Ile czasu zajmuje bycie produktywnym?

Spędzamy średnio 24 lata we śnie. Całkiem dużo, prawda? A więc nie tylko interesujące, ale także ważne, jak prawidłowo spać i jak uzyskać z tego procesu maksymalną korzyść. Dlatego staramy się regularnie ujawniać ten temat, aw tym artykule będziemy rozmawiać o tym, co jest bardziej szkodliwe: nadmierne zraszanie lub brak snu i co dokładnie dzieje się z naszym mózgiem w przypadku braku snu.

Rozprzestrzenia się mit, że spanie zajmuje 8 godzin

Jeśli wywiad kilka osób z jego otoczenia na temat: „Ile godzin dziennie trzeba spać, aby nie zasnąć w ciągu dnia?”, Prawdopodobnie obejść tej odpowiedzi: „Mówią, 8:00. Tak, sam czuję, że potrzebuję 8 godzin lub więcej – 9! “

I nadal będziemy się spierać z tym stwierdzeniem. Oto co mówi o tym profesor psychiatrii Daniel Kripke, który przeprowadził wiele badań związanych ze snem:

“Ludzie, którzy śpią od 6,5 do 7,5 godziny dziennie, żyją dłużej. Są bardziej produktywni i szczęśliwi. Nadmierny sen może być nawet szkodliwy dla zdrowia. I możesz czuć się gorzej, śpiąc 8,5 godziny, niż gdy spałeś przez 5 “.

Spróbuj eksperymentować i spróbuj spać do 7,5 godziny, uważnie słuchaj swoich uczuć i poczuj różnicę. W tym przypadku oczywiście mówimy o tych, którzy śpią co najmniej 8 godzin dziennie. Jeśli śpisz 6, prawie nie potrzebujesz niczego wycinać.

I oczywiście powrócimy do tego, że nie ma uniwersalnej recepty dla wszystkich. To jak z wielkością butów. Musisz znaleźć swój własny harmonogram. Dlatego mówimy o osobistym eksperymencie. Teraz, opierając się na stwierdzeniu profesora Kripkego, możesz spróbować skrócić czas snu, nagle twój “niedobór” faktycznie był pozostałością?

Ale tobie, nawiasem mówiąc, sekret polega na tym, jak wstać w czasie, gdy zadzwonił budzik, i nie tłumaczyć go kilka razy przez pięć minut później. Dokładnie w tym czasie należy zaplanować transakcję. Na przykład o 7.30 masz śniadanie. I nie minutę później. Tutaj, oczywiście, ważne jest, abyś miał siłę woli, aby spełnić swoją obietnicę dla siebie.

Zbyt mało snu bardzo źle wpływa na nasz mózg

Ile czasu zajmuje bycie produktywnym?

Po przeczytaniu pierwszego akapitu, prawdopodobnie ci, którzy z dumą powiedzieli (lub myśleli), że często śpią tylko 4 godziny dziennie. Zmuszony, by cię rozczarować, to także nie jest plusem. Wyznajmy szczerze, że po 4 godzinach snu czujesz się tak wesoło i świeżo, jakbyś spał 7,5?

Ale co ciekawe, osoba, która spała przez 4 godziny, może być tak samo troskliwa jak osoba, która zaspała 7. Ponadto może pokazywać te same wyniki w testach i ćwiczeniach.

Problem jest inny. Spaliśmy razem lub nie, od czasu do czasu tracimy koncentrację na zadaniu. I tutaj śpiąca osoba wpada w pułapkę. Jeśli dana osoba ma dość snu, wtedy gdy zaczyna tracić ostrość, jego mózg może zwrócić uwagę, ale mózg śpiącej osoby nie może ponownie ustawić ostrości.

Jak mówi profesor Clifford Sapper z Harvardu: “Mózg niewymiarowej osoby działa dobrze, ale od czasu do czasu w urządzeniu elektrycznym pojawia się coś takiego jak awaria zasilania”. Na poniższym obrazku możesz zobaczyć, co to znaczy. Jak tylko stracisz ostrość, a twoja uwaga zniknie, procesy, które aktywują skupienie zaczynają się w mózgu (strefy, w których to występuje, są oznaczone żółtymi plamami). Ludzie mają dosyć sen jak aktywność przejawia się ledwie czy nie przedstawiono w ogóle, ale to aktywuje ciało migdałowate (czerwonej strefie), który jest swego rodzaju „centrum strachu”, w rezultacie, mózg zaczyna pracować w tym trybie, podobnie jak człowiek na wszystkich stronach zagrożonych. Fizycznie objawia się to napięciem mięśni, spoconymi dłońmi, dudnieniem w brzuchu, niestabilnym stanem emocjonalnym.

mozg

Problem polega jednak również na tym, że osoba śpiąca może nie zauważyć spadku wydajności. Może istnieć fałszywe poczucie bezpieczeństwa i poprawności działań, które niekiedy mają poważne konsekwencje. Dlatego nie powinieneś jeździć wcale, jeśli nie masz dość snu.

