5 sposobów na pozbycie się zależności telefonicznej

Naukowcy próbują określić wpływ nowoczesnej technologii i Internetu na nasz mózg. Aby odpowiedzieć na pytanie, kiedy ten wpływ jest pozytywny, każdy z nas będzie w stanie – kiedy pomoże nam coś zrobić i znaleźć przydatne informacje. Ale co jest nie tak z technologią?

Czy smartfon wpływa na Ciebie?

W tym filmie nastolatki oglądają filmy z YouTube, które zawierają przykłady tego, jak smartfony zmieniły komunikację między ludźmi. Nic dziwnego, w większości przypadków – nie na lepsze. Prawdopodobnie doświadczysz podobnej reakcji, jeśli dowiesz się, jak smartfony wpłynęły na nasze zdolności poznawcze.

Spójrzmy na przykład. Zapamiętaj swoje życie przed zakupem pierwszego komputera. Pamiętasz, jak musiałeś oglądać transmisje na wielkim telewizorze? Wtedy nie było możliwości wyboru programu i natychmiast zacząć go oglądać. Czasami nie było nawet możliwe dowiedzieć się, co się dzieje w tym momencie. Musiałem zapamiętywać czas wydania programu, który został ogłoszony w przerwach komercyjnych, na zapoznanie się z programem telewizyjnym lub zaproszenie znajomych. Wszyscy w okolicy mieli “bazę danych” narzędzi w głowach, które im się podobały, oraz informacje o tym, kiedy będą transmitowane i na jakim kanale (znaliśmy nawet przycisk na pilocie).

Ktoś może twierdzić, że w tamtych czasach zbyt dużo czasu poświęcaliśmy na znajdowanie odpowiedzi, które możemy od razu znaleźć. Ale jednocześnie proces znajdowania i zapamiętywania tych odpowiedzi pomógł nam zachować informacje w pamięci.

Dlatego właśnie niepokoi fakt, że dzisiaj niewiele osób pamięta pożyteczne informacje. Co możemy powiedzieć, 10 lat temu znaliśmy prawie wszystkie numery telefonów krewnych i przyjaciół.

Pomyśleć tylko ile zmieniło się życie w ciągu ostatnich 10 lat: ile umiejętności jest nieodwracalnie straconych i ile złych nawyków się nie pojawiło. Naprawiasz rzeczy, jeśli możesz szybko zamówić nowe w sieci? Czy czytasz książki, jeśli media mogą dostarczyć nowe materiały z ogromnym marginesem? Czy siedzisz przed telewizorem, czy możesz obejrzeć wszystkie odcinki ulubionej serii z rzędu i całkowicie za darmo?

Wielu ludziom wydaje się, że zmiany, które zaszły w ostatnich latach, zmieniły życie na lepsze. I tak naprawdę może być. Ale jeśli czujesz potrzebę zmiany w swoim zwykłym leczeniu smartfonem, oto kilka zaleceń, od których można zacząć.

1. Zainstaluj tylko przydatne aplikacje

Sklepy Apple, Google i Microsoft mogą pochwalić się ogromną liczbą aplikacji. Ale czego tak naprawdę potrzebujesz od tej odmiany? Co jest naprawdę przydatne?

Kiedy czytasz opis, prawie wszystkie aplikacje wydają się być doskonałe. I zalecamy ich wiele na Lifshackerze. Ale jeśli zainstalujesz wszystkie zalecane aplikacje, nie będzie wystarczająco dużo czasu. Smartfon jest dobry, ale nie powinien stać się jedynym towarzyszem życia.

Więc co warto mieć pod ręką? Tylko Ty możesz odpowiedzieć na to pytanie. Zadaj sobie pytanie: bez funkcji jakiej aplikacji będzie ona szczelna? Nieliczni odmówią aparatu w telefonie. Ci, którzy są przyzwyczajeni do używania aplikacji nawigacyjnych, po prostu nie chcą drukować karty. Wiele osób porzuciło zwyczaj noszenia odtwarzacza MP3, ponieważ gadżet w kieszeni może zrobić to samo. Notatki są wygodniejsze do zrobienia w specjalnej aplikacji, niż poszukiwanie odpowiedniego kawałka papieru w stosie innych. Właściciele samochodów raczej nie rezygnują z luksusu, korzystając ze smartfona, aby znaleźć parking w pobliżu miejsca docelowego. Możesz wyliczyć na długi czas.

