Przewodnik po antykoncepcji: co i jak się chronić

Antykoncepcja to sposób na zapobieganie niechcianej ciąży. W historii ludzkości metody te mają wiele wspólnego: od zwykłego “jak szczęściarza” do pomysłu, aby chronić się za pomocą śmieci ze zwierząt domowych. Na szczęście opracowano metody antykoncepcji, z których opisu nie chce się zemdleć.

Jak wybrać antykoncepcję

Przed wyborem metody zapobiegania należy pamiętać, że bezpieczny seks to nie taki, który nie prowadzi do ciąży, ale taki, który nie pozwala na złapanie chorób przenoszonych drogą płciową, w tym HIV i żółtaczki.

Jeśli nie masz stałego partnera, jeśli oboje nie znacie statusu wirusa HIV (to znaczy, że nie ma certyfikatu), jeśli masz nowego partnera, to tylko prezerwatywy mogą być chronione.

Dla tych, którzy od dawna pozostają w związku i nie zapominają o testach lub lubią dawać, wybór antykoncepcji jest znacznie szerszy i trzeba wybierać w oparciu o skuteczność tej metody.

  • Teoretyczna skuteczność pokazuje, ile z setek kobiet, które stosowały tę metodę, zaszła w ciążę w ciągu roku. I zastosowali tę metodę doskonale: zgodnie z instrukcjami.
  • Skuteczność praktyczna pokazuje, jak wiele kobiet zaszła w ciążę w świecie rzeczywistym, w którym nawet antykoncepcja nie może być idealnie stosowana. Na przykład, partnerzy nie zakładają prezerwatywy we właściwym czasie, kobiety tracą tabletki lub zapominają pójść do lekarza, aby w porę wymienić środek antykoncepcyjny.

Pokażemy tylko dane zbliżone do rzeczywistości. Im niższa liczba w pozycji “skuteczność” w opisie każdej metody, tym lepiej: oznacza to, że mniej kobiet zaszła w ciążę za pomocą tego narzędzia. Ponieważ wskaźniki różnią się nieznacznie w różnych źródłach, wskazujemy maksymalną liczbę ciąż – na wszelki wypadek.

Nie zapomnij także skonsultować się z lekarzem, który będzie Ci odpowiadał.

Metody hormonalne

Wiele osób wie o hormonalnej antykoncepcji, ale zazwyczaj rozumie tylko pigułki pod nią. Ale hormony mogą być dostarczane do organizmu na wiele sposobów.

Tabletki

Wydajność: 9.

Jak to działa

Tabletki zawierają dawkę hormonów, które tworzą sztuczne tło hormonalne, które tłumi owulację. Jajo nie dojrzewa, więc ciąża nie może nadejść. Więcej o doustnych środkach antykoncepcyjnych, Lifehacker już napisał.

Zalety

Bardzo wysoka sprawność przy prawidłowym zastosowaniu.

Wady

Tabletki są drogie, szczególnie nowe i maksymalnie bezpieczne, mają wiele przeciwwskazań i skutków ubocznych. Ze względu na szereg czynników (narkotyki, choroby, stres) leki tracą skuteczność.

Zastrzyki

Wydajność: 6.

Jak to działa

Podobnie jak pigułki, przyjmowanie hormonów w postaci zastrzyków nie jest konieczne codziennie, ale co kilka tygodni.

Zalety

Tak samo jak w przypadku tabletów, po prostu nie musisz myśleć o zażywaniu narkotyków codziennie.

Wady

Tak samo jak tabletki, często konieczne jest przyjście do kliniki na drugie wstrzyknięcie.

Pierścienie

Wydajność: 9.

Jak to działa

Pierścień, który zawiera dawkę hormonów, musi być włożony do pochwy i zmieniany raz w miesiącu.

Zalety

To samo, że na tabletkach, a także przez cały miesiąc, nie trzeba pamiętać o przygotowaniu.

Wady

Może być niewygodne instalowanie pierścienia, czasami pojawia się uczucie obcego ciała w środku.

Bandaże

Wydajność: 9.

Jak to działa

Plaster z dawką hormonów powinien być przyklejony na skórze i zmieniany raz w tygodniu.

Zalety

Tak samo jak w tabletkach, a także nie pamiętam codziennie o leku.

Wady

Nie zawsze jest wygodnie chodzić z pomocą bandy, niezwykłą metodą.

Implanty

Skuteczność: 0,09.

Jak to działa

Pod implantem skóry implant z dawką hormonów przez trzy lata.

Zalety

Działa skutecznie, przez długi czas można zapomnieć o antykoncepcji.

