5 účinných spôsobov, ako poraziť vinu

Zdravé a nezdravé vína

Keď premýšľame o vinu a vinu, prvou vecou, ​​ktorá sa objaví, je obraz zločinu. A to je logické, pretože človek, ktorý porušil základné zákony a morálne normy, by sa nemal považovať za hrdinu a vo všeobecnosti by sa nemal cítiť dobre. V opačnom prípade spoločnosť jednoducho prestane existovať.

V situácii, keď ľudia slobodne a šťastne zabíjajú, ľudstvo nebude trvať dlho.

Navyše víno nám pomáha dodržiavať naše vlastné hodnoty. Keď urobíme niečo, čo je proti nim, cítime sa dobre. A to je dobré: máme menej šancí zradiť vlastné ideály a uraziť ľudí, ktorých si vážime a rešpektujeme.

Ale pocit viny môže tiež vyplynúť z najzávažnejších dôvodov a získať desivé rozmery. Napríklad v prípadoch, keď sa osoba nenávidí kvôli nejakému kusu koláča; kričí sa za to, aké svetlo stojí, pretože zabudol na záznam lekárovi; myslí si, že je posledným egoistom, pretože údajne nerobí dosť pre svoju rodinu, priateľov alebo partnera. Existuje už jasný problém.

Prečo je nadmerné víno

Dôvody môžu byť hromadné, ale všetky z nich majú spravidla psychický charakter. Tu je len niekoľko príkladov:

1. Hypertrofické víno môže byť príznakom klinickej depresie.

2. Pocit viny môže byť spojený s traumou detí alebo posttraumatickou stresovou poruchou. Traumatické víno má rôzne formy, počnúc “prežili viny” (vyskytuje u tých, ktorí sú ukladané do katastrofy) účtovať seba za “lepší” akciu (môže nastať u ľudí, ktorí majú príbuzných či blízkych s telesným, mentálnym alebo psychickým problémom).

vina: nadmerné víno

3. Víno môže byť dôsledkom nízkeho sebavedomia, ktoré sa často vytvára pod vplyvom toxických rodičov.

Bez ohľadu na dôvody, môže a mal by sa bojovať s nezdravým pocitom viny.

Ako prekonať pocity viny

Na prvý pohľad sa tieto metódy môžu zdať jednoduché, avšak čas a úsilie začne pracovať. Koniec koncov, v skutočnosti musíte zmeniť obvyklý spôsob myslenia. Buďte trpezliví. A nerozhodnite sa, či niečo nefunguje.

1. Pozrite sa na dôkaz nevinnosti

Ak sa cítite vinu, pretože nerobíte dosť pre svojich blízkych, domácnosti a niekoho iného, ​​napíšte tie veci, ktoré pre nich pravidelne robíte.

Dokonca to môžu byť aj malé udalosti, ako napríklad šálka kávy ráno alebo niekoľko príjemných slov. V každom prípade trávite na nich energiu.

Uveďte tento zoznam s vami po celý čas a kontaktujte ho, keď cítite nový bod viny. Samozrejme, v čase môže byť doplnené.

2. Porozprávajte sa so zdrojom viny

Opýtajte sa ľudí, o ktorých si myslíte, že ste zanedbávajú, o svojich pocitoch Je možné, že všetky ich možné tvrdenia – len ovocie vašej mysle.

V opačnom prípade zahrňte kritické myslenie. Premýšľajte o tom, ako pozorovateľ tretej strany vyhodnotí situáciu. Mohol by si myslel, že naozaj nerobí dostatočne pre svojich príbuzných, alebo ste sa rozhodli, že vaši príbuzní od vás vyžadujú príliš veľa?

vina: zdroj viny

V prvom prípade budete musieť spoločne hľadať kompromisné riešenie, v druhej – začať si zvyknúť na myšlienku, že poplatky sú bezpredmetné.

3. Oceniť sa a všetko, čo robíte

Vykonajte pravidlo na konci dňa, aby ste zaznamenali aspoň tri z vašich úspechov: napríklad to, čo ste urobili pre ostatných alebo s cieľom dosiahnuť svoj vlastný cieľ. Prečítajte si tieto zoznamy na konci každého týždňa.

Nízka sebaúcta, perfekcionizmus a pocit viny vás upútajú na to, čo ste neurobili alebo nesprávne. Sústreďte sa na úspechy a vylúčite túto závislosť.

4. Bojujte s čiernobielym myslením

Myšlienky v duchu “všetkého alebo nič” sú tiež intrígmi škodlivého perfekcionizmu. Čo sa prejavujú? Prinajmenšom sa považujete za najlepšieho partnera vo svete / rodičovi / dieťati, alebo to najhoršie. Tretia časť nie je uvedená. Ale v živote medzi čiernou a bielou stále existuje množstvo šedých odtieňov, ktoré ľudia s preceňovaným pocitom viny jednoducho ignorujú.

Vaším cieľom je naučiť sa ich spoznať a porozumieť im. Áno, možno vaše správanie nie je bezchybné, ale nie je to hrozné.

5. Pozrite sa na skryté emócie

Často chyby maskujú iné pocity: hnev, strach, odpor. Táto situácia môže nastať vo vzťahu s partnerom, ktorý vystupuje z role obete, alebo je najbežnejší narcis. Môže vás presvedčiť, že každá minúta strávená s ním, a nie pre neho, je útokom divokého sebectva. V dôsledku toho sa budete cítiť previnilo, popierať ho, alebo strácať čas na svoje podnikanie, aj keď leží na srdci spupný, urazený alebo strach kaziť vzťahy.

Čo mám robiť? Po prvé, pozrite sa do seba a pozrite sa na skryté pocity. V tomto prípade je rozumné premýšľať o psychoterapii. Po druhé, aj naďalej brániť svoje právo na vlastný život, aj keď existuje hrozba prerušenia vzťahov. Potešenie z únie, v ktorej sa cítite ako väzeň, je stále otázne.

Add a Comment

Your email address will not be published. Required fields are marked *

79 + = 83