Jak radzić sobie z bólem

Fizyczny ból jest czymś, co człowiek regularnie doświadcza przez całe życie. Ale czy to prawda, że ​​odczucie bólu zależy tylko od czynników fizycznych? Wszakże w różnych sytuacjach ludzie reagują na ten sam bodziec na różne sposoby. Okazuje się, że duże znaczenie mają także postawy psychiczne i emocje. Jak możesz sobie z nimi poradzić i co zmienić, aby zwiększyć próg bólu lub nie odczuwać żadnego bólu?

Pomimo warunków życia w cieplarniach, wciąż odczuwamy ból prawie codziennie – ząb zachorował, uderzył palcem w róg szafki, plamka dostała się do oka z soczewką kontaktową. A to nie wspomina o przypadkowych urazach, takich jak “poślizgnął się i złamał rękę” oraz wszelkiego rodzaju choroby.

Bolesne odczucia mogą być przyjemne, chyba że w zaburzeniach psychicznych lub w przypadkach, gdy są one związane z przyjemnymi zdarzeniami, ale ogólnie, ból jest postrzegany jako coś ostro negatywnego. Na szczęście istnieją sposoby na zmniejszenie bólu bez pigułek i zastrzyków, ale najpierw musisz zagłębić się w jego naturę.

Natura bólu

Na skórze i powierzchni narządów wewnętrznych znajdują się zakończenia nerwowe, które są niezbędne do oceny uszkodzenia ciała. Zwłaszcza dużo tych zakończeń na rogówce oka i miazgę zęba, więc ból zęba jest uważany za jeden z najbardziej nie do zniesienia.

Z reguły ból nie jest odczuwany w określonym miejscu, ale jest “wylany” na rozległy obszar. Taki ból nazywany jest protopatycznym, często występuje w ciężkich urazach i obrażeniach wewnętrznych.

Jednak ból protopatyczny nie jest jedynym rodzajem bólu. Istnieje również epicki charakter, który jest niezbędny do szybkiego przeprowadzenia bolesnego odczucia i przekazania dokładnych informacji o stopniu uszkodzenia. Ten ból nie jest szczególnie silny.

Te odmiany i pozwalają uzyskać pierwszy sposób na pozbycie się silnego bólu.

1. Klin klina

Brzmi to dziwnie, ale okazuje się, że niewielki ból może pomóc w silnym bólu. Ta cecha była używana dwieście lat temu, kiedy po usunięciu zęba asystenci dentysty szczypali pacjenta, odwracając jego uwagę od głównego silnego bólu. Chodzi o to ból epicytyczny może tłumić protopatę.

Eksperymenty neurofizjologów potwierdziły, że ból epicytyczny hamuje pobudzenie komórek nerwowych od protopatycznego, silnego bólu. W rezultacie pobudzenie protopatyczne nie dociera w ogóle do mózgu, co oznacza, że ​​dana osoba nie odczuwa dużego bólu.

To może wyjaśnić fakt, że gdy osoba doświadcza silnego bólu, na przykład poprzez traumę, gryzie usta lub wykręca paznokcie w dłoni. Przynajmniej tak możesz rozpraszać się przed przybyciem lekarza i wstrzyknięciem znieczulenia.

2. Znaczenie bólu

Poczucie bólu zależy bezpośrednio od tego, do jakiej wartości jest przywiązany. Na przykład w różnych kulturach znaczenie bólu porodowego jest inne: gdzieś, kobiety mogą pracować i wykonywać swoją pracę aż do ostatniej chwili, i ponownie rozpocząć je zaraz po urodzeniu dziecka.

W zachodnich kulturach ból plemienny ma wielkie znaczenie, a kobieta jest początkowo nastawiona na cierpienie, z powodu tego, czego naprawdę doświadczają w procesie porodu.

Udowodniono, że koncentracja na bólu i jego oczekiwanie kilkakrotnie wzmacnia odczucia bólowe, a co za tym idzie, w następujący sposób unika się bólu – staraj się nie zwracać na to uwagi i nie nadawaj jej silnego znaczenia.

Ponadto zmniejsza się uczucie bólu, jeśli dana osoba jest przekonana, że ​​wkrótce wszystko minie. Na przykład, gdy pacjenci otrzymywali tabletki placebo podczas badania, ich ból był zmniejszony. Naukowcy wiążą to z rozwojem endorfin z oczekiwaniem wczesnej ulgi.

3. Emocjonalne tło

Nie mniej ważny jest nastrój, emocjonalne tło osoby towarzyszącej bolesnym odczuciom. Tę pozycję potwierdzają badania lekarza G. Bechera, który obserwował odczuwanie bólu rannych żołnierzy podczas II wojny światowej.

Lekarz zauważył, że ranni żołnierze potrzebowali mniej morfiny, aby złagodzić ból niż ludzie w czasie pokoju po operacjach chirurgicznych. Bekher przypisał to do stanu emocjonalnego osoby: żołnierze byli szczęśliwi, że żyją, podczas gdy ludzie po operacji są zwykle pesymistyczni i łatwo wpadają w depresję.

W ten sposób pozytywne nastawienie ma ogromne znaczenie dla postrzegania bólu – kolejny powód do zostania optymistą.

4. Samoekspresja i nastrój

Duża liczba eksperymentów i eksperymentów dowodzi, że postawy psychologiczne osoba silnie wpływa na odczuwanie bólu. Na przykład sportowcy często nie odczuwają bólu w zawodach, ponieważ cała ich uwaga jest skierowana na osiągnięcie najwyższego celu – zwycięstwa. 

Jedno z badań naukowców z Uniwersytetu Oksfordzkiego ponownie potwierdza znaczenie czynników mentalnych. Eksperyment obejmował 12 studentów, wśród których byli katolicy, ateiści i agnostycy. W trakcie eksperymentu pokazano uczestnikom dwa zdjęcia: “Dama z gronostajem” i “Madonna” autorstwa Sassoferrato, malarza z XVII wieku. Po pokazaniu obrazu naukowcy uruchomili wyładowanie elektryczne.

Po eksperymencie okazało się, że wierzący uczniowie, po obejrzeniu Madonny, odczuwali mniejszy ból od wyładowania elektrycznego niż agnostycy i ateiści. W tym samym czasie, po obejrzeniu “Ladies with Ermine” wszyscy uczestnicy odczuwali ten sam poziom bólu.

W ten sposób zmieniał się stan psychiczny wierzących, którzy widzieli obraz swojej wiary, co pozwalało odczuwać mniejszy ból. Autor eksperymentu podkreślił, że ten sam stan można osiągnąć poprzez medytację.

Z tego możemy wywnioskować następujące: Wszelkie psychiczne nastawienie mające na celu tłumienie bólu, naprawdę je tłumi. Taki wysiłek może polegać na modlitwie, medytacji, poczuciu, że nie ma bólu lub ustąpieniu, lub nawet dziecięcej metodzie powtarzania sobie “To nie boli”.

Jeśli masz własne sposoby na pozbycie się bólu (nie lekarskie), podziel się komentarzem.

Add a Comment

Your email address will not be published. Required fields are marked *

− 1 = 1