8 naturalnych nootropów o udowodnionej naukowo skuteczności

1. Kofeina

Najbardziej popularne nootropy to kawa i herbata. W tym samym czasie można znaleźć wiele najbardziej sprzecznych danych na temat szkodliwości i korzyści płynących z kofeiny.

Działanie nootropowe

Wątpliwości nie podlegają jeden fakt: kofeina ma stymulujący wpływ na psychikę.

Działanie kofeiny pojawia się kilka minut po zażyciu i pozostaje od 20 minut do kilku godzin. Człowiek czuje przypływ żywości, wzrasta zdolność do pracy umysłowej, wzrasta koncentracja. Są to sprawdzone efekty, a jeśli ktoś twierdzi, że nic po jednej szklance napoju się nie czuje, powinien zwiększyć dawkę. Dotyczy to w szczególności herbaty, w której zawartość kofeiny jest znacznie mniejsza niż w kawie.

Po zakończeniu kofeiny pojawia się “kac”: plusk energii jest kompensowany przez spadek sił. Musisz pić kawę na własne ryzyko i ryzykować. Co więcej – szkoda lub korzyść – przynosi regularne stosowanie kofeiny, nikt nie może powiedzieć na pewno. Przeciwnie, może, ale jest jeden, który wyrazi pełną ufność w obronie przeciwnego punktu widzenia.

Tak czy inaczej, bezpośrednia i szybka interwencja w funkcjonowanie układu hormonalnego jest zasadą działania większości leków.

Regularne stosowanie kawy rozwija się nawet w tolerancji organizmu na amfetaminę, jedną z najcięższych substancji narkotycznych, co zostało udowodnione w jednym badaniuKofeina zmniejszała aktywność indukowaną amfetaminą w asymetrycznej interakcji. .

2. Glicyna

Glicyna jest dobrze znana jako najbezpieczniejsza i najczęstsza nootropowa. Jest to prosty aminokwas, który otrzymujemy z pożywienia, a badania medyczne potwierdzają skuteczność substancji.

Działanie nootropowe

Naukowo udowodnioneGABA i glicyna. , że glicyna dostająca się do mózgu wywołuje wybuch GABA – hamującego neuroprzekaźnika. Zatem glicyna ma opóźniający wpływ na ośrodkowy układ nerwowy. Wielu nie odczuwa efektu natychmiastowego z powodu małych dawek w aptece. Jednakże, jeśli bierzesz więcej niż jedną tabletkę na raz, ale natychmiast tuzin, a następnie w ciągu pół godziny, poczuj relaksację, zahamowanie ruchów i chęć spania. Bój się zrobić eksperyment, aby zaspokoić ciekawość, nie jest tego warta: glicyna jest całkowicie bezpieczna nawet przy wysokich dawkach.

Glicyna aktywuje również aktywność receptorów NMDAKorzystny wpływ glicyny (bioglikiny) na pamięć i uwagę u dorosłych i dorosłych w średnim wieku. , które są odpowiedzialne za pamięć. Tak więc, oprócz działania uspokajającego, glicyna ma pozytywny wpływ na zdolności umysłowe. Zwłaszcza w dłuższej perspektywie.

3. Tauryna

Tauryna jest dobrze znana wszystkim miłośnikom napojów energetycznych. Ale możesz dostać to nie tylko z napoju gazowanego: substancja zawarta jest we wszystkich żywych organizmach.

Działanie nootropowe

Tauryna działa na centralny układ nerwowy w sposób hamujący, więc jeśli czujesz przypływ energii od pijanej energii, to zawarta w niej kofeina jest winna. Pozytywny wpływ tauryny polega na jej zdolności do aktywacji rozwoju komórek w hipokampie, co w dużej mierze determinuje nasze zdolności poznawcze, zwłaszcza pamięć. Przynajmniej myszy z tauryny stają się mądrzejszeTauryna zwiększa neurogenezę hipokampa u starzejących się myszy. .

4. Gotu kola

Gotu kola, czyli Centella Asiatica, jest rośliną powszechnie występującą w krajach tropikalnych. Zawiera substancje, które stymulują uwalnianie acetylocholiny, która reguluje szybkość transmisji sygnału w węzłach synaptycznych. Ta roślina jest trudna do spełnienia w naszej strefie klimatycznej, ale w aptekach można wydobyć ekstrakt z Centella Asiatic.

