Ako praktizovať jogu a vykonávať asanas správne

Skúšali ste niekedy pracovať s jogou v aplikácii? Zvyčajne je tu súbor asáta s popismi a fotografiami. Naučíte sa indický názov asana a jej preklad, dostanete vysvetlenie, ako ju vykonať v zjednodušenom a zložitom prevedení.

Začal som študovať na takejto žiadosti, robil som to pravidelne a dlho. V dôsledku toho sa zlepšilo naťahovanie a previedla sebadisciplína. Ak je to váš cieľ, odporúčam skúsiť lekcie s aplikáciou. Pozitívny vplyv na zdravie bude však minimálny.

A nie kvôli tomu, že opakujete držanie tela. Možno máte veľký úsek a asány vyzerajú úplne rovnako ako na obrázku. Aspoň si to myslíte. Faktom je, že bez učiteľa je veľmi ťažké pochopiť, ako by Asan: aké svaly by ste mali cítiť napätie, ktorá by mala byť uvoľnená, ako dýchať pri cvičení.

Okrem toho, počas samoštúdia (najmä ak ste zvyknutí robiť šport), koncept správneho pohybu je nesprávne pochopený.

Koncept správneho pohybu

Myslím, že mnohí ľudia nie sú zvyknutí brať do úvahy pohodlie počas tréningu a veria, že na získanie výsledku musíte prejsť silou, bolesťou a neuveriteľným stresom. V józe je pravý opak.

Najpravdepodobnejšia pozícia asany je, keď ste v nej pohodlní.

Naše telo má ťažisko, nachádza sa v oblasti sacrum. Pri vykonávaní akejkoľvek asany posúvate ťažisko a prerozdeľujte zaťaženie tak, aby ste vyvážili telo.

Kým nedosiahnete rovnováhu, musíte napnúť vaše svaly, máte nepríjemné byť v asane. Ale akonáhle sa vaše svaly dostanú na správnu pozíciu (a zvyknete si na to), nebudete potrebovať žiadne úsilie na udržanie tela v asane. Každá z obrovskej škály asánov sa bude vykonávať ľahko a bez námahy.

Samozrejme, na prvý pohľad budete stále cítiť nejaké nepríjemné pocity, aj keď sa pózy vykonávajú správne, najmä ak nie ste zvyknutí na fyzickú námahu. Nepohodlie by však nemalo byť silné, nemali by sa vyskytnúť bolesti, napätie a záhyby.

Dôležité aspekty výkonu asanasu

U samostatne zárobkovo činnej jogy často používam nesprávny prístup. Napríklad vykonaním adho mukha svanasana (psa predstavujúca ako tlama) som úplne narovnal nohy a pokúsil sa mi urobiť chrbát dokonale rovný.

Samozrejme, s touto neuveriteľne vytiahnutou späť bok, hamstringy, achilovú šľachu. Myslel som si, že týmto spôsobom som sa rozťahoval a dostal sa bližšie k správnemu vykonaniu tejto asany.

Keď som prišiel k joge s inštruktorom, bolo zistené, že v tejto polohe by mala byť silná napätie ochromiť svaly. Hlavná vec je napraviť (fyziologicky a nie do reťazca!) A uvoľniť chrbát, skôr než si natahovať nohy.

Ak nemôžete stáť na plnej nohe s rovnými nohami, môžete si odtrhnúť podpätky zo zeme a mierne ohýbať kolená. Hlavný dôraz v cvičení sa posunie na chrbát.

Ukázalo sa, že v mojej snahe som nepristúpil k správnej implementácii, ale opustil ho, napínal môj chrbát a celé moje telo, aby som sa pokúsil vziať pózu ako na obrázku. Aj keď začiatočník má skoro žiadnu šancu na vykonávanie asanasu, ako je uvedené v pokynoch.

hanuman.ru
Postoj ľavého psa s papuľou nadol, pravý postoj psa smerom hore / hanuman.ru

Tu je ďalší dobrý príklad – urdhva mukha svanasana, alebo póza psa je hore nohami. Ak to vykonáte len poučením, pravdepodobne budete cítiť napätie v bedrovej chrbtici. Ak máte problémy s chrbtom, nepríjemné pocity môžu pretrvávať aj po tréningu.

