Migréna: čo potrebujete vedieť, ak je vaša hlava rozdelená

Čo je migréna?

Migréna je dedičné ochorenie, ktorého hlavným príznakom je pulzujúca bolesť v hlave. Niekedy bolesť sprevádza nevoľnosť, sluch a citlivosť na zrak: zvyčajné zvuky a mäkké svetlo sa zdajú byť ostré, nepríjemné.

Niekedy je migréna signalizovaná neurologickými poruchami: závratmi, dočasným zhoršením videnia, inhibíciou.

Niektoré typy migrény (napríklad hemiplegik, u ktorých človek cíti slabosť v jednej polovici tela) je spôsobený mutáciou v jednom géne. Kvôli nej je človek predisponovaný k hyperaktivite neurónov. To znamená, že oblasti mozgu, ktoré sú zodpovedné za spracovanie senzorických stimulov, sú ľahko vzrušené.

Avšak väčšina foriem migrény sú polygénne, to znamená, že na túto chorobu pracovalo niekoľko génov. Migréna závisí aj od externých podnetov: hlad, nedostatok spánku, skúsenosti.

Vedci sú stále vyznávaní v neurologických procesoch, ale niektoré časti puzzle sú už zložené v zmysluplnom obrázku. Napríklad sa objavili nové lieky, ktoré zabraňujú expanzii krvných ciev – jednej z príčin migrény.

Prečo nikto nevie, odkiaľ pochádza?

Vedci len nedávno začali študovať migrénu. Mnohí lekári verili a veria, že táto psychosomatická choroba, ktorá sa objavuje u úzkostlivých ľudí, ktorí sa nedokážu vyrovnať so stresom, častejšie postihuje ženy ako mužov. Takže to nebolo brané vážne.

Okrem toho hlavným príznakom migrény je bolesť, a to je subjektívny pocit. Nemá nič na mieru, takže ľudia ťažko uveria, že vôbec existuje. Okrem toho záchvaty začínajú a prechádzajú, a medzi nimi človek vyzerá zdravo.

Migrény vo všeobecnosti začali študovať v roku 1960 kvôli zavedeniu metizergidu na trh. Bolo použité na zabránenie opakovaných útokov. Teraz sa liek nepoužíva kvôli vážnym vedľajším účinkom, ale pomohol študovať túto chorobu. Príčiny migrény prestali byť hľadané v psychológii, pretože našli fyziologické dôvody.

Existuje veľa liekov. Migréna je rozšírená, trvá niekoľko rokov – je to zlatá baňa pre farmaceutické spoločnosti. A výrobcovia liekov naďalej financujú výskum. Ale nestačí, najmä ak porovnáte, koľko peňazí je priradených iným chorobám.

Len ženy trpia migrénou?

Migréna ovplyvňuje obe pohlavia, ale štatistiky hovoria, že ženy sa s ňou stretávajú častejšie. Až 30% všetkých ľudí na svete trpí migrénou, ženy sú asi trikrát vyššie ako muži.

Vedci sa domnievajú, že na to sú vinúce hormóny menštruačného cyklu. Prudký pokles hladiny estrogénu a progesterónu v neskoršej fáze cyklu vyvoláva migrénu. S vekom sa hormóny zmenšujú, ich hladina sa neskrúca, takže počas menopauzy migréna oslabuje a prechádza.

Ženy sú s väčšou pravdepodobnosťou diagnostikované migrénami, pretože často chodia na lekára, sťažujú sa na bolesti hlavy. Niektoré štúdie ukazujú, že muži dostávajú iné diagnózy s príznakmi migrény. Je to chyba lekárov, ktorí nevidia skutočnú príčinu sťažností pacienta.

Mám migrénu. Čo mám robiť?

Najprv navštívte lekára a objasnite diagnózu: nie každá bolesť hlavy, dokonca silná, je migréna. Lekár vám pomôže nájsť lieky na zmiernenie utrpenia a prostriedky na prevenciu útokov, ako sú antidepresíva.

Potom musíte vypočítať, čo spúšťa útok, čiže pochopiť, čo vaše migrény spúšťa. Najbežnejšie:

  • stres;
  • nedostatok spánku;
  • niektoré výrobky: čokoláda, cukor, káva, solené, syry, mäso;
  • alkohol;
  • ostrý zápach, zvuky, svetlo;
  • príliš vysoká fyzická záťaž;
  • zmena počasia.

