Sam jest psychologiem: 20 syndromów, które warto poznać

Sugerujemy zapoznanie się z najbardziej niezwykłymi zespołami psychologicznymi. Wielu z nich otrzymało swoje nazwiska dzięki naszym ulubionym opowieściom z dzieciństwa, serdecznym sercom do filmów, słynnym pisarzom.

Zespół białego królika

Zespół białego królika
Versta / Shutterstock.com

Nagle przebiegł biały królik z czerwonymi oczami. Oczywiście nie było w tym nic zaskakującego. To prawda, że ​​królik w biegu powiedział: “O, mój Boże, mój Boże! Jestem spóźniony. “

Lewis Carroll “Alicja w krainie czarów”

Jeśli dana osoba cierpi na syndrom białego królika, to ciągle czuje, że jest późno.

Jeśli myślisz o szaleństwie, w którym współczesna osoba musi żyć, ten syndrom wyraźnie cierpi większość populacji planety Ziemia. Jak poradzić sobie z syndromem białego królika i wreszcie zacząć żyć spokojnie, możesz dowiedzieć się tutaj.

Attention Deficit Disorder (ADD)

Syndrom
Megan / Flickr.com

Osoba cierpiąca na ADD jest nieuważna, niecierpliwa, bardzo trudno jest mu skoncentrować się na czymkolwiek.

Z SDV jest dość trudno, ale jest całkiem możliwe. Jak to zrobić, przeczytaj tutaj.

Zespół Duck’a

Zespół Duck'a
Chris / Flicker.com

Ten syndrom nosi imię kaczych, ponieważ kaczątko bierze matkę każdego, kogo zobaczył zaraz po urodzeniu. Kaczątko może liczyć nawet obiekt nieożywiony.

U ludzi zespół kaczki objawia się następująco: widząc coś po raz pierwszy, osoba a priori zaczyna uważać to za coś najlepszego. Ale w rzeczywistości wszystko może być dokładnie odwrotnie.

Aby pozbyć się syndromu kaczki, nie powinieneś przyjmować wszystkiego za pewnik. Rozwijaj krytyczne myślenie w sobie, analizuj, nie bądź zbyt arogancki i nie rób pochopnych wniosków.

Syndrom wielozadaniowości

Syndrom wielozadaniowości
Courtney Dirks / Flickr.com

Wszyscy wiemy, że:

Za dwa zające będziesz ścigał, nie złapiesz ani jednego.

Mimo to większość z nas chwyta wiele rzeczy od razu i ostatecznie nie może niczego normalnie wykonać. A jeśli myślisz o tym, ile nerwów na nim spędzamy i ile nieprzespanych nocy spędzamy próbując złapać wszystko na raz, staje się przerażające. O tym, jak radzić sobie z biznesem normalnie i nie zanurzać się w otchłań wielozadaniowości, możesz dowiedzieć się tutaj.

Syndrom mnicha przez trzy dni

Zespół Monka przez trzy dni
jest belle / Flickr.com

Istota tego syndromu: nie możesz dokończyć tego, co zacząłeś. Nie ma znaczenia, co – szkolenia, kursy języka obcego, projekt lub coś takiego. Nie ma znaczenia, ile czasu upłynęło w tej sprawie przed: dniami, tygodniami, miesiącami, a nawet latami – w jednej bardzo złej chwili wszystko idzie do piekła.

To będzie bardzo denerwujące, jeśli przestaniesz robić coś ważnego dla ciebie z powodu twojego lenistwa, twojej dezorganizacji lub po prostu dlatego, że jesteś mistrzem wymyślania wymówek, prawda? O tym, jak zawsze zakończyć to, co zacząłeś i przestać być “mnichem przez trzy dni”, dowiesz się tutaj.

Syndrom poniedziałkowy

Syndrom poniedziałkowy
sumboid / Flickr.com

Wygląda na to, że nie są mokasynami i mogą żyć. Biorą w poniedziałki i odwołują.

Andrey Mironov

Każda dorosła osoba, nawet odpowiedzialna i zorganizowana, przynajmniej raz doświadczyła tego syndromu. Okazuje się, że unikniesz syndromu “poniedziałek”, musisz zadać sobie właściwe tempo na początku dnia. Aby dowiedzieć się, jak to zrobić, przeczytaj ten artykuł.

