27 wskazówek, które pomogą Ci lepiej spać

Jedna osoba spędza trzecią część swojego życia podczas snu. I jest dobrze. W końcu sen jest naturalnym fizjologicznym procesem niezbędnym do normalnego funkcjonowania organizmu. We śnie przywracamy naszą siłę, “trawimy” zgromadzone informacje na cały dzień i zwalczamy choroby.

1. Zakończenie

Utrzymuj sen i czuwanie nie tylko dzieci, ale także dorosłych. Określ optymalny czas “wydania” i ściśle go przestrzegaj, nawet w weekendy.

2. Wstań

Ustaw nie tylko czas “zgasić”, ale także czas narastania. W przeciwnym razie saldo zostanie naruszone. Spadłeś w łóżku dłużej niż godzinę? Zasypianie we właściwym czasie będzie bardzo trudne.

3. Dziennik

Jedną z głównych przyczyn złego snu jest stres. Idziemy spać z wieloma złymi myślami w mojej głowie. Z tego powodu nie możemy spać przez długi czas i śpimy bardzo niespokojnie. Aby naprawić sytuację, rozpoczynaj dziennik i na koniec dnia “mów” mu o wszystkim, co Cię niepokoi lub denerwuje. Psychologowie udowodnili, że prowadzenie dziennika pomaga skupić się na pozytywnych, a nie negatywnych aspektach życia.

4. Magnez

Kolejnym czynnikiem wpływającym na nasz sen jest magnez. Jej brak prowadzi do zaburzeń snu. Dlatego zaleca się spożywanie pokarmów bogatych w magnez. Na przykład, nasiona szpinaku lub dyni.

5. Zestaw pierwszej pomocy

Czasami przyczyną złego snu mogą stać się leki. Jeśli zażyjesz jakieś tabletki i zauważysz, że pogorszyłeś się, starannie przestudiuj adnotację. Czy są jakieś skutki uboczne bezsenności?

6. Kawa

Kofeina zmniejsza poziom adenozyny, z powodu której osoba nie może szybko się uspokoić i zasnąć. Filiżanka kawy przy kolacji może prowadzić do bezsenności lub pogorszenia jakości snu. Dlatego staraj się pić kawę tylko rano.

7. Technologie

Aby zrozumieć, co konkretnie uniemożliwia właściwe spanie, zapoznaj się z nowoczesną technologią. Istnieją aplikacje mobilne i specjalne urządzenia (Zeo Personal Sleep Coach, Wakemate i inne), które pomagają śledzić czas trwania i jakość snu. Na przykład dla systemu iOS istnieje cykl spoczynku aplikacji i dla systemu SleepBot systemu Android.

8. Wskaźnik snu

Optymalny czas snu jest indywidualny. Ale średnio uważa się, że do normalnego życia trwa 7-8 godzin. Naruszenie normy snu prowadzi do wzrostu poziomu kortyzolu (hormonu śmierci) i różnych poważnych chorób. Dlatego spróbuj spać co najmniej 7 godzin dziennie.

9. Bonus

Czy to był trudny tydzień? Położyłeś się spać po północy? Daj sobie premię w postaci dodatkowej godziny snu, aby odzyskać siły i wrócić do przyjętej codziennej rutyny.

10. Siesta

Krótka drzemka po południu jest bardzo przydatna dla zdrowia. Ale tylko krótki – nie więcej niż 30 minut. Jeśli drzemisz dłużej, ciało wpadnie w głębokie fazy snu – trudno będzie się obudzić i wrócić do biznesu.

11. Yule

Nie możesz zasnąć? Nie obracaj się z boku na bok, jak burza. Lepiej wstań z łóżka i wykonuj ciche czynności. Na przykład przeczytaj lub posłuchaj w salonie.

12. Zwierzęta domowe

Wiele osób lubi spać ze swoim ulubionym kotem lub psem. Ale z punktu widzenia zdrowego snu jest to zły pomysł. Możesz usnąć w uścisku z Barsikom, ale lepiej jest jechać nim na miejsce.

13. Budzik

Wiele osób ma alarm na stoliku nocnym (a jeśli jego rola jest wykonywana przez telefon, a następnie bezpośrednio pod poduszką), co w rzeczywistości jest błędem. Stale monitoruj czas, a następnie znajdź się na plutonie. A stres, jak pamiętacie, to także zły sen.

