Čo nemožno robiť počas menštruácie: pravda a mýty

Majú sex

Pokiaľ ide o pohlavie, výskumníci už dávno dospeli k záveruMôžete mať sex počas určitého obdobia? , že počas menštruácie môžete mať sex. Kedysi, keď ľudia nemali vodovod s čistou horúcou vodou (a tieto časy prešli nedávno a nie všade), spojenie menštruácie a sexu bolo nehygienické, hoci bolo nepravdepodobné, že by sa vždy zastavil. Počas menštruácie je riziko vzniku infekcií, ktoré sú sexuálne prenosné, ale existujú kondómy na prevenciu.

Populárny názor, že sex počas menštruácie vedie k endometrióze, nenašiel žiadny dôkazObdobie pohlavia zvyšuje riziko endometriózy? .

Až doteraz nikto presne nevie, čo spôsobuje túto chorobu. Podozrenie na poruchy v imunitnom systéme, atypickú štruktúru orgánov, genetiku, ale sexuálny styk počas menštruácie v zozname nie je prítomnýEndometrióza – príčina. .

Neexistuje žiadny dôkaz, že sex počas menštruácie vedie k endometrióze. Súčasne sa často vyskytuje menštruačná krv do brušnej dutiny. Je zrejmé, že nie je základom vývoja endometriózy. Preto hoci nevieme, čo presne vyvoláva jeho vývoj.

Choďte do športu

Začnime tým, že samotný šport je užitočný počas menštruácie. Pohyb a telesná aktivita pomáhajú vyrovnať sa s ochoreniami, ktoré sa často vyskytujú u žien, napríklad bolesťou.

Mesačne – reakcia na prudký pokles hladiny progesterónu v krvi. V tejto dobe je úroveň estrogénu, iný ženský hormón, tiež veľmi nízka.

Počas menštruácie je ženské telo “vyzerá” ako mužské.

To znamená, že menštruácia je obdobie, keď môžete precvičiť krátke a intenzívne tréningyObdobie tréningu: zdvíhanie prekliatia. , pretože z dôvodu hormonálnych zmien je telo ľahšie “dostať” na palivo. Dokonca aj krátke tréningy budú dosť účinné.

Samostatnou otázkou je posilňovanie s hmotnosťou. Hovorí sa, že môžu viesť k prepadu vnútorných orgánov, inými slovami, k vynechaniu maternice alebo vagíny. Prolaps je možný vďaka tomu, že svaly podporujúce vnútorné orgány sú oslabené a predovšetkým sú ovplyvnenéProlaps maternice. vek, hormóny a pôrod.

Vo všeobecnosti je pretrvávajúca ťažká fyzická práca – to je skutočne rizikový faktor prepadu, ale je to ďaleko od najdôležitejšíchProlaps panvového orgánu. . Takáto tvrdá práca navyše nezahŕňa postupné zvyšovanie pracovnej záťaže, bezpečnosť a všetko, čo sa deje v športe.

Pri menštruácii nie je prísny zákaz zdvíhania závažia. Treba však mať na pamäti, že pravidelné zdvíhanie závažia (viac ako 20 kg) počas niekoľkých rokov života zvyšuje riziko niektorých gynekologických ochorení vrátane zníženia pádu.

Tatiana Rumyantseva

Ďalšia vec, ak sa cítite zle a nechcete premýšľať o žiadnej miestnosti, potom nepreťažujte telo. Je lepšie sedieť v nejakej póze jogy – to uľahčujeVplyv jogy na menštruačné bolesti, fyzickú kondíciu a kvalitu života mladých žien s primárnou dysmenoreou. menštruačná bolesť.

Postupujte podľa stravy

Ak chápete stravu v rámci zdravej výživy, musí sa vždy dodržiavať. Menštruácia nie je dôvodom k jedlu škodlivého jedla. Ak je diéta na niekoľkých produktoch v dôsledku rýchleho úbytku telesnej hmotnosti polopriepravená, potom by sa nemala nikdy pozorovať (už sme písali prečo), nemá to nič spoločné s mesačným.

Počas menštruácie je rozumné sa oprieť o potraviny s vysokým obsahom železa, ako je pečeň alebo mäso, na kompenzáciu možnej anémie. Takže sa nevzdávajte dobrého hovädzieho steaku.

