5 najbrudniejszych miejsc w kuchni, które musisz zachować w czystości

1. Gąbka do mycia naczyń

Gąbka do mycia naczyń

W 2011 r. National Science Foundation (NSF) przeprowadziło badanieNajmilsze przedmioty w domu. i odkrył, które miejsca w domu są najbardziej zanieczyszczone bakteriami.

Mikrobiolodzy stwierdzili, że 75% gąbek kuchennych i szmat do wycierania stołu zostało zainfekowanych salmonellą i E. coli.

Dlaczego jest zanieczyszczony

Pozostałości jedzenia, ciepła i wilgoci bardzo szybko zmieniają gąbki i szmaty w siedlisko bakterii.

Jak chronić się przed bakteriami

 • Zmieniaj gąbkę do mycia naczyń co dwa tygodnie.
 • Wymień szmaty na ręczniki papierowe.
 • Co kilka dni dezynfekuj gąbki i szmaty w kuchence mikrofalowej. Aby to zrobić, dokładnie umyj je i włóż do kuchenki mikrofalowej. Jeśli nie jesteś pewien, czy gąbka zawiera plastik, połóż ją na papierowym ręczniku. Jeśli plastik ucieknie od ogrzewania, ręcznik nie pozwoli mu zabarwić mikrofalówki. Ogrzewaj gąbkę lub szmatę przy dużej mocy przez dwie minuty. Ta metoda eliminuje niebezpieczne bakterie i nieprzyjemny zapach.

2. Zlew kuchenny

Zlewozmywak kuchenny

W tym samym badaniu stwierdzono, że 45% wszystkich testowanych zlewozmywaków jest zainfekowanych bakteriami Escherichia coli.

Dlaczego jest zanieczyszczony

Pokarm pozostaje w zlewie kuchennym, co stwarza doskonałe warunki do rozwoju bakterii. Jeśli myjesz owoce i upuszczasz je do zlewu, bakterie te mogą dostać się do organizmu i spowodować rozstrój trawienny.

Jak chronić się przed bakteriami

 • Codziennie czyść zlew specjalnym narzędziem lub wybielaczem.
 • Nie zapomnij wyczyścić krawędzi zlewu i blatów wokół niego: często gromadzi się pleśń i brud.
 • Nie rozmrażaj mięsa w zlewie, nie rzucaj w niego oczyszczonymi owocami i warzywami.

3. Pudełka do przechowywania owoców i warzyw w lodówce

Pudełka do przechowywania owoców i warzyw w lodówce
apartmenttherapy.com

W 2013 r. National Science Foundation przeprowadziło kolejne badanie2013 NSF International Household Germ Study. , podczas których stwierdzono, że w pojemnikach na warzywa i owoce w lodówce znajdują się składniki grzybów pleśniowych i drożdżowych, bakterii listerii i salmonelli.

Po co zanieczyszczać

Niewiele osób kupuje dokładnie tyle warzyw, ile chce wykorzystać do gotowania. Pozostałe warzywa i owoce są zapomniane, zepsute i spleśniałe.

Zapomniane resztki mogą zainfekować świeże warzywa i owoce, które jesz. Ponadto niemożliwe jest wizualne stwierdzenie, czy roślina lub owoc są uszkodzone. Fakt, że nie jest zielony i nie jest puszysty, nie oznacza, że ​​nie ma on kontrowersji związanych z pleśnią lub niebezpiecznymi bakteriami.

Jak chronić się przed bakteriami

 • Nie kupuj dużo warzyw i owoców i trzymaj je z daleka od mięsa.
 • Podczas mycia lodówki wyjmij pudełka z warzywami i owocami, przepłucz je roztworem wody i łagodnym detergentem, a następnie ostrożnie wytrzyj czystym ręcznikiem.
 • Jeśli chcesz zdezynfekować pudełko z możliwych bakterii, użyj mieszaniny sody i octu. BadaniaDziałanie antybakteryjne octu przeciw bakteriom chorobotwórczym przenoszonym przez żywność, w tym Escherichia coli O157: H7. 1998 udowodnił, że mieszanina octu i sody hamuje wzrost bakterii E. coli.

4. Blender

Blender
Daniel Lee / Flickr.com

W trakcie badań National Science Foundation w 2013 roku stwierdzono, że podkładki do blendera mają salmonellę, E. coli, grzyby pleśniowe i drożdżowe.

Dlaczego jest zanieczyszczony

Niewiele osób dokładnie myje wszystkie części blendera, więc cząstki jedzenia pozostają na uszczelce. Ponadto, blender jest często przechowywany w kuchennej skrzynce – ciemnym miejscu bez dostępu do świeżego powietrza, co czyni go jeszcze bardziej atrakcyjnym dla Listeria i Escherichia coli.

Jak chronić się przed bakteriami

 • Przepłukać wszystkie części blendera roztworem mydła po każdym użyciu.
 • Do dezynfekcji możesz użyć mieszaniny sody i octu.
 • Po czyszczeniu wytrzyj każdą część urządzenia ręcznikiem papierowym. Przed montażem blendera wszystkie części muszą być całkowicie suche.

5. Deska do krojenia

Deska do krojenia

W tym samym badaniu w 2013 r. Stwierdzono, że 18% płytek kuchennych jest zakażonych salmonellą i E. coli.

Dlaczego jest zanieczyszczony

W mikropęknięciach i zadrapaniach desek pozostawionych z noża cząsteczki jedzenia są zatkane, tworząc sprzyjające środowisko dla rozwoju bakterii.

Jak chronić się przed bakteriami

 • Po każdym użyciu należy umyć deskę detergentem do mycia naczyń.
 • Raz w tygodniu dezynfekuj deskę: przetrzyj nią ocet i pozostaw na noc.
 • Uruchom dwie deski do krojenia. Jeden – na mięso i ryby, drugi – na wszystko inne.
 • Wybierz deski z materiałów, które nie drapią nożem: deski wykonane z drewna bambusowego i gumowego, a także z twardego drewna.

Jeśli masz porady, jak zachować najbrudniejsze miejsca w kuchni, podziel się uwagami.

Add a Comment

Your email address will not be published. Required fields are marked *

21 − = 11