14. Godzina policyjna

Wiele osób spędza wieczór, pochowany na monitorze komputera lub siedząc przed telewizorem. Następnie wyłącz je i “wpadnij” do łóżka. Ale jeśli dążysz do naprawdę zdrowego snu, to na dwie lub trzy godziny przed zgasieniem światła ustaw godzinę policyjną dla wszystkich gadżetów. Czas przed snem jest czasem na relaks.

15. Sypialnia

Twój mózg powinien automatycznie kojarzyć sypialnię z odpoczynkiem. Dlatego prosimy o korzystanie z tego pomieszczenia zgodnie z przeznaczeniem. W łóżku musisz się zrelaksować. Sypialnia to marzenie i seks, a nie praca i Internet.

16. Komfort

Aby zapewnić dobry sen, należy stworzyć komfortowe warunki: kupić wygodny materac, zawiesić zasłony w oknach, wyeliminować źródła hałasu, które zapobiegają zasypianiu. Nie śpij sam? Przedyskutuj z partnerem, jakie czynniki wpływają na Ciebie i jego sen, i stwórz wygodne otoczenie dla was obojga.

17. Temperatura

16-24 ° C – powinna to być temperatura w sypialni. W dusznym i zbyt gorącym pokoju człowiek często budzi się i zasypia gorzej.

18. Światło

Jasne oświetlenie, a czasami “nieszkodliwe” światło z telewizora, może również powodować problemy ze snem. Jeśli nie możesz wyeliminować źródeł światła, a następnie, aby nie przeszkadzały ci odpoczywać, używaj maski do spania.

19. Szkolenie

Ćwiczenia fizyczne nie tylko wzmacniają siłę i rozwijają wytrzymałość, ale także poprawiają jakość snu. Dotyczy to w szczególności ćwiczeń aerobowych, nasycania ciała tlenem.

20. Wszystko w odpowiednim czasie

Sport poprawia jakość snu, ale trening powinien zakończyć się co najmniej 2 godziny przed odbiciem. Wszak ćwiczenia fizyczne nasycają ciało nie tylko tlenem, ale także adrenaliną i jest to zła “pigułka na sen”.

21. Relaksacja mięśni

Przed pójściem do łóżka lepiej jest przeprowadzić tzw. Relaksację mięśni. Jest to naprzemienne naprężanie i rozluźnienie różnych grup mięśni. Napręż mięśnie nóg, policzone do pięciu, rozluźnione; naprężona prasa, jeden-dwa-trzy-cztery-pięć, wydech, itp. Tę procedurę można wykonać leżąc w łóżku. Ponadto medytacja pomaga przygotować ciało do snu.

22. Chodzenie

Kolejną tajemnicą dobrego snu są wieczorne spacery. Nawet jeśli na zewnątrz nie jest zbyt ciepło i jesteś zbyt leniwy, aby się zmontować, pokonaj siebie. Będziesz zaskoczony, o ile lepiej spać będziesz w nocy, jeśli będziesz chodził pół godziny przed pójściem spać.

23. Gorący prysznic lub wanna

Przed pójściem spać, ciało powinno się zrelaksować, więc zanim udasz się do królestwa Morfeusza, skorzystaj z zabiegów SPA. Gorący prysznic lub wanna pomoże złagodzić stres i powodować senność.

24. Muzyka

Oprócz kąpieli bardzo kojący dla ciała wpływa na muzykę. Klasyka, folk i jazz – każdy ma swoją własną harmonię, która daje harmonię. Znajdź muzykę, która przynosi ci spokój i słuchaj jej przed pójściem spać.

25. Lawenda

Aromaty wpływają również na jakość snu. Lawenda jest doskonałym lekarstwem na bezsenność. Użyj zapachowych świec lub olejków eterycznych, aby wypełnić sypialnię przed snem zapachem lawendy.

26. Ciepło

Jak już wiesz, na zewnątrz powinno być chłodno, ale w środku, wręcz przeciwnie, jest ciepło. Wypij szklankę ciepłego mleka, kakao lub herbaty przed pójściem spać, a będziesz chciał od razu spać.

27. Herbata z rumiankiem

Przy okazji, o herbacie. Ta “babcia” oznacza zdrowy i zdrowy sen. Rumianek ma działanie uspokajające, co oznacza, że ​​pomaga zwalczyć główną przyczynę złego snu – stres.

A co robisz, żeby dobrze spać?

Add a Comment

Your email address will not be published. Required fields are marked *

7 + 1 =