Wady

Tak samo jak tabletki, dodatkowo miejsce, w którym implant został włożony, może również ulegać zapaleniu.

Metody barierowe

Metody barierowe stanowią przeszkodę w drodze plemników do macicy. Jest to jedna z najstarszych metod antykoncepcji o różnej skuteczności.

Męskie prezerwatywy

Wydajność: 18.

Jak to działa

Przed aktem seksualnym na penisie nosić prezerwatywę wykonaną z lateksu lub innych materiałów (zostały one wynalezione dla osób uczulonych na lateks). Prezerwatywa zatrzymuje plemniki i tworzy barierę dla zarazków, które są przenoszone za pomocą płynów biologicznych i w bliskim kontakcie.

Zalety

Prezerwatywy są tanie i sprzedawane w każdej aptece lub supermarkecie, są skuteczne, nie mają przeciwwskazań, są łatwe do zastosowania. Ta metoda antykoncepcji najlepiej chroni przed infekcjami przenoszonymi drogą płciową.

Wady

Musimy się nauczyć, jak je założyć. A co najważniejsze – przekonać partnera, że ​​”z prezerwatywą nie są te uczucia” – to bardzo zły pretekst.

Kobiece prezerwatywy

Skuteczność: 21.

Jak to działa

Zasada jest taka sama jak w przypadku męskich prezerwatyw: jest tu rurka poliuretanowa, tylko żeńskie prezerwatywy mają twardsze pierścienie na końcach. Przed seksem trzeba założyć lateksową torbę w pochwie i po tym, jak seksualne czynności zostaną usunięte.

Zalety

Chroń przed STI.

Wady

Nie są one wygodne dla wszystkich, powodują dyskomfort psychiczny.

Nakładki na szyję i przepony

Wydajność: 12.

Jak to działa

Są to mini wersje prezerwatywy dla kobiet: nie obejmują pochwy, ale tylko szyjki macicy, aby plemniki nie mogły wniknąć w nią. Membrana jest większa, czapki są mniejsze.

Zalety

Nie trzeba instalować bezpośrednio przed seksem – jest to możliwe wcześniej (za kilka godzin).

Wady

Na początku użytkowania może być trudno nauczyć się, jak je instalować i wyodrębniać. Konieczne jest skonsultowanie się z lekarzem, aby wybrać rozmiar, a skuteczność tej metody jest niska.

Gąbki

Skuteczność: 18-36 (pierwsza liczba – dla nieżonków, druga – dla osób rodzących).

Jak to działa

Gąbka antykoncepcyjna to rodzaj czapki wykonanej z gąbki impregnowanej środkiem plemnikobójczym. Oznacza to, że gąbka jednocześnie tworzy barierę i zmniejsza aktywność plemników.

Zalety

Możesz zainstalować kilka godzin przed seksem.

Wady

Tak samo jak czapki i przepony, a także możliwa alergia na środki plemnikobójcze.

Środki plemnikobójcze

Wydajność: 28.

Jak to działa

Środki plemnikobójcze to substancje, które zamykają wejście do macicy i hamują aktywność plemników, zmniejszając w ten sposób prawdopodobieństwo zajścia w ciążę. Substancje czynne są różne i zależą od konkretnego preparatu. Produkowane w różnych formach: świece, kremy, aerozole.

Zalety

Niedrogi, z niewielką ilością przeciwwskazań i efektów ubocznych.

Wady

Czasami są one niewygodne w stosowaniu: na przykład, jeśli musisz wprowadzić środek plemnikobójczy przez określony czas przed stosunkiem seksualnym, a czas ten nie może być obliczony z dokładnością. Czasami powoduje reakcje alergiczne i nieprzyjemne doznania u partnera.

Urządzenia wewnątrzmaciczne

Urządzenia wewnątrzmaciczne są wyłącznie kobiece. Spirale mogą być instalowane w każdym wieku, po ich wyjęciu nie ma problemów z ciążą, ale jest praktyka, w której kobiety nieżonate i kobiety w wieku poniżej 25 lat nie wkładają spiral – boją się komplikacji.

Spirale z miedzią

Wydajność: 0,8.

Jak to działa

Ciało obce – spirala z miedzią – w macicy wywołuje lokalną reakcję zapalną i nie pozwala na wszczepienie jaja.

Zalety

Ustanowiony przez długi czas, nie ingeruje w codzienne życie, jest bardzo skuteczny.

Wady

Istnieją przeciwwskazania i działania niepożądane: występują nieregularne krwawienie, nasilają się miesiączki. Zainstalowany tylko przez lekarza.

Spirale z hormonami

Wydajność: 0,2.

