7 interesujących faktów o krokodylach

Chociaż twórcy filmów science fiction wydać ogromne wysiłki, próbując wymyślić coraz straszniejsze i niesamowitych potworów na naszej rodzimej planety zamieszkane przez istoty gotowych dać sto punktów naprzód do każdego nieznajomego. Krokodyle są jednymi z nielicznych ocalałych świadków epoki dinozaurów i istnieje już ponad 250 milionów lat. Mimo tak sędziwego wieku, czują się świetnie i gotowy do zaskoczy Cię wiele ciekawych faktów.

Krokodyle rosną całe życie

Długość życia krokodyli sięga 80-100 lat, a przez cały ten okres nadal rosną. Jest to spowodowane stale rosnącymi obszarami chrząstki w kościach. Jeszcze bardziej interesująca jest sytuacja z zębami. W pustych podstawach starych zębów, gdy się zużywają, nowe stopniowo rosną, tak że w ciągu lat życia drapieżnik może kilkanaście razy zmieniać swoją główną broń.

Krokodyle pływają w morzach i oceanach

Głównym siedliskiem krokodyli są zbiorniki słodkowodne. Ale są gatunki (American krokodyla estuarium krokodyl, kajman okularowy) są dość tolerancyjne słonej wody. Krokodyle morskie używają prądów oceanicznych do podróży na duże odległości. Przeprowadzono specjalne badania, podczas których jedno z obserwowanych zwierząt przepłynęło 590 kilometrów w ciągu 25 dni. Często te gady są wypchnięte z wód przybrzeżnych swoich konkurentów – rekiny tygrysie, których zęby nie mogą poradzić sobie z grubą skórę krokodyla.

Może wspiąć się na drzewa

Ostatnią rzeczą, jakiej można się spodziewać, jest zobaczenie tego niezgrabnego drapieżnika na drzewie. Jednak naukowcy z University of Tennessee przedstawili dowody na to, że niektóre gatunki krokodyli mogą wspiąć się na pnie drzew w pobliżu rzek. Nie jest do końca jasne, dlaczego to robią. Wersja robocza polega na tym, że w ten sposób gady zapewniają sobie lepsze warunki termoregulacji.

Krokodyle połykają kamienie

W żołądku krokodyli autopsja zwykle znajduje kilka kamieni. Zwierzęta połkną je, by lepiej połknąć połknięte kawałki jedzenia, ponieważ żujące krokodyle nie wiedzą jak. Istnieje również wersja, w której kamienie te pełnią rolę pewnego rodzaju balastu. Przesuwają środek ciężkości gada, zapewniając większą stabilność podczas pływania.

Krokodyle nie płaczą

Jednym z najbardziej powszechnych mitów o krokodyle, które pojawiły się w starożytności, mówi, że krokodyle płaczą, jedzą swoje ofiary. W rzeczywistości tylko częściowo odpowiada prawdzie. Tak, coś podobnego do łez w krokodylach jest faktycznie obserwowane, ale te wyładowania są wyjaśnione przez konieczność usuwania soli z ciała, dla których stosuje się specjalne gruczoły zlokalizowane blisko oczu.

Wyskakują z wody i biegną w galopie, jak konie

Rodzimym elementem krokodyli jest woda. Tam bardzo sprytnie i szybko pływają, aw razie potrzeby nawet wyskoczą z wody na wysokość do 2 metrów. Na lądzie najczęściej odpoczywają i wyglądają bardzo niezręcznie. Jednak w przypadku niebezpieczeństwa krokodyl jest w stanie poruszać się dość szybko po twardej powierzchni, a nawet w galopie, w rodzaju konia wyścigowego. Oglądaj wideo pod tym linkiem, tylko do samego końca.

Z krokodylami możesz zaprzyjaźnić się

Okiełznanie tego drapieżnika jest oczywiście niemożliwe. Ale ustalenie mniej lub bardziej znośnego związku jest dość realistyczne. Na przykład w afrykańskiej wiosce Sabu, stanach Burkina Faso, krokodyle z pobliskiego jeziora są uważane za święte zwierzęta, tak że wiele pokoleń mieszkańców karmi się nimi i jest chronione przed myśliwymi. Dobrze odżywiani i zadowoleni mieszkańcy jeziora stopniowo stawali się tak spokojni, że pozwalają ludziom bez strachu klepać się, a nawet wyciągać ogony. Okazało się to spektakularną atrakcją dla turystów, którzy robią zapierające dech w piersiach selfie bardzo blisko drapieżników.

Co ciekawe, krokodyle stanowią górne ogniwo łańcucha pokarmowego. Oznacza to, że nie mają naturalnych wrogów, mogą pokonać każde zwierzę znalezione w ich naturalnym środowisku. Z wyjątkiem najgroźniejszego drapieżnika na planecie – rozsądnego człowieka.

Add a Comment

Your email address will not be published. Required fields are marked *

+ 22 = 24