Ako prestať kritizovať seba

Najprv sa pozrime na to, ako sa sebakritika stáva integrálnou súčasťou života človeka.

Na akých modeloch funguje naša myseľ

1. Kruh

Prechádzame v neustálom režime. Môže to znieť, akoby sme boli uväznení do nejakej duševnej pasce. Ale v skutočnosti skutočnosť, že mozog funguje cyklicky, nie je nič zlého. Naopak, je to nádherné.

Stabilita, istota a naše vrodené “nastavenia” nám pomáhajú udržiavať na vzduchu. Zdá sa nám, že práve sa pohybujeme nohami. Ale pokaždé, keď kráčate, mozog pracuje cez ten istý program. Môžeme súčasne ísť a počúvať hudbu. Sme schopní podporiť rozhovor a na stroji vykonať niekoľko ďalších úloh. Rovnaká cyklicita vysvetľuje naše zvyky, hodnoty a charakteristické znaky.

2. Kritika

V každom z nás sedí interný kritik. Jeho hlas nás prináša silnejšiu prácu, dosahovanie našich cieľov, prekonanie ťažkostí a dosiahnutie lepších výsledkov.

Rovnako ako cyklickosť, kritika je zvláštna pre každého človeka. Udržiava nás späť, vyžaduje logiku, pomáha sa stať úspešnejšou a posúva nás ďalej.

3. Hlasitosť

Myseľ sa podobá miešacej konzole, na ktorej môžete znížiť a pridať hlasitosť zvuku. V priebehu času sa ľudia menia. V určitej dobe života sú niektoré hodnoty a viery zahrnuté v plnej kapacite a niektoré sú zmenšené a zabudnuté.

Prečo kritika nie vždy pomáha

Ak je dominantným vnútorným hlasom kritika, ktorá chráni všetko ostatné, zameriavate sa na to len. Kritika je pridaná ku všetkej hlasitosti a nemôžete ju vypnúť.

Väčšina z nás je príliš prísna voči sebe. Dokonca aj tí, ktorí sa zvonku zdajú byť ideálni. Sme presvedčení, že na dosiahnutie niečoho v tomto živote a na to, aby sme sa stali úspešnými, musíme vždy dať maximum.

A náš vnútorný kritik, ktorý nie vždy hovorí v našej prospech, nás povzbudzuje. Zdravá kritika nás môže priviesť k novým úspechom a neopodstatnená – úplne zabiť motiváciu a túžbu prejsť ďalej.

Ako prestať kritizovať seba

Aby ste to dosiahli, začnite sa vedome približovať k svojmu životu. Naše vnútorné hlasy hodia stovky myšlienok, pozitívnych i negatívnych. Počúvajte ich a prijímajte ich. Nesnažte sa tieto hlasy vypnúť. Pokúste sa utopiť sebarealizáciu a pridať objem tých hlasov, ktoré povzbudzujú, pomáhajú prekonávať ťažkosti a kritizujú v podstate.

Postupne sa vaša myseľ prestaví na vedomú kritiku. Na dosiahnutie tohto cieľa pomôže niekoľko účinných metód.

  • Uchovávajte si denník a zapíšte si všetky svoje myšlienky a emócie. To vám pomôže zistiť, aký druh kritiky je nespravodlivý a zabraňuje vám vpred.
  • Každý deň si všimnite päť dobrých vecí, ktoré ste urobili, alebo ktoré sa vám stali. Uistite sa, že ste ich zapísali, aby ste ich mohli znovu prečítať a načítať pozitívne.
  • Prax meditácie. To vám pomôže upokojiť vaše myšlienky a naučiť sa počúvať vášho vnútorného kritika, akoby von, neurčený na jeho výčitky.

Ak sa to pokúšate každý deň, potom do týždňa určite pocítite zmenu.

Add a Comment

Your email address will not be published. Required fields are marked *

− 1 = 6