Dlaczego dziecko ma obowiązki w domu?

Każdy rodzic chce, aby jego dziecko odnosiło sukcesy. Wiele z nich daje swoim dzieciom szkoły muzyczne, sekcje sportowe, stwarza warunki do wszechstronnego rozwoju ich dziecka. Ale niektóre matki i ojcowie chronią swoje dzieci przed pracami domowymi. Być może uważają, że to nie jest tak ważne, a może nie chcą kłócić się z dzieckiem, które zdecydowanie odmawia zmywania naczyń lub sprzątania pokoju.

Dziś porozmawiamy o tym, dlaczego bardzo ważne jest, aby dziecko wykonywało prace domowe.

W badaniu przeprowadzonym przez firmę Braun Research ubiegłej jesieni przeprowadzono wywiady z 1 001 osobami (do próby włączono tylko populację dorosłych). Wyniki ankiety były następujące: 82% respondentów zauważyło, że jako dziecko regularnie wykonywali prace domowe, a tylko 28% osób stwierdziło, że ich własne dzieci mają obowiązki domowe.

Dziś rodzice chcą, aby ich dzieci spędzały czas na tym, co przyczyni się do ich sukcesu w przyszłości. Ale, jak na ironię, wielu rodziców przestało angażować dzieci odpowiedzialne za prace domowe, chociaż korzyści z niego płynące wielokrotnie udowodniły.

Richard Rend, psycholog

Dekady badań wykazały, że posiadanie listy obowiązkowych obowiązków domowych ma korzystny wpływ na uczenie się dzieci, ich psychiki, aw przyszłości przyniesie korzyści ich karierom.

Według badań Marty Rossmann, honorowy profesor University of Minnesota, jeśli jesteś młodym wieku przyzwyczaić swojego dziecka do prac domowych, będzie czuć niezależny, odpowiedzialny i pewny siebie osoby.

Dlaczego Twoje dziecko musi mieć prace domowe?

Istota badania jest następująca: wybrano 84 dzieci, badanie przeprowadzono podczas trzech okresów życia tych osób. Pierwsze badanie przeprowadzono w wieku przedszkolnym, drugie – gdy dzieci miały 10-15 lat, a trzecie – gdy miały 20-25 lat. Wyniki badań pokazały, że dzieci, które rozpoczęły pracę w domu od trzech do czterech lat, cieplejsze stosunki z rodziną i przyjaciółmi, odniosły większy sukces w szkole i na uniwersytecie. Zaczęli też wspinać się po szczeblach kariery szybciej niż ci, którzy nie mieli obowiązków domowych, oraz ci, którzy mieli obowiązki domowe tylko wtedy, gdy byli nastolatkami.

Obowiązki w domu uczą dzieci wrażliwości, reagowania i dbania o innych, zauważa Richard Weisbord, psycholog z Harvard Business School. Podczas badań, których wyniki opublikowano w zeszłym roku, on i jego zespół przeprowadzili wywiady z 10 000 uczniów i studentów. Dzieci musiały określić, które z poniższych wartości cenią bardziej: osiągnięcia, szczęście lub troskę o innych.

Prawie 80% respondentów preferowało osiągnięcia i szczęście w opiece nad innymi. Jednak wyniki badania pokazały również, że ze szczęściem ludzie często kojarzą się nie z dużymi osiągnięciami, ale z silnymi i ufnymi relacjami z innymi ludźmi. Richard Veysbord uważa, że ​​dzisiaj istnieje Wartości zaburzeń równowagi i najlepszym sposobem, aby wrócić na tor – to od dzieciństwa uczyć dzieci dobroci, jak również tworzyć swoją odpowiedzialność i chęć pomocy innym, przypisując swoje obowiązki w domu.

Następnym razem, gdy dziecko będzie zaprzeczyć czyny domu pod pretekstem, że potrzebuje zrobić swoją pracę domową, nie ulec pokusie, aby zaakceptować błagania dziecko, postawił je wolne od obowiązków. Podczas szkolnych konkurować z obowiązków domowych i dokonać wyboru na rzecz najpierw wysłać dziecku następującą obietnicę: ocena i osobiste osiągnięcie jest ważniejsze niż dbanie o innych. Być może teraz wydaje ci się to nieistotne, ale z biegiem czasu zrozumiesz, że to zachowanie było złe.

Madeleine Levin, psycholog, autorka książki “Naucz swoje dzieci w odpowiedni sposób”

Oto kilka wskazówek, które pomogą Ci zmotywować dzieci do pracy domowej:

Obserwuj, co mówisz. Według sondażu przeprowadzonego w ubiegłym roku wykazały, że jeśli będzie podziękować dziecko za to, że był dobrym pomocnikiem, a nie po prostu powiedz mu „dziękuję za pomoc”, jego chęć do zaangażowania się w prace domowe znacznie wzrośnie. W ten sposób zwiększasz samoocenę dziecka, czujesz się osobą, która jest użyteczna i ważna dla innych.

Zrób harmonogram prac domowych. Uwzględnij obowiązki domowe w harmonogramie twojego dziecka wraz z zajęciami muzycznymi lub treningiem sportowym. Twoje dziecko może zaplanować swój czas i przyzwyczaić się do zamówienia.

Zamień to w grę. Wszystkie dzieci uwielbiają gry. Zrób grę w obowiązki domowe, wymyśl różne poziomy obowiązków domowych, które Twoje dziecko będzie musiało osiągnąć. Na przykład, na początek może on układać rzeczy, a po chwili zyskuje prawo do korzystania z pralki.

Dlaczego Twoje dziecko musi mieć prace domowe?

Nie dawaj dziecku pieniędzy na pomoc w domu. Psychologowie uważają, że nagroda pieniężna może prowadzić do zmniejszenia motywacji dziecka, ponieważ altruistyczny impuls w tym przypadku zamienia się w transakcję biznesową.

Pamiętaj, że charakter zadań w domu jest ważny. Jeśli nie chcesz rozwinąć egoisty, zadania w domu, które dajesz dziecku, powinny być takie, aby przynosiły dobro całej rodzinie. Prawidłowo: “Musisz wytrzeć kurz w salonie i umyć naczynia po obiedzie”. Źle: “Wyczyść pokój i upierz skarpetki.”

Zapomnij o frazie “robić prace domowe”. Pamiętaj, że nie musisz zamawiać. Zamiast mówić: “Wykonuj pracę w domu”, powiedz: “Zajmijmy się naszą pracą w domu”. W ten sposób podkreślisz, że obowiązki domowe są nie tylko rutynowym obowiązkiem, ale także sposobem opieki nad wszystkimi członkami rodziny.

Nie kojarz pracy z domem z negatywem. Nie używaj pracy domowej jako kary za przestępstwo. Kiedy omawiasz obowiązki domowe z dzieckiem, w tym te, które robisz sam, spróbuj o nich porozmawiać w pozytywny lub przynajmniej neutralny sposób. Jeśli ciągle narzekasz, że musisz myć naczynia, wierz mi, dziecko pójdzie za twoim przykładem, a także zacznie narzekać.

Czy Twoje dziecko ma prace domowe w domu?

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

76 − 71 =