Działanie nootropowe

Na Wschodzie uważa się, że długie używanie Centella Asiatic poprawia pamięć i zdolności umysłowe. Istnieje naukowe uzasadnienie tegoPrzegląd farmakologiczny na Centella asiatica: Potencjalny lek ziołowy – wszystko. . Natychmiast po zażyciu możesz poczuć relaksujący, uspokajający efekt.

5. Ginkgo bilobate

Jedna z najbardziej wytrzymałych roślin na świecie: jest odporna na choroby i pasożyty, łatwo znosi zimno i dobrze czuje się w ubogich glebach. Ginkgo kiełkuje w Chinach.

Działanie nootropowe

Nootropowy efekt zalecanych dawek miłorzębu jest w większości normalizowany. Oznacza to, że jeśli osoba przed przyjęciem miała problemy z koncentracją, nastrojem, wydajnością, efekt będzie zauważalny. Ginkgo jest stosowany w celu zapobiegania rozwojowi demencji i innych chorób mózgu. Udowodniono pozytywny wpływ na koncentrację i pamięć długotrwałąGinkgo biloba: specyfika poprawy neuropsychologicznej – selektywny przegląd w poszukiwaniu efektów różnicowych. .

6. Rhodiola

Kolejna wschodnia roślina. Rhodiola ma wiele przydatnych właściwości: to i ciśnienie prowadzi do normalnego, a serce leczy, a apetyt się poprawia. Ma stymulujący wpływ na OUN.

Działanie nootropowe

Naukowcy doszli do wniosku, że rhodiola zwiększa wytrzymałość organizmu jako całości, a także ma pozytywny wpływ na zdolności umysłoweSkuteczność i skuteczność leku Rhodiola rosea L.: systematyczny przegląd randomizowanych badań klinicznych. . Efekt będzie zauważalny, jeśli w momencie przyjmowania leku Rhodiola odczuwasz zmęczenie.

Ponadto, rodiola wpływa na produkcję serotoniny. W przypadku jego niedoboru roślina przywraca normalną ilość hormonu, ale nie stymuluje jego nadmiernej produkcji.

koffkindom.ru

7. L-thianin

Kolejna substancja nootropowa, którą można znaleźć w zielonej herbacie, oprócz kofeiny. Powodem, dla którego nie odczuwamy wyraźnego efektu po wypiciu jednej filiżanki, jest mała dawka. Skoncentrowaną L-tianinę można kupić w aptece.

Działanie nootropowe

Stan osoby, która przyjęła wystarczającą dawkę L-tianiny, przypomina stan podczas medytacji: czuje się spokojny i uspokojony, ale uwaga nie znika.

L-thianina znacznie zwiększa aktywność alfa w mózguL-teanina, naturalny składnik herbaty i jej wpływ na
stan psychiczny.
: oznacza to, że dana osoba staje się bardziej odporna na stres i spokojna. Dlatego nie obserwuje się działania uspokajającego. Ponadto L-tianina działa dobrze w połączeniu z kofeiną, łagodząc jej negatywne skutkiCzas na herbatę: nastrój, ciśnienie krwi i efekty poznawcze kofeiny i teaniny podawane same i razem. .

8. The Leuzea

Leuzea to odpowiedź dla wszystkich, którzy są sceptyczni wobec nootropów. Jeśli chcesz szybko zauważyć wyraźny efekt nootropowy, to Leuzea są tym, czego potrzebujesz. Nalewkę rośliny można kupić w aptece, jest całkowicie nieszkodliwa, a efekt poczujesz od razu.

Działanie nootropowe

Levsea jest często używana przez sportowców ze względu na efekt tonizujący. Ma stymulujący wpływ na centralny układ nerwowy, zmęczenie naprawdę zdejmuje się jak ręka. Badania przeprowadzone na szczurachWpływ wyciągu z Rhapontcum carthamoides (Willd) Iljin (Leuzea) na uczenie się i pamięć u szczurów. , pokazał, że odbiór Leuzea ma pozytywny wpływ na zdolności intelektualne.

Add a Comment

Your email address will not be published. Required fields are marked *

73 − 70 =