Čo je syndróm svalového tvaru hrušiek a ako sa ho zbaviť

Piriformis je rovnoramenný trojuholník, ktorý začína v dolnej časti chrbta (základňa pripojená k prednej ploche krížovej kosti bočných II a IV sakrálne jamiek) a sú spojené s hornou stehennej kosti.

Jeho funkciou je vedenie bokov a ich otáčanie smerom von (rozkladá nohy a nohy). Práve tento mechanizmus sa používa v prvej fáze chôdze a behu, keď sa chystáme urobiť krok.

syndróm svalového tvaru hrušiek: sval

príznaky

Známky syndrómu: brnenie, bolesť alebo necitlivosť v oblasti svalov gluteusu. Je často zmätený bolesťou sedacieho nervu, pretože hrudník v tvare hrušiek sa nachádza vedľa neho.

Keď je sval hruškovitého svalu podráždený, zapálený alebo opuchnutý, taktiež trpí aj ischiadický nerv. Bežci idú na lekára a sťažujú sa na nesprávnu časť tela. Hovoria o bolestiach v zadku, ako keby boli zrazené elektrickým výbojom, začínajúc od tohto miesta a pozdĺž celej nohy dole. Pacienti sa snažia zbaviť nepríjemných pocitov pomocou strečovania, ale nakoniec sa bolesť len zvyšuje.

Dr Daniel Vigil, špecialista na športovú medicínu v Los Angeles, hovorí, že to je typická história syndrómu svalového tvaru hrušiek.

Nejedná sa o ostrú bolesť, ktorú zrazu cítite pri behu. Skôr postupuje pomaly, zákerné bolestivé pocity. Najčastejšie sa bežci stretávajú s týmto problémom po spustení na kopcoch. Po rozťahovaní syndróm svalov tvarom hrušiek nielenže neprechádza, ale pomaly a s dôverou postupuje.

liečba

Prvá vec, ktorú je potrebné urobiť po potvrdení diagnózy, je upokojenie a uvoľnenie intenzívne zapáleného svalu. Postup je veľmi jednoduchý – zastavte všetky tréningy. Dr Vigil používa dve možnosti na posilnenie svalov v tvare hrušiek: naťahovanie a špeciálne bežné cvičenia.

Okrem toho by ste mali nájsť trénera a naučiť sa, ako správne fungovať, pretože najčastejšou príčinou tohto nepríjemného syndrómu je nesprávna technika.

Masážny valec alebo tenisový loptičku môže byť dobrým riešením pre relaxáciu napätých a unavených svalov. Je pravda, že musí tvrdo pracovať, pretože tento typ masáže je dobré hlavne pre veľké svaly, ležiace na povrchu (štvorhlavého femoris, sedacích svalov, a tak ďalej).

Dostať sa k hruškovitému svalu je oveľa zložitejšie, ale je to možné, najmä ak si vyberiete masážny valec s reliéfnym povrchom. Preto Vigil odporúča používať tenisový loptičku.

Budete musieť len sedieť na nej, nájsť boľavý bod a sedieť na nej na chvíľu.

syndróm svalov v tvare hrušiek: guľa

Alternatívne môžete posunúť pracovnú nohu do polohy znázornenej na obrázku nižšie a posúvať sa smerom dopredu alebo v kruhu.

syndróm svalového tvaru hrušky: cvičenie s loptou

Časy obnovy

Ak by ste mohli problém rýchlo diagnostikovať, zbavenie sa je jednoduché: ak budete dodržiavať všetky pravidlá, bolesť bude doslova za niekoľko týždňov. Štatistiky hovoria, že môžete zotaviť dva až štyri alebo štyri až šesť týždňov.

Aj prítomnosť syndrómu svalového tvaru hrušky neznamená úplné vzdanie sa tréningu. Musíte zastaviť beh, ale môžete to urobiť ďalšie cvičenia na udržanie fyzickej kondície: plávať, jazdiť na bicykli alebo pomocou eliptický trenažér – všeobecne, niečo menej traumatické pre piriformis svalu.

Samozrejme pred tým, než začnete nejakú akciu, odporúčame vám navštíviť lekára, pretože ak bolesť nezmizne a nestane sa silnejšou, je možné, že máte problémy s chrbtom.

Add a Comment

Your email address will not be published. Required fields are marked *

+ 82 = 86