Pokúste sa vylúčiť tieto spúšťače zo života. Nemožno vylúčiť – pripraviť. Ak máte pocit, že ste prišli na migrénu, nečakajte, kým sa bolesť nezastaví, ale ihneď užite lieky, ktoré lekár odporučil. Pokúste sa schovať na pár hodín na pokojnom mieste a oddýchnuť si. Ak máte čas, môže migréna ustúpiť. Lepšie je odtrhnúť sa od podnikania na chvíľu, než trpieť a spadnúť s fit bolesťou, ktorá môže trvať niekoľko dní.

Ak sa útok stane, pokúste sa ho prežiť komfortom: v tichu a pokoji, s čajom na posteli. Vykonajte všetky postupy, ktoré vám pomôžu: urobiť studené obklady na čele, masírovať a kúpať sa.

Bude môj hlavu niekedy prestať biť?

Možno v starobe. Migréna rage medzi ľuďmi vo veku 30-40 rokov, keď je človek na vrchole produktivity. V Európe je to jeden z najčastejších dôvodov, prečo ľudia chýbajú v práci. Avšak s vekom je migréna oslabená.

V klinickej praxi si starší ľudia zriedkavo sťažujú na rovnaké závažné záchvaty ako v mladosti. Existujú výnimky, ale sú zriedkavé.

Existuje názor, že procesy spôsobujúce migrénu u starších osôb nie sú také intenzívne. Steny ciev stratia svoju elasticitu, takže záchvaty spôsobené vaskulárnymi poruchami už nie sú také ostré.

Ako sa zbaviť záchvatov?

Zvyčajne predpisujú lieky zo skupiny triptánov. Neúčinkujú však 30-40% pacientov, najmä ak sú predpísané po prvýkrát a pacient zatiaľ z tejto skupiny nezískal svoj liek. Okrem toho triptány pomaly zmierňujú bolesť. Na to, aby droga fungovala, potrebujete 45-90 minút. Tí, ktorí triptanom nepomáhajú, majú len málo možností. Nové lieky na migrény neboli vyvinuté od 90. rokov a iné lieky proti bolesti nepomáhajú na záchvaty.

U pacientov s chronickou migrénou (ktorí trpia viac ako 15 dní v mesiaci) sú lieky slabé, ale môžu spôsobiť mnoho vedľajších účinkov: závrat, inhibíciu, výkyvy nálady.

Väčšina liekov nebola vôbec vynájdená na liečbu migrény. Boli vytvorené na pomoc pacientom s epilepsiou alebo depresiou a potom sa ukázalo, že tieto lieky pomáhajú s migrénami.

Kedy sa naučíte liečiť migrénu?

Toto nie je známe. Farmaceutické spoločnosti hľadajú lieky, ktoré môžu zabrániť bolesti.

Zistilo sa, že úroveň CGRP neurotransmiteru, ktorá dilatuje krvné cievy, prudko stúpa počas migrénového záchvatu. Testy antagonistov receptorov CGRP, ktoré ich môžu blokovať, sa vykonávajú. Zatiaľ čo sa liek testuje vo forme injekcií, ktoré sa musia podávať raz za mesiac. Liečba úplne nezmierňuje migrénu, ale frekvencia záchvatov sa znižuje: pacienti, ktorí boli chorí 18 dní v mesiaci, začali ochorieť o 6,6 dní menej (tí, ktorí užívali placebo, začali ochorieť o 4 dni menej).

Ale aj tu nie je všetko ružové: tento liek funguje len pre polovicu pacientov a predpovedá, či vám injekcia pomôže, alebo nie, až kým sa neukáže. A nie je jasné, aké dlhodobé dôsledky pre blokovanie neurotransmitera.

Takže je príliš skoro byť šťastný. Nové lieky sú drahé, ich vedľajšie účinky nie sú dobre pochopené. Možno očakávame prelom, ale je ťažké povedať, kedy existuje náprava pre migrény.

Add a Comment

Your email address will not be published. Required fields are marked *

65 + = 70