Vezmite si kúpeľ a choďte do kúpeľa

počas menštruácie: choďte do kúpeľa

V kúpe nie je možné len vziať, ale dokonca aj nevyhnutne. Po prvé, je potrebné zachovať hygienu. Najprv sa môžete umyť a potom ísť do kúpeľa, ak ste zmätení krvou vo vode. Po druhé, kvôli strate krvi a dysmenoree (tzv. Bolestivé obdobia) sa žena môže stať veľmi unavená a kúpeľ a sauna sa uvoľnia.

Samo o sebe teplo a potenie nemôžu spôsobiť výrazné poškodenie počas menštruácie. Bude potrebné zamerať sa na svoje vlastné pocity: s veľkou stratou krvi a zhoršením zdravia, nadmerná strata vody a nachádzanie sa v horúcej miestnosti je zbytočná. S ideálnym zdravotným stavom a použitím tampónov alebo misiek je všetko možné.

Tatiana Rumyantseva

Pitný alkohol

Alkohol nie je počas menštruácie kontraindikovaný. Ak chcete piť alebo nie piť, je vždy záležitosť všeobecného zdravia a osobného rozhodnutia, nie je to nič spoločné s mesačným, ale existuje jedna zaujímavá pravidelnosť.

Alkohol ovplyvňuje stav ženy inak v závislosti od fázy cyklu. Napriek tomu, že hladina etanolu v krvi je štandardná pri užívaní rovnakého množstva alkoholu v rôznych fázach cyklu, tolerancia (tolerancia alkoholu) sa mení v rôznych fázach.

Tatiana Rumyantseva

Táto zmena je obzvlášť významná pre ženy, ktoré majú zvyčajne dobrú toleranciu, to znamená, že môžu piť veľa a nemôžu sa opiť. Majú prudký pokles tolerancie počas menštruácie. Tatiana Rumyantseva varuje: ak pijete toľko alkoholu ako týždeň pred menštruáciou, môžete byť oveľa opilý.

Piť askorbiku

Internet má pokyny na to, ako používať vitamín C, známy ako kyselina askorbová, na približovanie nástupu menštruácie. Vo vysokých (nie je známe, čo, ale vysoké) dávky sa odporúča aj ako prostriedok núdzovej antikoncepcie.

Mýtus, že askorbický nemožno užívať počas menštruácie, je s najväčšou pravdepodobnosťou spojený s použitím vysokých dávok vitamínu C raz na stimuláciu pôrodu (teraz sa táto metóda nevzťahuje). Pravdepodobne strach z ascorbu počas menštruácie je spojený so strachom, že sa dostane hojnejšia a predĺžená menštruácia (ak je vitamín C schopný spôsobiť pôrod). Avšak, podľa niektorých informácií, ženy, ktoré užívajú vitamín C, menštruácia trochu kratšie.

Tatiana Rumyantseva

Pitie aspirínu

Aspirín zriedi krv, takže jeden z jeho vedľajších účinkov je zvýšené krvácanie. Vzhľadom na riziko vnútorného krvácania a vedľajších účinkov nemôže byť opitý deťom, starším, tehotným ženám a peptickým vredom.

Počas menštruácie sa môže zvýšiťŤažké menštruačné krvácanie. objem krvácania alebo jeho trvanie. Ak ste predpísaný aspirín na trvalý príjem, a viete, že máte dlhú a bohatú dobu, poraďte sa o tom so svojím lekárom.

Na zmiernenie menštruačnej bolesti použite iné lieky, ako je ibuprofén.

Robiť voskovanie

Existujú vedecké prácePocit bolesti v menštruačnom cykle. , ktoré dokazujú, že počas menštruácie a pred nimi dochádza k nárastu vnímania bolesti u žien (hoci ide o malú štúdiu). Je logické, že v tejto dobe nie je potrebné vedome rozprávať o bolestivých postupoch vrátane depilácie, aby ste netrpeli viac ako je potrebné.

Vykonajte operácie

Samozrejme, menštruácia je strata krvi, podobne ako mnohé chirurgické zákroky. Ale celkový objem krvácania nie je tak hrozný – za mesiac stráca 50-150 ml. Mesačne nie je kontraindikáciou operáciíMenštruácia – stále kontraindikácia pre elek- tívny chirurgický zákrok? . V každom prípade, ak je operácia núdzová, potom nie je čas na čakanie, a ak je plánované, môže byť prejednaná s lekárom.

