Čo ak ste prelomili tovar v obchode

Krok 1. Uvoľnite sa

Nepríjemný pohyb – na podlahe sú trosky a okolo vás obklopujú zvedaví kupci, trápi obchodníci a nahnevaní strážcovia. Potlačte panike túžbu utiecť a pamätať si svoje práva.

Článok 211 Občianskeho zákonníka Ruskej federácie: riziko náhodnej straty majetku znáša majiteľ.
Článok 459 Občianskeho zákonníka Ruskej federácie: riziko náhodnej straty alebo poškodenia tovaru prechádza kupujúcemu v čase prepravy tovaru.

Kým ste uzavreli zmluvu o maloobchodnom predaji, to znamená, že neplatili, nedostali šek a nezískali nákup z pásky, obchod je zodpovedný za tovary. Ale iba v prípade, že sa všetko skutočne stalo náhodou, napríklad z nasledujúcich dôvodov:

  • Z dôvodu úzkych priechodov. Podľa štandardov by minimálna vzdialenosť medzi policami mala byť 1,4 metra (s predajnou plochou do 100 metrov štvorcových). Príklad: Pokúsili ste sa rozptýliť s iným kupujúcim a náhodou niečo zasiahli na policu.
  • Z dôvodu zlého usporiadania tovaru. Obchodník musí dbať na to, aby kupujúci mohol ľahko prevziať tovar a vrátiť ho späť. Príklad: banky sú usporiadané v pyramíde, vybrali ste vrchol a celá štruktúra sa zrútila.
  • Z dôvodu vlhkej podlahy. Príklad: pošmyknutie, vylepil si predmet z police.

Je ťažšie, keď náhodnosť hraničí nedbalosť. Napríklad si vzal vázu v ruke a počas vyšetrovania zazvonil telefón. Namiesto uvedenia tovaru na miesto a potom na odpoveď ste okamžite vkradli do vrecka. V dôsledku toho váza klesla a havarovala. Stalo sa to neúmyselne, ale mohli ste byť opatrnejší.

Ak je tovar náhodne poškodený, stratu znáša sklad. Ak z nedbanlivosti kupujúci zaplatí.

Rozumiete tomu, čo nezmysly? Ukážte občiansku zodpovednosť a plat. Považujete sa za nevinného? Prejdite k ďalšiemu kroku.

Krok 2. Zavolajte administrátorovi

Nestrácajte čas argumentovať s predajcami a bezpečnostnými službami. Biť sa do hrude s výkrikom “A dokážete to!” Je zbytočné. V občianskom práve existuje domnienka viny. Je na vás, aby ste dokázali, že došlo k nehode.

Preto okamžite zavolajte administrátorovi alebo manažérovi, požiadajte o vypracovanie zákona o poškodení tovaru a poskytnite vám žalostnú knihu. V druhom uvedie:

  • okolnosti toho, čo sa stalo (aké činy viedli k tomu, že bol objekt zlomený?);
  • dátum a čas (toto je dôležité pre náročné zaznamenávanie CCTV kamier);
  • svedkov o tom, čo sa stalo (môžu to byť tvoji príbuzní alebo iní kupujúci, ktorí videli, čo sa stalo).

Vytvorte kópiu alebo fotografiu stránky s vaším záznamom a aktom korupcie.

Vysvetlite administratíve, že sú pripravené na náhradu škody na súde podľa článku 1 064 Občianskeho zákonníka Ruskej federácie.

Predávajúci vás nemôže donútiť zaplatiť na mieste. Ak chcete zistiť vinu a postaviť pred súd, môže to byť iba súd.

Obchody, najmä veľké siete, nemajú radi škandály. Zvyčajne je tento incident “zabudnutý”, akonáhle kupujúci v kľudnom tóne požiada o dokumentáciu znehodnotenia tovaru. Zriedkakedy príde na súd.

Ak však majitelia predajne nemajú šťastie so zamestnancami a dôjde k vážnemu konfliktu, prejdite na ďalšiu položku.

Krok 3. Zavolajte polícii

Bezpečnostné stráže v obchode prevyšujú ich oprávnenie, ak:

  • vás donúti do úžitkovej miestnosti;
  • vytiahnite tašku, pas a iné osobné veci;
  • slová alebo akcie, ktoré ohrozujú vaše zdravie.

V tomto prípade pripomenúť stráže o trestnoprávnej zodpovednostiČlánok 203 trestného zákona , Zapnite kamkordér na svojom smartfóne a zavolajte políciu.

Rovnako aj na neopatrnom zaobchádzaní v obchode sa môžete sťažovať na prokuratúru a Rospotrebnadzor.

Add a Comment

Your email address will not be published. Required fields are marked *

63 − 56 =