Zespół Alisy w Krainie Czarów

Zespół Alisy w Krainie Czarów
Lajpal_Kaur / Flickr.com

Inny syndrom, nazwany na cześć pracy Lewisa Carrolla. W sposób naukowy syndrom ten nazywany jest “mikropos” i “makropsy”. Osoba cierpiąca na syndrom Alice w Krainie Czarów, zniekształca postrzeganie rzeczywistości: otaczające przedmioty będą mu się wydawać o wiele mniej lub znacznie bardziej niż są w rzeczywistości.

Podobnie jak bohaterka Alice, ludzie cierpiący na ten syndrom nie zrozumieją, gdzie jest rzeczywistość, a gdzie ich zniekształcone postrzeganie.

Najczęściej ten zespół może towarzyszyć migrenom, ale może również występować pod wpływem różnych leków psychotropowych.

Syndrom Stendhala

Syndrom Stendhala
Dustin Gaffke / Flickr.com

Jest to zaburzenie psychiczne, któremu towarzyszy szybkie bicie serca, zawroty głowy i halucynacje. Syndrom ten objawia się, gdy osoba cierpiąca z ich powodu znajduje się w miejscach akumulacji dzieł sztuki: w muzeach i galeriach sztuki. Zespół Stendhala może również powodować nadmierne piękno natury.

Stendhal w swojej książce “Neapol i Florencja: Podróż z Mediolanu do Reggio” opisał pierwszą manifestację tego syndromu, który później otrzymał swoją nazwę na cześć słynnego francuskiego pisarza.

Florencja, Wenecja, Rzym i Stambuł to miasta, w których najczęściej pojawia się syndrom Stendhala.

Diogenes Syndrome

Diogenes Syndrome
shelby gill / Flickr.com

Ludzie cierpiący na ten syndrom mają tendencję do izolowania się od społeczeństwa, dyskredytują się, są niesamowicie skąpi i starają się zbierać różne śmieci.

Uderzający przykład – Plyushkin z wiersza “Dead Souls” autorstwa Gogola.

Nazwany syndromem na cześć starożytnego greckiego filozofa Diogenesa, który według legendy mieszkał w beczce. Jednak Diogenes nie zbierał śmieci i nie unikał komunikacji z ludźmi, dlatego wielu badaczy uważa za celowe zmienić nazwę tego syndromu na zespół Pluuszkina.

Zespół Amelie

Film
Zdjęcia z filmu “Amelie”

Jaka jest istota tego syndromu, każdy zgaduje, kto oglądał zdjęcie francuskiego reżysera filmowego Jean-Pierre-Jeanne “Amelie”.

Osoby cierpiące z tym zespołem, okresowo wpaść dzieciństwa uwielbiam oglądać obcych i zrobić im niespodziankę, wklejając miasto różne reklamy i gratulacje – dobrze, lista może być długa i wciąż nie może wyliczyć wszystko, więc po prostu doradza wszystkim, aby zobaczyć ten film .

Zespół Adele

Zespół Adele
wavebreakmedia / Shutterstock.com

Zespół Adele, czyli szaleństwo miłości, to namiętny, nieodwzajemniony romans.

Zespół zyskał swoją nazwę dzięki Adélie Hugo, córce słynnego francuskiego pisarza Victora Hugo.

Adele była bardzo piękną i utalentowaną dziewczyną, ale na jej zdrowie psychiczne duży wpływ miała śmierć starszej siostry. Później dziewczyna spotkała się z angielskim oficerem Albertem i zakochała się w nim bez wspomnień. Ale zakochała się w sobie pokornie: Albert nie odpowiedział w odpowiedzi dziewczynie.

Ścigała Alberta, najpierw okłamała go o zaręczyny, a potem ożenkując się z nim. Zdenerwowałem zaangażowanie oficera z inną dziewczyną i rozpowszechniłem pogłoski, że urodziła martwe dziecko. Koniec historii jest smutny: Adele spędziła resztę życia w szpitalu psychiatrycznym.

Pomimo tego, że wszystko to wydaje się niewiarygodne i mocno przesadzone, podobny syndrom dotyka wielu dziewcząt i chłopców.

Trudno jest zidentyfikować konkretne sposoby, które pomogą zwalczyć takie zgubne uczucie, które zasysa osobę, jak czarna dziura. Zawsze pamiętajcie, że “nie ma miłości nieszczęśliwej …” i znajdźcie siłę i dumę, aby porzucić osobę, której nie potrzebujecie.

Syndrom Doriana Graya

Syndrom Doriana Graya
zeondp / Flickr.com

Ten zespół dotyka wielu młodych ludzi, którzy są w stanie zrezygnować z całej swojej energii, pieniędzy i czasu, aby rozwijać zewnętrzną młodość i piękno. Staje się to ich głównym celem w życiu.