V prevažnej väčšine štúdií neexistoval vzťah medzi rizikom pooperačných komplikácií a fázou menštruačného cyklu. Preto pri plánovaní operácie nie je nutné striktne vylúčiť obdobie menštruácie.

Tatiana Rumyantseva

Zároveň Tatyana Rumyantseva odporúča zvážiť niekoľko faktorov:

  1. Závažnosť bolestivého syndrómu. Ak žena pocíti významnú bolesť počas menštruácie, potom by ste nemali pridávať aj pooperačnú bolesť.
  2. Strata krvi. Ak pri každej menze žena stratí veľké množstvo krvi, potom je potrebné starostlivo vybrať čas na operácie, ktoré súvisia s veľkou stratou krvi, aby nedošlo k zhoršeniu Vášho stavu.
  3. hygiena. Ak sa po operácii predpokladá dlhá rehabilitačná doba, nemusí byť vhodné plánovať ju v rovnakom čase, keď žena musí venovať osobitnú pozornosť svojej hygiene. A jednoducho ležať bez menštruácie je pohodlnejšie ako počas nej, ak žena používa tesnenie.

Buďte darcom

Počas menštruácie a dokonca po dobu piatich dní potom, čo nemôžete darovať krvKto sa môže stať darcom krvi? . U darcov užívajte asi 500 ml krvi. Ak stratíte ešte viac, môžete mať pre zdravie nebezpečné následky.

Okrem toho počas menštruácie a po nej môže byť hladina hemoglobínu u žien znížená a pre darcu je veľmi dôležitá. Mimochodom, hovoria, že kvôli menštruácii sú ženy viac tolerantné voči darcom.

spievať

počas menštruácie: spievajte

Hovorí sa, že kvôli hormónom sa hlasové šnúry menia. Stávajú sa hrubšie, hlas je ťažšie extrahovať a v dôsledku toho môže spev v priebehu obdobia viesť k strate hlasu. V jednej štúdiiVnímané účinky menštruačného cyklu na mladé speváčky v západnej klasickej tradícii. skontrolovali umelcov konzervatória v Sydney. Ukázalo sa, že ženy si všimli, že je ťažšie spievať v prvých dňoch cyklu, že sa hlas zhoršuje. Poslucháči (učitelia na vokály) nevidia žiadny rozdiel.

A v štúdii, v ktorej boli merané charakteristiky hlasov a pravda našla rozdiel: počas menštruácie sa hlas znížiDo hlasy žien poskytujú odpoveď na pravdepodobnosť ovulácie? Dôležitosť režimu odberu vzoriek. , je ťažšie brať vysoké poznámky. Spev môže byť ešte vykonané (inak by profesionálni speváci pracovali), ale mali by ste sa postarať: piť harmančekový čaj a nepreťažovať väzy a odložiť pokusy neskôr.

Vykonajte ultrazvuk prsníka a mamografiu

Menštruačný cyklus ovplyvňuje hrudník, takže vzor ultrazvukového vyšetrenia prsníka počas a po mesiaci sa líšiVlastnosti obrazu ultrazvuku prsníka a jeho korelácia s hladinou estradiolu a progesterónu v rôznych fázach menštruačného cyklu u normálnych žien. . A ak zvyčajne bolí vaša hrudník, ultrazvuk bude viditeľnejší. Preto sa takéto vyšetrenie najlepšie robí po ukončení menštruácie, ale v prvej polovici cyklu.

Mamografia môže byťPresnosť skríningovej mamografie sa mení podľa týždňa menštruačného cyklu. urobte prvý týždeň cyklu a cyklus začína prvým dňom menštruácie. To však nie je zárukouS mamogramom môže časovať. ideálny výsledok a nie povinná podmienka na preskúmanie. Takže ak ste poslaní na mamografiu, a mesiace nie sú čoskoro, potom nečakajte na perfektný deň a len preskúmať.

Prečítajte si tiež:

  • 7 populárne mylné predstavy o menštruácii, z ktorých je čas sa zbaviť →
  • Mýty o antikoncepcii, ktoré môžu pokaziť potešenie →
  • Spája alkohol vajcia →

Add a Comment

Your email address will not be published. Required fields are marked *

5 + 3 =