Ale czy naprawdę musisz wiedzieć, ile kroków zostało zrobionych w ciągu jednego dnia? Czy potrzebujemy alarmu co sekundę z wiadomościami o tym, co jest ważne na świecie? Czy naprawdę potrzebujesz spontanicznych zakupów w dziesiątkach aplikacji zakupowych? Pomyśl, że takie aplikacje fast food mogą zająć kilka lat twojego życia.

Kupujemy coraz więcej nowych telefonów, instalujemy coraz więcej aplikacji, spędzamy więcej czasu z gadżetem w ręku. Nie masz wrażenia, że ​​to nie jest to, czego potrzebujesz? Spróbuj pozbyć się większości aplikacji, a następnie sprawdź, czy tęsknisz za wieloma z nich.

2. Zainstaluj kilka gier (lub innych timekerów)

© Romoro
© Romoro

Nie mogę oderwać się od Angry Birds.

Gry na telefon są czasami tańsze niż analogowe na konsole, konsole i komputery. Nie muszą kupować dodatkowego sprzętu. Są to niewątpliwe zalety. Twoje gry są zawsze z tobą.
Konsola musi być podłączona do telewizora, a to oznacza, że ​​będziesz musiał pozostać w domu, aby grać. W konsoli łatwiej jest grać i spędzać zbyt wiele czasu na tej aktywności. Dzięki smartfonom będziesz rozpraszać się z gry za każdym razem, gdy ktoś zadzwoni.

A teraz, kiedy spędziłeś niezliczone godziny, rzucając ptaki, łamiąc cukierki, broniąc miast, powiedz mi, czy stałeś się lepszy? Pomyśl o rzeczach, które chciałeś zrobić i do których nie zacząłeś. Na przykład chciałeś nauczyć się dobrze gotować. Zgromadziłem cały magazyn książek, które chciałem przeczytać. Chodzenie na siłownię może być trochę kosztowne, ale wiele ćwiczeń można wykonywać w domu.

Nie chcę mówić, że czas spędzony na graniu jest zmarnowany. Chcę powiedzieć, że poświęciłeś czas na grę, zamiast robić rzeczy, które od dawna już idą.

A prawda jest taka, że ​​nie jest tak, że trzeba ograniczać czas na gry. Czy kiedykolwiek widziałeś taśmę na Facebooku, aby zobaczyć, co nowego za 4 minuty? Czy obrazy wyglądały w Tumblrze, kiedy chciałem spędzać czas? Teraz wiesz, które aplikacje zapobiegają produktywności.

Uczucie nudy jest normalne. I nie ma nic dziwnego, że czasami chcesz szturchać kamienie stojąc na przystanku autobusowym. Zabawne jest czytanie napisów na ścianach w toalecie. W takich chwilach nasza wyobraźnia ożywa. Powodem, dla którego wielu z nas myśli lepiej w duszy, jest to, że nie jesteśmy rozproszeni przez nic poza nami.

3. Szukaj długich treści

“Dzisiaj dzieci nie wiedzą, jak zachować uwagę” – mówi każdy dorosły, który musiał komunikować się z dziećmi. Można to powiedzieć o rodzicach, nieuważnych pracownikach biurowych, którzy nie mogą długo skupiać się na jednym zadaniu.

Większość treści w Internecie można szybko przeczytać lub uruchomić przez oczy. Kto by pomyślał, że ludzie oszaleją z 6-sekundowym wideo. Gdy cała rozrywka znajduje się w jednym smartfonie, treść powinna zostać przetrawiona w kilka sekund, a powiadomienia – przychodzić w każdej chwili. Jak widać, telefon nie pomaga zwiększyć poziomu koncentracji.

Ale prawda jest taka, że ​​można znaleźć na smartfonie tyle materiału, ile nie mieści się w żadnej bibliotece. Kto szuka – to zawsze znajdzie.

Książki? Przeczytaj je na swoim telefonie. Czasopisma? Zbyt. Chociaż zmiany zmieniają się, słowa pozostają takie same. Longrides można znaleźć na wielu stronach.

