Jak się zrelaksować przez 5 minut: prosta technika relaksacyjna

Niepokój i stres są potrzebne, aby uchronić nas przed niebezpieczeństwem. Mózg ocenia sytuację w otoczeniu. Jeśli coś zagraża naszemu bezpieczeństwu, stawia ciało w trybie walki, aby walczyć i uciekać. Ale większość stresujących sytuacji, z jakimi mamy do czynienia na co dzień, nie zabija nas. Może kłócimy się z kolegami, przygotowujemy się do egzaminu lub idziemy na pierwszą randkę. W takich warunkach reakcje organizmu tylko przeszkadzają, jesteśmy zdenerwowani i nie możemy skoncentrować się na pracy, zapamiętywania informacji czy kreatywności.

Konieczne jest wyłączenie napięcia i relaks. Ale jak to zrobić, jeśli się martwisz? Mózg jest nadmiernie podekscytowany, a wiara w to, że wszystko jest w porządku i trzeba się trzymać razem, nie działa.

Nie myl relaksu i odpoczynku. Nikt nie koliduje w tym samym czasie, aby usiąść i nic nie robić, ale jednocześnie martwić się i doświadczać. Tak więc przerwa w pracy nie pomoże zrelaksować się i uspokoić układu nerwowego.

Najlepszym wyjściem jest działanie na części ciała, to jest rozluźnienie mięśni i usunięcie skutków stresu. Mózg zdecyduje, że gdy ciało jest spokojne, nie ma niebezpieczeństwa, wtedy można się uspokoić.

Aby to zrobić, wypróbuj technikę głębokiego relaksu oferowaną przez organizację charytatywną No Panic, która pomaga osobom z zaburzeniami lękowymi i panicznymi.

Zacznij się zrelaksować

Aby doświadczyć efektu pierwszych lekcji, znajdź wygodne i ciche miejsce, w którym nie będziesz rozpraszać się przez co najmniej pięć minut. Lepiej jest opracować technikę w domu, w przytulnych ubraniach, a następnie powtórzyć w innych warunkach.

Wyłącz muzykę, jeśli to możliwe, wyłącz światła i usiądź wygodnie. Oddychaj swobodnie podczas wykonywania ćwiczeń, nie wstrzymuj oddechu i nie próbuj oddychać głęboko. Pomyśl, że potrzebujesz się zrelaksować, nic więcej.

Poczuj różnicę między napięciem a relaksem

Aby się zrelaksować, musisz poczuć napięcie. Zacznij od rąk. Ściśnij pięści tak mocno, jak to tylko możliwe i policz do 10. Następnie rozluźnij pięści tak, aby palce mogły swobodnie leżeć na kolanach lub na dowolnej innej powierzchni. Poczuj, jak twoje ręce poruszają się inaczej, gdy są spięte i zrelaksowane, pamiętaj o chwile relaksu i opuść ręce w spokojnym stanie.

Następnie należy naprzemiennie napinać i rozluźniać mięśnie całego ciała w następującej kolejności:

 • Przedramiona. Zegnij ręce w łokciach i spróbuj nacisnąć pięści na swoje barki.
 • Mięśnie tylnej powierzchni dłoni. Wyprostuj ręce tak mocno, jak możesz.
 • Ramiona. Podnieś ramiona do uszu.
 • Szyja. Odchyl głowę do tyłu.
 • Frons. Podnieś brwi, jakby zadając pytanie.
 • Powieki. Zamknij mocno oczy.
 • Szczęka. Ściśnij zęby.
 • Język i gardło. Naciśnij język na podniebieniu.
 • Usta. Mocno ściskaj wargi, jakbyś chciał je zatrzymać.
 • Piersi. Weź głęboki oddech i wstrzymaj oddech.
 • Brzuch. Odcedź mięśnie prasy, jakby przygotowując się do udaru.
 • Biodra i dolny grzbiet. Zegnij plecy i ściśnij pośladki.
 • Nogi. Wyprostuj nogi i ściągnij skarpetę.

Napręż mięśnie maksymalnie do 10 sekund, a następnie rozluźnij je i posłuchaj różnicy wrażeń.

Pozwól ciału przyzwyczaić się do relaksu

Usiądź w ciszy z rozluźnionymi mięśniami jeszcze przez kilka minut, aby pamiętać, jak ciało odpoczywa.

Być może za pierwszym razem zupełnie się nie zrelaksujesz, ale jeśli regularnie ćwiczysz i walczysz z tą techniką lękiem, wkrótce poczujesz, że masz wystarczająco dużo pięciu minut na uspokojenie się i ponowne opanowanie emocji.

Później nauczysz się relaksować nawet w podróży: na przykład rozluźniaj ręce i plecy, gdy idziesz do pracy, i nogi, gdy siedzisz przy komputerze.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

− 6 = 3