšuje hippokampálnu neurogenézu u starších myší. .

4. Gotu kola

Gotu kola, alebo Centella Asiatica, je rastlina bežná v tropických krajinách. Obsahuje látky, ktoré stimulujú uvoľňovanie acetylcholínu, ktoré reguluje rýchlosť prenosu signálu v synaptických uzloch. Táto rastlina je ťažké splniť v našej klimatickej zóne, ale je možné extrahovať extrakt z Centella Asiatic v lekárňach.

Nootropický účinok

Na východe sa verí, že dlhé používanie Centelly Asiatic zlepšuje pamäť a duševné schopnosti. Existuje vedecké odôvodnenieFarmakologický prieskum na Centella asiatica: Potenciálna rastlinná liečba. . Ihneď po užití môžete cítiť relaxačný, sedatívny účinok.

5. Ginkgo bilobate

Jedna z najtrvalejších rastlín na svete: je odolná voči chorobám a parazitom, ľahko toleruje chlad a dobre sa cíti v chudobných pôdach. Ginkgo klíčia v Číne.

Nootropický účinok

Nootropický účinok odporúčaných dávok ginkga je z väčšej časti normalizovaný. To znamená, že ak osoba pred prijatím mala problémy so sústredením, náladou, výkonom, účinok bude viditeľný. Ginkgo sa používa na prevenciu vzniku demencie a na liečbu iných ochorení mozgu. Pozitívny vplyv na koncentráciu a dlhodobú pamäť je dokázanýGinkgo biloba: špecifickosť neuropsychologického zlepšenia – selektívna kontrola pri hľadaní diferenciálnych účinkov. .

6. Rhodiola

Iná východná rastlina. Rhodiola má veľa užitočných vlastností: tlak a tlak vedie k normálnemu stavu a srdce sa uzdravuje a zlepšuje chuť do jedla. Má stimulujúci účinok na CNS.

Nootropický účinok

Vedci dospeli k záveru, že rhodiola zvyšuje vytrvalosť organizmu ako celku a tiež pozitívne ovplyvňuje duševné schopnostiÚčinnosť a účinnosť Rhodiola rosea L.: systematický prehľad randomizovaných klinických štúdií. . Účinok bude viditeľný, ak sa v čase užívania Rhodiola cítite unavený.

Rovnako rhodiola ovplyvňuje produkciu serotonínu. V prípade jeho nedostatku rastlina obnovuje množstvo hormónu na normálne hodnoty, ale nepodnecuje nadbytočnú produkciu.

koffkindom.ru

7. L-tianín

Ďalšia nootropická látka, ktorá sa nachádza v zelenom čaji, okrem kofeínu. Dôvodom, prečo nemáme výrazný účinok po pití jedného pohára, je malá dávka. Koncentrovaný L-tianín sa dá kúpiť v lekárni.

Nootropický účinok

Podmienka osoby, ktorá dostala dostatočnú dávku L-tianínu, sa podobá stavu počas meditácie: cíti pokoj a pokoj, ale pozornosť nezmizne.

L-tianín významne zvyšuje aktivitu alfa v mozguL-theanín, prírodná zložka v čaji a jej vplyv na
duševný stav.
: to znamená, že osoba sa stane odolnejšie voči stresu a pokoj. Takže sedatívny účinok nie je pozorovaný. Okrem toho L-tianín dobre funguje v spojení s kofeínom a vyhladzuje jeho negatívne účinkyČas na čaj: nálada, krvný tlak a kognitívne výkonové efekty kofeínu a ananínu podávaného samostatne a spoločne. .

8. Leuzea

Leuzea je odpoveďou pre všetkých, ktorí sú skeptickí z nootropík. Ak chcete rýchlo zaznamenať pozoruhodný nootropný efekt, potom je to Leuzea, čo potrebujete. Tinktúra rastliny sa dá zakúpiť v lekárni, je úplne neškodná a účinok sa budete cítiť hneď.

Nootropický účinok

Levsea je často používaný športovcami kvôli jej tónovaniu. Má stimulujúci účinok na centrálny nervový systém, únava sa naozaj stáva ako ruka. Štúdie vykonané na potkanochÚčinky extraktu z Rhapontcum carthamoides (Willd) Iljin (Leuzea) na učení a pamäť u potkanov. , ukázali, že príjem Leuzea má pozitívny vplyv na intelektuálne schopnosti.

Add a Comment

Your email address will not be published. Required fields are marked *

− 4 = 1