4. Nie rób wszystkiego na jednym urządzeniu

Smartfon może zastąpić komputer, książki, czasopisma, gazety, odtwarzacze MP3, Nawigacja GPS, aparaty fotograficzne, kamery, telewizory, konsole do gier, budziki, radia, kalkulatory i wiele innych rzeczy, ale to nie znaczy, że można go obsługiwać.

Oczywiście może się wydawać, że używanie jednego smartfonu na wszystkie możliwe sposoby to dobra oszczędność miejsca i pieniędzy, ale wyobraź sobie, jak możesz spędzić dzień. Wracając z pracy, poznasz brakujące wiadomości. Następnie spędź pół godziny na dobrej książce, zanim obejrzysz dwa odcinki ulubionego serialu. Grasz małego Fieldrunnera, czytasz kilka blogów i kładziesz się spać.

I przez cały ten czas gapisz się na telefon.

Spędzając pół godziny z prawdziwą książką związaną z bindowaniem, a następnie odtwarzając konsolę za pomocą joysticka, otrzymujesz dwa zupełnie różne wyświetlenia. Robisz to inaczej. A działania nie wydają się być takie same. One cię zmieniają.

Po prostu przestawiasz się z jednego siedzącego trybu życia na inny, ale przynajmniej doświadczasz różnych fizycznych doznań. Poza tym nie będziesz mieć obsesji na punkcie jednego urządzenia, jeśli podzielisz się swoją sympatią między kilkoma rzeczami.

5. Pamiętaj, gdzie jesteś

Sprawdzona zasada: jeśli jesteś na ulicy, nie jesteś sam i nie siedzisz, prawdopodobnie nie powinnaś wpatrywać się w telefon. Przyjaciele i koledzy raczej nie będą chcieli rozmawiać z kimś, kto wygląda tak, jakby je ignorował. Kierowcy i piesi najprawdopodobniej nie chcą kontaktować się z kimś, kto nawet nie patrzy w to, dokąd zmierza.

Kto chce żyć w pięknym świecie zamieszkałym przez ludzi, którzy wolą patrzeć na niego przez pryzmat przenośnych ekranów i zdjęć w Internecie?

Dlaczego nazywacie takich głupców? Ponieważ umysł jest nie tylko czytaniem książek i dobrą pamięcią.

Nie wpadnij w pułapkę smartfonów, nie odcinasz się od świata i innych ludzi.

Nie pozbywaj się smartfona

Smartfon nie zabije cię ani nie zniszczy twoich zdolności poznawczych. To tylko instrument, jak książka lub mapa. Ale musisz być świadomy tego, jak go używasz, niezależnie od tego, czy przeszkadza ci ono w życiu.

Nie będziemy spierać się o naturę smartfonów, aby dowiedzieć się, czy mogą uzależnić. Jeśli jesteś pierwszą rzeczą, w godzinach porannych, czytając książkę, a następnie odczytać późno w nocy, godzinę po pracy lub w czasie, gdy polowanie upustów – Ty związku i od książek, też.

Nie ma nic złego w szukaniu czegoś, gdy pojawia się pytanie. Czasami jednak oprócz szybkiej odpowiedzi konieczne będzie głębsze zanurzenie się w problemie. Przydaje się mózgowi do analizowania informacji i do przemyślenia czegoś na bieżąco. Nie pozwól mu stracić formy.

Teraz odłóż smartfon i odsuń go. Nie martw się, to nie jest na zawsze. Tyle czasu ze sobą nie przynosi korzyści. Idź na spacer. A kiedy wrócisz, nie kładź telefonu przy łóżku. Więc śpi lepiej.

Nie rezygnuj całkowicie z technologii. Telefon był z tobą i podczas bezcennych chwil. Pomoże ci znaleźć drogę do domu, jeśli nagle zmienisz złą drogę. Będzie rozmawiać na czacie wideo z krewnymi, którzy mieszkają po drugiej stronie świata. Smartfony wzbogacają nasze życie, ale czasami musimy je nieustannie odkładać na bok, ponieważ, podobnie jak wiele innych rzeczy, potrzebują umiaru.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

97 − = 91