Cała prawda o zaletach czerwonego wina

Dla tych, którzy są zbyt leniwi, aby przeczytać cały artykuł, krótkie podsumowanie:

  • Co wiadomo o zaletach wina: czerwone wino w umiarkowanych dawkach zmniejsza ryzyko choroby niedokrwiennej serca i przedłuża życie. Skromne dawki to jedna porcja dziennie dla kobiet i dwie dla mężczyzn. Jednak czerwone wino nie jest magiczną różdżką. Ponieważ alkohol w ogóle – przyczyną wielu chorób i przedwczesnej śmierci.
  • Czego nie wiadomo: Nie było jednego randomizowanego, kontrolowanego badania długofalowego wpływu alkoholu na organizm. Mianowicie takie eksperymenty są standardem naukowym. Oznacza to, że niemożliwe jest stwierdzenie z absolutną pewnością, że alkohol bezpośrednio wpływa na zdrowie. Dotyczy to większości nawyków, które kształtują styl życia. Nikt nie testował korzyści i szkód związanych z paleniem lub wychowaniem fizycznym za pomocą metod medycyny opartej na dowodach.
  • Co to oznacza: jeśli nie masz przewlekłych chorób i uzależnienia od alkoholu (nawet jeśli jesteś pokonany), kieliszek wina może skorzystać. Ale jeśli masz problemy zdrowotne, jeśli masz predyspozycje do uzależnienia, alkohol przyniesie więcej szkód niż pomoże.

Gdzie więc jest prawda? Dziennikarze Vox przeanalizowali ponad 30 badań i przeprowadzili wywiady z pięcioma ekspertami, aby zrozumieć, kiedy alkohol jest przydatny i kiedy jest szkodliwy. Dla wszystkich, którzy nie są zbyt leniwi, aby przeczytać, przetłumaczyliśmy cały artykuł.

Raz naukowcy utrzymywali, że czerwone wino jest użyteczne. W latach 90. XX wieku naukowcy byli zdezorientowani: dlaczego we Francji jest niewiele chorób sercowo-naczyniowych? A to jest pod warunkiem, że Francuzi dużo palą i lubią tłuste mięso. Założono, że powodem jest czerwone wino. Opinia została ustalona na wiele latWino, alkohol, płytki krwi i francuski paradoks choroby wieńcowej. .

Od tego czasu nauka poszła do przodu, naukowcy zdali sobie sprawę, że to stwierdzenie nie jest całkowicie dokładne. Dzisiaj wielu ekspertów twierdzi, że niewielka ilość alkoholu może przynieść korzyści. Ale są też tacy, którzy kategorycznie się z tym nie zgadzają.

Opinia naukowa na temat alkoholu

Nauka o alkoholu jest zarezerwowana. Wszelkie stwierdzenia na temat wpływu alkoholu na zdrowie nie mogą być w 100% prawdziwe, ponieważ na świecie nie ma badań spełniających współczesne standardyPrzegląd literatury dostępny do: listopad 2016. .

Najlepszym sposobem dowiedzenia się, jak alkohol wpływa na daną osobę, jest przeprowadzenie podwójnie ślepej, randomizowanej analizy. Oznacza to, że należy wziąć dwie grupy przedmiotów. Jedna grupa powinna codziennie pić szklankę czerwonego wina. Inna grupa powinna pić rodzaj imitacji wina, placebo (ale nie zgaduj, że to nie jest wino). Jest niemożliwe i mało prawdopodobne, aby kiedykolwiek było to możliwe.

Nie można zweryfikować, że wszyscy badani przestrzegali recept na tak długo. Nie możesz zmusić ludzi do picia wina z powodu kaprysów naukowców, ponieważ alkohol powoduje uzależnienie.

John Ioannidis

Dlatego obecnie stosuje się dwa rodzaje badań, niech i nie są dokładne:

  1. Sprawdzanie krótkoterminowych skutków alkoholu (takich jak poziom lipidów we krwi). Niestety, takie badania nie mówią nic o odległej przyszłości, o tym, jak alkohol jest związany z chorobami serca. W najlepszym przypadku można przyjąć założenia.
  2. Badanie oparte na danych obserwacyjnych. Naukowcy od wielu lat przeprowadzają wywiady i badają pijących i abstynenci. Ale te grupy różnią się nie tylko swoim podejściem do alkoholu. Dlatego trudno jest ustalić, który konkretny powód doprowadził do tego lub tego skutku. Jeśli miłośnicy wina żyją dłużej niż miłośnicy piwa, czy wina to wina? Czy też hodowcy winorośli są średnio bogatsi i jedzą lepiej?

Badania nie są bezużyteczne. Naukowcy wykorzystują je do zbadania wszystkich nawyków związanych ze stylem życia: wychowaniem fizycznym, paleniem (trudno sobie wyobrazić, w czym zboczony świat jest podwójnie ślepym badaniem szkodliwości papierosów). W końcu te badania dają jasny obraz, ale nie mamy nic lepszego. Dowiemy się, co wiemy o czerwonym winie i alkoholu w ogóle.