Syndrom ten jest znany czytelnikom na podstawie powieści Oscara Wilde’a “Portret Doriana Graya”.

Zespół ten często negatywnie wpływa na ludzką psychikę i prowadzi do innych zaburzeń psychicznych.

UKŁAD SYNDROMU CAPGRA

Syndrom podwójnego negatywu
ℓyts / Flickr.com

Ten zespół nazywany jest także “delirium bliźniaka negatywnego”. Osoba narażona na ten syndrom jest pewna, że ​​u bliskich osób ma podwójne. Osoba nie wyklucza możliwości, że dwojak się w nim wprowadził i przypisuje “drugiemu ja” wszystkie negatywne działania, które czyni niezależnie.

Zespół Othello

Zespół Othello
Eugene Parmon / Flickr.com

… lub patologiczna zazdrość. Osoba cierpiąca na ten syndrom jest stale zazdrosna o swojego kochanka / kochanka, nawet jeśli nie ma absolutnie żadnych powodów i powodów.

Od tego zespołu są szalone, ludzie są stale monitoruje obiekt swojej miłości, mają zaburzenia snu, nie mogą jeść, ciągle nerwowy i nie można myśleć o niczym, poza tym, że rzekomo zmieniać.

Angedonia

To nie jest syndrom, ale biorąc pod uwagę znaczenie anhedonii, warto również umieścić ją na tej liście.

Diagnoza braku radości
Pete Pahham / Shutterstock.com

Anhedonia – diagnoza braku radości.
Antywojenna armia, ogień.
Yanka Diaghilev

Anhdonia – zmniejszająca lub tracąca zdolność do zabawy. Osoba cierpiąca na anhedonię, utracona motywacja do działań, które mogą przynieść przyjemność: sport, podróże, ulubione hobby.

Leczą anhedonię z długotrwałym snem i zdrową dietą, proces rehabilitacji obejmuje także wizyty w różnych instytucjach i czynnościach, które powinny wywoływać pozytywne emocje u danej osoby. W ciężkich przypadkach stosuje się leki.

Syndrom Piotra Pana

Syndrom Piotra Pana
Kevin Hamm / Flickr.com

Wszystkie dzieci, z wyjątkiem jednego dziecka na świecie, prędzej czy później dorastają.
James Barry “Peter Pan”

Osoby cierpiące na zespół Piotruś Pan, w każdym razie nie chcą dorosnąć i nie ma znaczenia, ile mają lat – 20, 30, 40 …

Tacy ludzie nazywani są “dziećmi młodymi” (dorosłymi dziećmi).

Syndrom eksplodującej głowy

Syndrom
ahhhlicia / Flickr.com

Zasypiając lub budząc się, osoba może usłyszeć głośny dźwięk, który można porównać do strzału lub krzyku dzikiej bestii. Będzie miał wrażenie, że jego głowa jest rozdarta.

Syndrom eksplodującej głowy jest bardzo często wynikiem szaleńczego rytmu życia, trwałego zmęczenia, dużego obciążenia pracą i zmartwień. Aby poradzić sobie z tym zespołem, osoba potrzebuje pełnego odpoczynku, najlepiej – odpoczywać przez kilka dni lub nawet tygodni.

Syndrom śpiącej królewny

Syndrom śpiącej królewny
viktoria / Flickr.com

Zespół ten jest naukowo nazywany zespołem Klein-Levina. Zespół cierpiący charakteryzuje się nadmierną sennością (18 godzin snu, a czasem nawet więcej), a jeśli nie mogą spać, stają się drażliwi i agresywni.

Zespół Myunghausen’a

Zespół Myunghausen'a
Alexander Raths / Shutterstock.com

Z zastrzeżeniem tego zespołu stale symuluje różne choroby, a następnie szuka pomocy medycznej. Osoby cierpiące na ten syndrom są z reguły inteligentne, pomysłowe i pomysłowe, mają rozległą wiedzę z zakresu medycyny.

Zespół smakoszy

Zespół smakoszy
Brent Hofacker / Flickr.com

Nadmierny entuzjazm dla wyrafinowanej i z reguły drogiej żywności. Ten zespół nie jest niebezpieczny dla ludzkiego życia i zdrowia, ale dla portfela jest raczej godna ubolewania.

A jakie niezwykłe syndromy są ci znane? Udostępnij w komentarzach.

Add a Comment

Your email address will not be published. Required fields are marked *

− 1 = 1