Ako sa zbaviť nepríjemných vôní v dome

Vôňa vyprážaných rýb a zhnitých vajec

Ak sa pri vchode do bytu zdá, že nedávno vyprážané ryby a to bolo mierne spálené, je to príležitosť na kontrolu elektrického vedenia. Pri zahrievaní vyžarujú drôty a iné plastové časti vôňu vyprážanej ryby.

Skontrolujte všetky zásuvky, spínače a žiarovky. Roztavené alebo mierne začiernené oblasti sú dôvodom na výmenu elektrického zariadenia. Ak sa výpary zmenia a zápach vyprážanej ryby zostane, zavolajte elektrikára. Pamätajte si, že problémy s elektroinštaláciou môžu viesť k požiaru.

Ešte nebezpečnejším “príznakom” je zápach zhnitých vajíčok. Môže signalizovať únik plynu. Ak po vstupe do miestnosti pocítite, že je sírovodík jantárovo, okamžite ho nechajte. Nezapínajte svetlo a nezodpovedajte. Čo najskôr kontaktujte plynárenskú službu.

Vôňa splaškov

Najskôr sa objaví vôňa osamelého miesta, kde sú rúry a škrupiny – v kúpeľni a v kuchyni. Potom sa vďaka vetraciemu systému šíri po celom dome a stáva sa tam neprípustným.

Hlavnými príčinami tohto zápachu sú chyby pri inštalácii kanalizácie, únikov a upchávok, ako aj nesprávne fungovanie septa.

Samotné vyriešenie týchto problémov pravdepodobne nebude fungovať, ale môžete zabrániť. Nainštalujte napätie na odtoky škrupín – zadržiavajú vlasy a iné nečistoty. Raz za mesiac vyčistite potrubia špeciálnymi chemikáliami.

Zápach rozkladu

Ide o mimoriadne nepríjemný problém, ktorý sa spravidla vyskytuje v súkromných domoch. Hlodavce a iné malé zvieratá často padajú do pascí a zomierajú v podkroví, suteréne a dutinách. Po chvíli sa v dome začína šíriť zápach.

Najťažšou vecou je nájsť zdroj problému.

Ak je miesto ľahko prístupné, odstráňte zviera zvieraťa a ošetrujte povrch špeciálnym aerosólom. Napríklad sprej Bac-A-Zap odfarbuje odrady, škodlivé baktérie a nepríjemný zápach. V ťažkých prípadoch je lepšie dôverovať službe deratizácie.

Vôňa vlhka a hniloby

Ak má dom múchavý vzduch, cíti starnutie a vlhkosť, akoby v nebytovom prostredí, možno príčinou je plesne. Je zákerná – skrýva sa za nábytkom, pod stenami, pod soklovými doskami.

Forma je živý organizmus, pretože pre jeho reprodukciu sú potrebné nevyhnutné podmienky. Najčastejšie sa objavuje v miestnostiach s vysokou vlhkosťou, kde je vzduch teplý a zle cirkuluje. Počas rastu a reprodukcie huby sa uvoľňuje nepríjemný zápach.

Formy domácnosti menšie ako jeden meter štvorcový sú všeobecne bezpečné. Existujú však aj toxické druhy, ktoré môžu spôsobiť alergické reakcie a vyvolávať vývoj vážnych ochorení. Ak máte pocit nepríjemného zápachu a necítite dobre, obráťte sa na odbornú dezinfekciu. Určia typ huby a pomôžu jej odstrániť.

V iných prípadoch sa môžete zbaviť plesní sami. Tu je niekoľko spôsobov, ako zvládnuť postihnutú oblasť.

  • Zrieďte bielidlo obsahujúce chlór s vodou v pomere 1 až 10. Aplikujte roztok na miesta akumulácie plesní. Nezabudnite nosiť rukavice.
  • Roztierajte lyžicu bielych octov v litre vody. Pomocou striekacej pištole rozstrekujte roztok na formu. Počkajte trochu a potom opláchnite mydlovou vodou.
  • Soda sa tiež dobre vyrovná s hubou. Zrieďte jednu čajovú lyžičku jedlej sódy v pohári vody. Navlhčite túto špongiu a ošetrite postihnutý povrch. Na umytie zvyškov nie je potrebné – sóda chráni proti opakovanému výskytu formy.

Ale je lepšie neodstraňovať formu, ale zabrániť jej výskytu. Skontrolujte vetranie v dome. Starostlivo sledujte hygienu na miestach, kde je plesne možné. Na stenách je nečistota a mastnota – chovná plocha pre ňu. Tlmené miestnosti s vysokou vlhkosťou treba čo najčastejšie odvzdušňovať.

Vôňa cigariet a iných zápachov domácností

Cigarety, domáce zvieratá, jedlo – to všetko vyzařuje zápach (nie vždy príjemné), ktoré rok čo rok namočené steny, koberce a nábytok.

Ľahké kozmetické opravy každých niekoľko rokov nie sú len oko, ale aj nos. Ale ak si prenajať byt, maľovať steny a re-prilepiť tapety bez súhlasu majiteľov nebude fungovať.

Jedným z najviac korozívnych zápachov je nikotín. Ak je dom údený, zápach cigariet preniká všetko: čalúnenie nábytku, záclony, koberce, tapety. Ako sa ho zbaviť, sme tu už detailne napísali.

Vôňa moču z domácich zvierat alebo pálenie sa môže odstrániť, ak počas mokrého čistenia ošetríte koberce a steny (natreté alebo pokryté umývateľnými tapetami) roztokom bieleho octu a vody. Nielenže odstraňuje zápach, ale odstraňuje aj škvrny. Môžete tiež zriediť polovicu šálky čpavku v piatich litroch vody a aplikovať roztok na steny a podlahu, nechať na niekoľko minút, potom umyť. Koberce lepšie pracujú s sódu. Rozložte ju na džem, nechajte ju cez noc a ráno očistite koberec vysávačom.

Ako sa vrátiť do domu príjemnú arómu

Príjemné vône začínajú čistotou. Ale ešte príjemnejšia atmosféra môže byť vytvorená pomocou automatických osviežovačov, aromatických sviečok a sviečok, ako aj rôznych difúzorov.

nepríjemný zápach
kittimages / Depositphotos.com

Drevené tyčinky absorbujú vôňu éterického oleja a rozprestierajú ho okolo miestnosti. Prírodné arómy pre dom môžu byť tiež vyrobené vlastnými rukami. Tu je päť nápadov, ako zachovať vôňu v banke.

Niekoľko ďalších lifhakov:

  1. Navlhčite bavlnenú podložku silicou (levanduľou, citrónovou trávou – podľa výberu). Keď začnete vysávať, nasuňte disk dovnútra. Počas čistenia bude miestnosť naplnená príjemnou arómou.
  2. Ak je mikrovlnka namočená s vôňou jedla, napríklad popcorn alebo syr, môžete ju obohatiť o misku s vodou a pár kvapiek citrónového alebo pomarančového aromatického oleja s maximálnou kapacitou.
  3. Aby ste v šatníku príjemne cítili, nalejte sódu do vrecka s malým handričkou a odkvapte pár kvapiek levanduľového oleja. Vezmite ho a vložte ho medzi svoje oblečenie. Takú tašku možno tiež zavesiť na závesy.

Poznáte ďalšie účinné spôsoby, ako odstrániť nepríjemné vône v dome? Zdieľajte ich v komentároch.

Add a Comment

Your email address will not be published. Required fields are marked *

8 + 2 =