Alkohol w umiarkowanych ilościach jest przydatny?

Wygląda tak. Niewielka ilość alkoholu – jedna porcja dziennie dla kobiet i dwóch dla mężczyzn – przyniesie korzyści, aczkolwiek z zastrzeżeniami. Na przykład Narodowy Instytut Zdrowia Stanów Zjednoczonych uważa taką ilość alkoholu za niewielką, ale przeciętnąOkreślone poziomy picia. .

O tym, ile można pić i co jest normalne, już pisaliśmy tutaj. Jedna porcja to 14 gramów czystego alkoholu. Ta dawka zawarta jest w 350 ml piwa o stężeniu 5%, 45 ml wódki lub 150 ml wina o sile 12%.

Jaki jest pożytek z alkoholu?

W badaniach krótkoterminowychWpływ umiarkowanego spożycia alkoholu na agregację płytek, fibrynolizę i lipidy we krwi. badał wpływ alkoholu na fizjologię. Okazało się, że alkohol zwiększa dobry cholesterolWpływ spożycia alkoholu na markery biologiczne związane z ryzykiem choroby niedokrwiennej serca. i zmniejsza prawdopodobieństwo powstawania zakrzepów, to znaczy, powoduje upłynnienie krwiWpływ alkoholu na koagulację i czynniki fibrynolityczne: kontrolowana próba. .

Wpływ etanolu na cholesterol i krzepliwość krwi wyjaśnia z punktu widzenia biologii, jaki jest związek między alkoholem a zdrowiem układu krążenia.

Annliya Paganini Hill

W badaniach długoterminowychŚmiertelność w związku ze spożywaniem alkoholu. , gdzie porównano liczbę osób pijących i abstynentów, wyniki są bardziej precyzyjne: zdrowsze jest to, że pije, ale bardzo mało. Co zaskakujące, osoby takie są mniej podatne na choroby serca niż inneAlkohol i licencjonowanie wśród mężczyzn. i żyj dłużejZmiany w spożyciu alkoholu i śmiertelności. . Ci, którzy piją umiarkowanie, rzadziej cierpią na cukrzycęWpływ spożycia alkoholu na cukrzycę. , i jest to kolejny czynnik ryzyka chorób serca (choć wniosek ten nie jest tak oczywisty w tym punkcie).

To są ważne odkrycia. Choroby sercowo-naczyniowe są główną przyczyną zgonów na świecie. Pamiętaj jednak, że są to tylko obserwacje: na wyniki mogą mieć wpływ czynniki, których naukowcy nie uwzględnili. Paganini Hill zauważa, że ​​osoby cierpiące na choroby przewlekłe zaczynają pić mniej, a nawet to może zmienić przebieg badania.

Alkohol nie jest magicznym leczniczym eliksirem. Kenneth Mukamal z Harvardu uważa, że ​​umiarkowane dawki alkoholu pomagają tylko w pewnych warunkach. Mówi, że korzyści płynące z alkoholu przejawiają się, jeśli spojrzymy na statystyki dotyczące chorób serca i cukrzycy, tylko dla nich.

W tym samym czasie alkohol szkodziZużycie alkoholu i ryzyko raka piersi w badaniu zdrowia kobiet. . Na przykład zwiększa ryzyko zachorowania na raka piersi u kobietUmiarkowane spożycie alkoholu w dorosłym życiu. .

Czerwone wino jest bardziej przydatne niż inne napoje alkoholowe?

Najwyraźniej nie. Naukowcy nie znaleźli dowodów na to, że jeden napój alkoholowy jest bardziej przydatny niż inny.

“W badaniuRodzaj spożywanego alkoholu, zmiany w jego spożyciu w czasie i śmiertelność. nie widzieliśmy żadnej różnicy w tym, jak wina, piwo czy mocne napoje wpływają na śmiertelność “- mówi Paganini Hill. – W niektórych pracach stwierdzono niewielkie różnice, inne znalazły zalety czerwonego wina, w trzecim – piwo. Istnieją nawet badania, które wykazały zalety silnego alkoholu. “

Mukamal zgadza się: “To nie jest samo czerwone wino, ale jak dużo pić. Najlepsze wskaźniki zdrowia dla tych, którzy często piją, ale nigdy – dużo. ” W jednym z głównych badańRola wzorca picia i rodzaju alkoholu spożywanego w chorobie wieńcowej. wzięło w nim udział ponad 40 000 pracowników służby zdrowia w Stanach Zjednoczonych. Czerwone wino było ostatnim na liście alkoholi, przydatne dla serca, a miłośnicy piwa i to, co było silniejsze, byli silniejsi niż wielbiciele wina.

Cały hype na temat czerwonego wina rośnie z obserwacji, że Francuzi często go pijąKorelaty preferencji napojów alkoholowych: cechy osób, które wybierają wino, alkohol lub piwo. , ale trochę chorują. Zjawisko to nazywane jest francuskim paradoksem. Chociaż naukowcy nie twierdzą, że ten paradoks jest absolutną prawdą.