W drodze do zdrowego snu

Tak więc, peresypanie – szkoda, brak snu? – Szkoda jeszcze większe. Jednak większość ludzi cierpi na brak snu. Postarajmy się podać kilka wskazówek, które być może pomogą Ci ponownie zbadać twoje nawyki i je skorygować, tak aby twój sen był pełny, a dzień pracy był produktywny.

1. Nie odejdź od pierwszej porady → zdrzemnij się w ciągu dnia – bardzo przydatne

Tak, mamy już przewidzieć burzę oburzenia w komentarzach: „Gdzie mogę się zdrzemnąć w biurze, gdzie oprócz mnie 10 więcej ludzi?”, „Co jest głównym wolno spać w pracy?”, Etc.

Cóż, powiemy, że wszyscy jesteśmy istotami ludzkimi i wciąż możemy próbować znaleźć wspólny język z naszymi przełożonymi i współpracownikami oraz zapewnić 20-minutowy sen podczas lunchu.

Aby sprawić, że zechcesz to zrobić, podamy kilka powodów krótkiego snu, chociaż rozmawialiśmy już o tym na naszym blogu:

  • drzemiąc tylko przez 20 minut, przywrócisz uważność i zwiększysz wydajność.
  • Określić, o której godzinie odczuwasz szczególny spadek energii? To w tej godzinie powinno się wyznaczyć wytchnienie;
  • na koniec dnia nadal będziesz pełen energii, a nie wyciskany jak cytryna, a dzięki temu będzie bardziej produktywny iz wielką przyjemnością spędzić wieczór.

Ci, którzy myślą, że nie mogą spać przez 20-30 minut, że po takim śnie czują się jeszcze bardziej sfrustrowani, radzimy wszystkim próbować regularnie kilka dni na drzemkę, ale nie dłużej niż 30 minut. Wkrótce ciało przyzwyczai się do tego harmonogramu i będziesz w stanie docenić wszystkie zalety dnia wytchnienia. Nawiasem mówiąc, jest to ważne – drzemiąc o tej samej porze każdego dnia io tej samej liczbie minut.

2. Rozpocznij rytuał kładzenia się spać w nocy

Czy na przykład rytuał mycia i mycia zębów? Ale to nie jest takie proste. Rytuał powinien być przyjemny dla ciebie, powinieneś to zrobić, a mycie i mycie zębów jest raczej koniecznością, nawykiem.

A co najważniejsze, wieczorny rytuał powinien uwolnić cię od zmartwień z poprzedniego dnia, przygotowując się na dobrą noc. Oto, co możesz spróbować użyć jako rytuału:

  • Krótki (20 minut) spacer. Odświeżysz się i dostosujesz myśli w czasie.
  • Czytanie fikcji. Jest artystyczna, ponieważ, w przeciwieństwie do profesjonalnej, pozwoli ci zanurzyć się w innym świecie i, sympatyzując z bohaterami, zapomnieć o swojej firmie przez jakiś czas.

3. Zmęcz się!

Mój nauczyciel angielskiego powiedział: “Last but not least”. Ostatnia porada na koncie, ale nie ostatnia. Aby szybko zasnąć i spać spokojnie, musisz być zmęczony! Zarówno moralnie, jak i fizycznie. Dlatego tak ważne jest, aby w ciągu dnia nie tylko produktywnie pracować z głową, ale także angażować się w ćwiczenia fizyczne. Powinniście być prawie wyczerpani, a wtedy wasze ciało będzie mogło zanurzyć się w głębokim zdrowym śnie.

Mały interesujący fakt ↓

Kobiety potrzebują więcej snu niż mężczyźni. Średnio trwa to około 20 minut, ale możliwe, że więcej. Dlaczego? Ponieważ kobiecy mózg jest nieco bardziej skomplikowany, a zatem wymaga więcej czasu na ponowne uruchomienie.

Sen jest bardzo interesującym i bardzo zróżnicowanym tematem. Zawsze znajdujemy w tym coś nowego i interesującego, ale rozumiemy, że nadal bardzo daleko jest do stwierdzenia, że ​​wiemy absolutnie wszystko o tym, jak prawidłowo spać, ile spać i jak wpływa na mózg lub organizm.

Przy okazji, jeśli znasz jakiś nowy interesujący fakt o śnie lub osobiście przeprowadziłeś eksperymenty z czasem snu i jego jakością, napisz do nas w komentarzach. To bardzo interesujące.

Add a Comment

Your email address will not be published. Required fields are marked *

89 − 80 =