Jak to działa

Do spirali dodaje się dawkę hormonów, co zwiększa działanie antykoncepcyjne spirali.

Zalety

Bardzo wysoka niezawodność, długotrwałe działanie.

Wady

Istnieją przeciwwskazania, skutki uboczne instalacji, jak w przypadku zwykłej spirali.

Metody obliczeniowe dla cyklu

Te metody antykoncepcji są często praktykowane razem, aby wzmocnić innych poprzez działanie jednego. Ale nawet w takich przypadkach nie są to najskuteczniejsze rozwiązania.

Metoda kalendarza

Wydajność: 20.

Jak to działa

Aby zajść w ciążę, potrzebujesz dojrzałego jajka, które jest gotowe do poczęcia około jednego dnia. Dlatego, jeśli obliczysz czas owulacji, kiedy jajo opuści jajo i nie będziesz mieć seksu na kilka dni przed i po owulacji, nie zajdzie w ciążę.

Zalety

Metoda nie wymaga żadnych wydatków, potrzebny jest tylko kalendarz do monitorowania cyklu.

Wady

To jest niedokładna metoda. Może działać tylko dla kobiet, których cykl jest idealny, a owulacja występuje zawsze w tym samym czasie. A te kobiety nie są łatwe do znalezienia, zwłaszcza, że ​​różne czynniki – od stresu i kończąc na narkotykach – mogą wpływać na cykl. Dlatego kobieta może zajść w ciążę w dowolnym dniu cyklu.

Pomiary temperatury

Efektywność teoretyczna: 20.

Jak to działa

W rzeczywistości jest to metoda kalendarza, tylko z dodatkowym wymiarem wierności. Na pomysł w dniu owulacji, podstawowa temperatura gwałtownie rośnie. Oznacza to, że jeśli przez kilka miesięcy każdego ranka bez przerwy mierzyć temperaturę w pochwie lub odbytnicy, to w dniu owulacji można zauważyć wzrost.

Zalety

Metoda jest o 20 rubli droższa od metody kalendarza: musisz kupić termometr.

Wady

Konieczne jest mierzenie temperatury przez bardzo długi czas, bez wypadków, i lepiej natychmiast po przebudzeniu, bez wydostawania się spod koca. Musimy wziąć pod uwagę wiele czynników, ponieważ temperatura wzrasta nie tylko z powodu owulacji. Metoda ta jest czasochłonna, ale również niezbyt dokładna.

Przerwane współżycie

Wydajność: 22.

Jak to działa

Konieczne jest zakończenie aktu seksualnego, zanim plemniki dostaną się do pochwy. To nie jest tak naprawdę antykoncepcja, ponieważ sperma jest również zawarta w smarze.

Zalety

Nic nie jest tego warte.

Wady

Cały czas musisz się martwić, czy możesz przerwać seks w najciekawszym miejscu, a następnie doświadczyć, zamiatać tym razem, czy nie.

Sterylizacja

Sterylizacja to zabieg chirurgiczny, po którym dzieci w ogóle nie mogą się urodzić. Ponieważ w medycynie nie ma liczb bezwzględnych, szansa ducha pozostaje, ale jest to tylko duch (na przykład w przypadku błędu w procedurze).

W Rosji obowiązuje ograniczenie sterylizacji: mogą to zrobić tylko osoby powyżej 35 roku życia i dwoje dzieci.

Kobiety

Skuteczność: 0,5.

Jak to działa

Podczas operacji jajowody są zabandażowane lub usunięte, więc jajnik nie dostaje się do rurki lub macicy.

Zalety

Wysoka skuteczność, antykoncepcja na całe życie.

Wady

Interwencja chirurgiczna, poczęcie dziecka po zabiegu jest możliwe tylko przy zapłodnieniu in vitro.

Mężczyźni

Skuteczność: 0,15.

Jak to działa

Podczas zabiegu chirurg bandażuje lub częściowo usuwa nasieniowody, więc plemniki nie wchodzą do ejakulatu.

Zalety

Wysoka wydajność, brak skutków ubocznych i przeciwwskazań, nie wymaga uwagi do końca życia.

Wady

Interwencja chirurgiczna, nie możesz zmienić zdania i począć dziecka.

Metody ludowe

Liczne środki zaradcze, takie jak syropowanie sokiem z cytryny lub jakikolwiek inny sok, mogą mieć mniejszy efekt plemnikobójczy, ale ich skuteczność dąży do zera. Ale nieprzyjemne konsekwencje w postaci zapalenia, reakcji alergicznych i dyskomfortu są dostarczane.

Add a Comment

Your email address will not be published. Required fields are marked *

− 2 = 3