Ten paradoks nie wyjaśnia, dlaczego Kanadyjczycy i Japończycy żyją długo, chociaż piją dużo mniej czerwonego wina niż we Francji.

Ier Goldberg

Co więcej, naukowcy dokładnie zbadali skład czerwonego wina, aby znaleźć w nim specjalne związki, które mogłyby wyjaśnić francuską długowieczność. Ale nie znaleziono niczego przekonującego.

Czerwone wino to połączenie kilku składników: etanolu (alkoholu), wody, cukru i barwnika. Barwnik jest zawarty w związkach polifenolowychBiodostępność polifenoli: stan i kontrowersje. . Są to substancje pochodzenia naturalnego, występują w roślinach.

Na przykład resweratrol (jeden z polifenoli, przeciwutleniacz) występuje w skórze winogron. Ponieważ fermenty czerwonego wina dłużej niż biały (to znaczy, że przyszły napój jest dłużej nasycony substancjami winogronowymi), jest w nim więcej resweratrolu.

Wydaje się, że wszystko jest jasne: zalety czerwonego wina w resweratrolu. Ale ta substancja nie jest godna uwagi. Badania na myszach wykazały, że resweratrol może spowolnić proces starzeniaResweratrol poprawia zdrowie i przeżycie myszy na diecie wysokokalorycznej. i poprawić metabolizm, jeśli zwierzę spożywa dużo tłuszczu.

Ale osoba musi wypić 1000 litrów czerwonego wina na raz, aby uzyskać dawkę równoważną dawce podawanej myszom. A kiedy naukowcy badali zawartość resweratrolu w ciele długich wątróbPoziomy Resweratrolu i umieralność ogólna u starszych dorosłych mieszkających w społeczności. , nie znaleźli żadnego związku między oczekiwaną długością życia a tą substancją.

Ostatecznie naukowcy zdecydowali, że cała korzyść z czerwonego wina jest zawarta bezpośrednio w etanolu, który jest w piwie i w wódce.

Alkohol rozrzedza krew i podnosi poziom dobrego cholesterolu, podobnie jak każdy alkohol. Wszystkie zalety czerwonego wina dla zdrowia pochodzą wyłącznie z etanolu.

Kenneth Mukamal

Mukamal zauważa również, że polifenole mają korzystne właściwości, ale są one również łatwo dostać jeśli pić sok winogronowy i herbatę, jeść jagody, oliwa z oliwek, lub czekolady o wysokiej zawartości kakao.

Kiedy alkohol staje się szkodliwy?

Zasada jest prosta: nie pij więcej niż dwóch porcji dziennie dla mężczyzn, nie więcej niż jeden dla kobiet. Nie trzy, nie pięć – to za dużo.

I nie pij tygodnia za jeden wieczór. Popiersie z alkoholem tylko boli: podnosi ciśnienie krwi, uszkadza wątrobę, odwadnia ciało i tak dalej.

Arthur Klatsky

Naukowcy zgadzają się, że jeśli przekroczysz normę dla alkoholu, negatywne skutki negują wszystkie korzyści. Uzależnienie od picia zmniejsza życie, prowadzi do otyłości, marskości, zapalenia trzustki i różnych rodzajów nowotworów – nowotworów przełyku, wątroby, krtani, jelit. Alkohol powoduje uzależnienie od wszystkich wynikających z tego konsekwencji.

Ponadto wspomniane wyżej korzyści zdrowotne serca znikają, jeśli przekroczysz minimalną dawkę alkoholu. Ze względu na dużą ilość binge, ciśnienie wzrasta, mięśnie serca słabną i rozwija się niewydolność serca. Dlatego większość organizacji medycznych nie zaleca alkoholu w zapobieganiu chorobom sercowo-naczyniowym.

Z tego powodu lekarze i naukowcy nie popierają rozpowszechniania informacji o korzyściach płynących z alkoholu.

Wokół informacji o zaletach wina jest zbyt wiele hałasu. Wino nie szkodzi przy minimalnym zużyciu, a ten fakt wystarczy, by całkowicie nie wykluczyć alkoholu z życia. Ale głupio jest zamienić binge w narzędzie zapobiegania chorobom, a także zwrócić uwagę na kolor wina. Alkohol ma więcej minusów niż plusów.

John Ioannidis

Kenneth Mukamal mówi także, że ćwiczenie ma taki sam skutek, jak małe ilości alkoholu, tylko lepiej: „Efekt krótkoterminowym jest bardziej zauważalny alkohol, ale etanol wpływa tylko na serce i cukrzycę, a ćwiczenie poprawia kondycję całego organizmu”

Dawka binge jest indywidualnym pytaniem. Niektórzy ludzie w ogóle nie mogą pić ze względu na stan organizmu lub uzależnienie od uzależnienia. Wątpliwości? Więc po prostu nie zaczynaj.

Add a Comment

Your email address will not be published. Required fields are marked *

4 + 1 =