V triede sme vysvetlili, že pri vykonávaní tohto ásany treba vytiahnuť ramená dopredu (nie oddelene zaoblené hrudník, spolu s zadnej strane), pätu – back. Keď vznikne takéto napätie, panva môže voľne spadnúť na podlahu a nebudete cítiť žiadne napätie v bedrovej oblasti. Tento aspekt riadne plnenie ásan nie je popísané vo vyhlásení, tak to je celkom ťažké nájsť správne polohy sami, ak nie ste zvyknutí experimentovať s postojom svojho tela.

Tieto príklady dokonale ilustrujú skutočnosť, že bez pomoci je ťažké nájsť správnu polohu tela v priestore a vykonávať asány bez poškodenia chrbtice. Takže odkiaľ ste získali túto pomoc?

Ako sa naučiť správne vykonávať asanas

1. Nájdite inštruktora

Inštruktor vysvetlí, v ktorých svaloch alebo častiach tela by sa malo cítiť napätie a čo by malo zostať uvoľnené. Učiteľ pomôže naučiť sa správne dýchanie a “energetické zámky”, stimulujúce prácu vnútorných orgánov.

Nakoniec sa ho môžete vždy opýtať, či máte pocit, že máte pravdu v asáne, či potrebujete napínať alebo zraniť niektoré svaly a väzy, alebo že vaše napätie je zbytočné.

Samozrejme, nie všetci inštruktori jogy majú potrebné vedomosti a zručnosti. Tu je niekoľko tipov, ako nájsť dobrého inštruktora.

  • Mal by znovu vytvoriť vaše telo, opraviť každú asanu a rozprávať o tom, aké pocity by sa mali objaviť, keď sú správne vykonávané. Ak váš inštruktor jednoducho ukáže vám asanu bez toho, aby ste odišiel z vášho koberca, aký má zmysel riešiť ho? Bude to lacnejšie stiahnuť aplikáciu.
  • Musí odpovedať na vaše otázky. V prípade, že inštruktor nevie, aké pocity musia vzniknúť počas vykonávania ásan, nemôže pochopiť, prečo ste sa odtiahla, ale ako nie, a nevie, čo navrhujete, by mal premýšľať o jeho právomoci.
  • Nemalo by to spôsobovať negatívne emócie. Osoba môže veľa vedieť a byť schopná, ale zároveň zostáva nepríjemná z hľadiska komunikácie a vyučovania. Možno niekto to nie je tak dôležité, ale podľa môjho názoru negatívne emócie zabránia tomu, aby ste sa sústredili na svoje telo a správne vykonávali asány. Koniec koncov, triedy by mali byť zábavné, nie?

2. Zamerajte sa na pocity

Ak predpokladáme, že pre správnosť asany je dôležité, aby vyzerala úplne rovnako ako na obrázku, počas praxe pre detenciu môžete použiť zrkadlo. Mnohí však tvrdia, že zrkadlo, naopak, poškodzuje prax, pretože zabraňuje zamerať sa na pocity tela. A to má rozhodujúci význam: inštruktor hovorí, že by ste mali cítiť v asane, ale vaše osobné pocity by ste mali sledovať sami.

Keď porozumiete konceptu správneho pohybu, môžete to urobiť bez inštruktora, ale zároveň by ste mali byť ešte viac orientovaní na vaše pocity.

3. Vyskúšajte svoj stav po tréningu

Aby som pochopil, či mi vyhovuje šport, konkrétny inštruktor alebo spôsob výcviku, vždy počúvam svoje pocity po vyučovaní.

Všimnite si, či je v tele nejaké napätie alebo bolesť, či už máte pocit uvoľnenia, zahrievania a obsahu. Označte svoj všeobecný stav: pokles síl alebo naopak prílev energie?

Verím, že ak sú triedy užitočné, po školení by malo byť dobré. Ak máte pocit, že telo je ľahké a vhodné, pocítite nárast sily a životnosti, potom to nebolo zbytočné.

Add a Comment

Your email address will not be published. Required fields are marked *

− 4 = 1